Úspory.cz >> Energie >> ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018 Energie Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Na konci léta letošní roku zveřejnil Energetický regulační úřad dokument nazvaný “Desatero obrany před šmejdy v energetice”. Tento dokumenti si vzal za cíl informovat spotřebitele, jak se ubránit nátlaku ze strany dodavatelů a zprostředkovatelů energií. Při přípravě dokumentu ERÚ spolupracovalo s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českou obchodní inspekcí.

 

„Sepsali jsme několik nejdůležitějších postřehů, jimiž by se měl řídit každý spotřebitel, který přijde do styku se zprostředkovatelem či obchodníkem s energiemi. I když našich rad je deset, ta nejdůležitější a nejzásadnější zní: nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud vás někdo osloví po telefonu, doporučujeme veškeré nabídky odmítnout a nechat si návrh smlouvy zaslat písemně. Vyvarujete se tak do budoucna mnohým problémům," uvedl Vladimír Outrata, předseda Rady ERÚ a dodal: „Cílem ERÚ je prostřednictvím desatera varovat veřejnost a přispět ke zvýšení obecného povědomí o praktikách, k nimž se někteří obchodníci a zprostředkovatelé uchylují."

 

Všechny tři instituce se krátce předtím domluvily, že budou společně postupovat proti neetickým praktikám a neustále se zvyšující se agresi “šmejdů v energetice” vůči běžným spotřebitelům. Momentálně se chystá změna legislativy v podobě novely energetického zákona.  

Desatero proti šmejdům v energetice

  1. Nenechte se do ničeho nutit. Cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Jestliže se rozhodnete s ním jednat, udělejte si rámcovou představu o tom, čeho chcete dosáhnout.

  2. Poznejte rozdíl mezi dodavatelem a zprostředkovatelem. Pro každého platí jiné právní předpisy (např. rozdílné lhůty pro odstoupení od uzavřených smluv). Dodavatel má licenci na dodávky energií, zprostředkovatel pouze přeprodává nabídky jednoho či více dodavatelů. Zprostředkovatel může požadovat exkluzivitu ke správě odběrného místa. Pokud mu ji udělíte, vzdáte se práva vlastní volby pod hrozbou sankce.

  3. Požadujte doklad. Úřady energie na “návštěvy” nechodí, neprodávají a nekontrolují faktury podomním způsobem. To platí pro zástupce distributorů, kteří maximálně kontrolují měřidla, energii neprodávají. Cokoliv vám podomní prodejce, musí dokázat. Nekorektní prodejci se za velké dodavatele pouze vydávají.

  4. Zjistěte, zda není podomní prodej omezený vyhláškou. Pokud podomní prodejce zákaz poruší, obraťte se na (městskou) policii.

  5. Bez vašeho souhlasu vám nesmí psát ani volat. Zeptejte se, odkud mají kontakt a zda disponují vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemají, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů.

  6. Neberte si žádné pochybné dárky a služby. Známým příkladem dárku jsou LED žárovky a neplacené poradenství. Vypovíte-li smlouvu dříve, prodejce či zprostředkovatel „dárky" ihned zpoplatní.

  7. Nezavazujte se k ničemu před podpisem smlouvy. Do telefonu neříkejte ano, jelikož smlouvu lze uzavřít i telefonicky.

  8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepřečetli a nepochopili. Ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, rozhodněte se, zda podepíšete.

  9. Nebuďte pasivní! Spory neodkládejte a řešte je okamžitě. Jestliže dodavatel nereaguje nebo s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. V případě problémů se zprostředkovatelem se obraťte na Českou obchodní inspekci. Pokud nevíte, s kým jednat, obraťte se na jeden z úřadů, podnět si vzájemně předají.  

  10. Znejte svá práva. Od smlouvy uzavřené mimo provozovnu držitele licence lze bez sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji můžete vypovědět do 15 dní od zahájení dodávek.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality