Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Energie >> Jak správně větrat v zimním období

Aktuality

Jak správně větrat v zimním období

7. 12. 2016 Energie Větrat – a především v zimě – je velmi důležité pro správné fungování našeho organismu. Právě v tomto ročním období trávíme doma, v teple, více času než po zbytek roku a čerstvý vzduch je obrazně řečeno nedostatkovým zbožím.

Nežijte v plynové komoře

Pocit vydýchaného vzduchu nás provází v zimních měsících zřejmě denně. Tento diskomfort vzniká důsledkem vysoké koncentrace oxidu uhličitého, jenž má pak za následek bolest hlavy, únavu a může zapříčinit rovněž změny chování vedoucí k depresi. Nepodceňujte tuto skutečnost, protože v běžně velké místnosti zvýší oxid uhličitý na kritickou hranici dvě osoby za pouhou hodinu a půl! Je tedy vhodné větrat třikrát až pětkrát denně.

Jak větrat, aby to mělo smysl

Otevřít ventilačky a hotovo. Přesně takto větrají v zimních měsících více než dvě třetiny obyvatel ČR. Pravdou je, že přesně tento druh větrání nemá vůbec žádný smysl. Nejen že nedochází k cirkulaci vzduchu skrze místnost, ale zároveň se tvoří velké tepelné ztráty, jelikož topení je umístěno pod okny. Takto horký vzduch stoupa nahoru a je okamžitě vysán ven.

Platíte za energie stále víc? Zkuste změnit dodavatele.
Porovneste si ceny jednotlivých dodavatelů zde.

Správné větrání lze shrnout do tří krátkých, snadno zapamatovatelných bodů:

1) Okna otevírejte dokořán

2) Větrejte krátce

3) Větrejte často

Tyto tři body zaručují, že vyvětráte účinně – rychle vyměníte vzduch v místnosti, aniž by došlo k tepelným ztrátám, takže nemusíte vypínat topení. Teplota uvnitř se rychle vrátí do normálu.

Pozor na plísně

Nejčastěji větrejte v kuchyni a koupelně. Právě v těchto místnostech je nevyšší koncentrace vlhkosti, která může zapříčinit nepříjemné plísně. Ty ostatně může zapříčinit i dlouhodobé větrání, kdy se ochladí zdi a plísně se mohou začít objevovat v rozích a mezi spárami. Zcela vypustit byste měli techniku mikrovětrání u plastových oken, které zvyšuje koncentraci vody a tím pádem i příznivé prostředí pro plísně.

Štítky: bydlení | energie | rady a tipy na úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13. 11. 2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

3. 10. 2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15. 6. 2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10. 4. 2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita

Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

16. 1. 2017

Ušetřit na energiích je velkým přáním každé domácnosti. V zimních měsících - především letošních, kdy teploty klesají i pod desítky stupňů – je nutnost topit takřka nezbytností a očekávání konečného vyúčtování pro mnoho rodin znamená obavy z vysokých nedoplatků. Kromě toho se také rychleji stmívá a později rozednívá, takže vzrůstají rovněž náklady na osvětlení. V takových případech se hodí každá skutečně účinná rada, jak za energie ušetřit.

Celá aktualita

Nebuďte hloupí, šetřete!

20. 12. 2016

A už je to tu zas. Všem známá, stará dobrá topná sezóna. Někdo má zimu rád, někdo vůbec, ale všichni se shodneme, že nikdo nechce utrácet moc peněz za to, aby měl doma teplo. Minimálně nechce utrácet víc, než musí. No, počasí asi nezměníme, ale co kdybychom změnili alespoň to, kolik budeme platit za plyn a elektřinu?

Celá aktualita

Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili

25. 11. 2016

Mezi pravidelné výdaje, které rodinný rozpočet zatěžují nejvíce, jednoznačně vedle hypotéky či nájmu patří náklady vynaložené na energie, zejména pak vytápění. Ušetřit lze hned několika způsoby a jedním z nich je správný výběr druhu vytápění. Který byste si zvolili vy? Uhlí, dříví, elektřinu nebo plyn?

Celá aktualita

Plyn, elektřina nebo indukce - co vaří nejúsporněji?

8. 9. 2016

Kuchaři profesionálové nedají dopustit na plynový sporák, indukční deska zase vodu na kávu uvaří nejrychleji. Jaký sporák je nejúspornější? A záleží na tom vůbec?

Celá aktualita