Úspory.cz >> Energie >> Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili

25.11.2016 Energie Mezi pravidelné výdaje, které rodinný rozpočet zatěžují nejvíce, jednoznačně vedle hypotéky či nájmu patří náklady vynaložené na energie, zejména pak vytápění. Ušetřit lze hned několika způsoby a jedním z nich je správný výběr druhu vytápění. Který byste si zvolili vy? Uhlí, dříví, elektřinu nebo plyn?

Ne každý má možnost vybrat si libovolný druh vytápění, které současná doba nabízí. Mnozí z nás žijí v nájmu nebo v již hotovém bytě či domu, který neumožňuje další úpravy. Pokud však tuto možnost, měli bychom důkladně zvážit, které vytápění bude pro naši nemovitost nejvhodnější.

Jaké zdroje teplo jsou na výběr?

Relativně levným palivem je uhlí. Vzhledem k vysoké míře znečištění ovzduší je nutný moderní kotel na uhlí, jež splňuje podmínky pro emisní třídu 4. Tyto kotle produkují méně spalin než mnohé starší kotle na dřevo. Podobně je na tom dřevo, kterým se vytápí zejména v menších obcích a na vesnicích. I zde platí podmínka pořízení odpovídajícího kotle s emisními třídami 4 a 5. To samé platí i pro tzv. tuhá biopaliva (biomasu).

Mezi další zdroje tepla patří lehký topný olej (LTO), propan, zemní plyn, eletkřina, teplené čerpadlo či solární systém. U těchto zdrojů je nízká míra znečištění ovzduší, obsluha zařízení bývá komfortní a údržba je rovněž minimální.

Nepřeplácejte zbytečně za energie a změňte dodavatele. Využjte našich kalkulaček k nalezení toho nejlevnějšího na trhu. 

Druhy paliv podle nákladů (od nejlevnějšího k nejdražšímu):

1. dřevo
4. biomasa 
5. hnědé uhlí 
6. dřevěné peletky 
7. tepelné čerpadlo 
8. dřevěné brikety
9. černé uhlí
10. centrální zásobování teplem 
11. koks 
12. zemní plyn 
13. LTO (lehký topný olej) 
14. propan 
15. elektřina — akumulace 
16. elektřina — přímotop

Při výběru topného systému jsou důležitá kritéria:

  • Lokalita - plynové zdroje nelze umístit tam, kde není plyn rozvedený. Elektřinu zase není možné využít tam, kde je nedostatečné vedení (vesnice, malé obce, rekreační oblasti).
  • Provozní náklady - nejlevnější jsou tuhá paliva, zlatou střední cestu tvoří plynové zdroje a nejdráže vychází elektřina. Tepelná čerpadla a solární energie jsou levné, avšak nevýhodnou je vysoká pořizovací cena.
  • Nároky na obsluhu - tuhá paliva bývají na obsluhu náročnější. Moderní kotle však disponují automatickým zásobníkem.
  • Náročnost údržby - moderní kotle zpravidla nevyžadují žádnou údržbu. Nejvíce práce je zpravidla spojeno s tuhými palivy.
TIP: Trváte-li na plynu, ale ve vybrané lokalitě nejsou plynové rozvody, lze situaci vyřešit pomocí vlastního zásobníků doplňovaného propanem. Zde je potřeba počítat s vyššími náklady a nároky na prostor.

Plynový versus elektrický kotel

Nový kotel není levnou záležitostí, ať už se jedná o kotel na plyn či elektřinu. Proto se vyplatí nad výběrem kotle a zdrojem tepla důkladně zamyslet. Myslet se vyplácí i do budoucnou. Jednou věcí je totiž pořizovací cena kotle a druhou další náklady na provoz, údržbu či opravy. Pokud koupíme levnější kotel, počítejte s rostoucími náklady na údržbu a opravy.

V současné době je možné vybírat mezi plynovými a elektrickými kotly kombinovaných se zásobníky, průtokovými ohřívači a elektrickými bojlery pro ohřev teplé vody.

Při výběru nového kotle jsou důležité tyto parametry:

  • Pořizovací cena
  • Náklady na provoz a spotřebu energie
  • Předpokládaná doba využitelnosti (životnost kotle)

Ceny plynových kotlů se různí dle vybavení. Vyrábí se od výkonu 5 kW a jejich účinnost je více než 90 %, u kondenzačních kotlů dokonce 100 %. Zdrojem může být zemní plyn, propan-butan i zkapalněný propad. Kotel je ovládán elektronickou řídící jednotkou napojenou na teplotní čidla pro teplotu vzduchu a vody.

Výhody plynového kondenzačního kotle:

  • Vyšší účinnost
  • Kompaktní rozměry a jednoduchá montáž
  • Možnost instalace na stávající i nový otopný systém
  • Zajišťuje vytápění i ohřev vody
  • Účinná regulace teploty
  • Ekologický provoz

Pro elektrický kotel hovoří fakt, že elektřina je dnes zavedená téměř všude. Nejsou náročné na obsluhu ani na údržbu. Účinnost kotle je až 99 % a navíc není nutný komín. Jedinou nevýhodou je dostatečná kapacita elektrická sítě, což bývá problém v menších obcích.

Další tipy na úsporu

Mezi další možnosti, jak snížit náklady na vytápění, je regulace teploty v jednotlivých místností. Jiná teplota je potřeba v obývacím pokoji a jiná v ložnici. Není nutné, aby bylo ve všech místnostech stejně vytopeno. Regulaci dokáže provést každá kvalitní řídící jednotka, která odebere množství elektrické energie nutné pro požadované vytápění a ohřev vody.

Radiátory je vhodné osadit termostatickými hlavicemi a ventily, které ušetří dalších 5 až 10 % tepla. Investice do nich by se měly vrátit během 2 let, přičemž je lze instalovat na jakýkoliv typ radiátoru. Dalším šikovným zařízením je termostat, s nímž je možné nastavit požadovanou teplotu, kterou bude kotel udržovat. Dražší termostaty umožňují nastavení teploty pro různé časové úseky a dny.

Štítky: elektřina | energie | kondenzační kotel | plyn | plynový kotel |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita
Všechny aktuality