Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Energie >> Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili
Aktuality

Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili

25. 11. 2016 Energie Mezi pravidelné výdaje, které rodinný rozpočet zatěžují nejvíce, jednoznačně vedle hypotéky či nájmu patří náklady vynaložené na energie, zejména pak vytápění. Ušetřit lze hned několika způsoby a jedním z nich je správný výběr druhu vytápění. Který byste si zvolili vy? Uhlí, dříví, elektřinu nebo plyn?

Ne každý má možnost vybrat si libovolný druh vytápění, které současná doba nabízí. Mnozí z nás žijí v nájmu nebo v již hotovém bytě či domu, který neumožňuje další úpravy. Pokud však tuto možnost, měli bychom důkladně zvážit, které vytápění bude pro naši nemovitost nejvhodnější.

Jaké zdroje teplo jsou na výběr?

Relativně levným palivem je uhlí. Vzhledem k vysoké míře znečištění ovzduší je nutný moderní kotel na uhlí, jež splňuje podmínky pro emisní třídu 4. Tyto kotle produkují méně spalin než mnohé starší kotle na dřevo. Podobně je na tom dřevo, kterým se vytápí zejména v menších obcích a na vesnicích. I zde platí podmínka pořízení odpovídajícího kotle s emisními třídami 4 a 5. To samé platí i pro tzv. tuhá biopaliva (biomasu).

Mezi další zdroje tepla patří lehký topný olej (LTO), propan, zemní plyn, eletkřina, teplené čerpadlo či solární systém. U těchto zdrojů je nízká míra znečištění ovzduší, obsluha zařízení bývá komfortní a údržba je rovněž minimální.

Nepřeplácejte zbytečně za energie a změňte dodavatele. Využjte našich kalkulaček k nalezení toho nejlevnějšího na trhu. 

Druhy paliv podle nákladů (od nejlevnějšího k nejdražšímu):

1. dřevo
4. biomasa 
5. hnědé uhlí 
6. dřevěné peletky 
7. tepelné čerpadlo 
8. dřevěné brikety
9. černé uhlí
10. centrální zásobování teplem 
11. koks 
12. zemní plyn 
13. LTO (lehký topný olej) 
14. propan 
15. elektřina — akumulace 
16. elektřina — přímotop

Při výběru topného systému jsou důležitá kritéria:

 • Lokalita - plynové zdroje nelze umístit tam, kde není plyn rozvedený. Elektřinu zase není možné využít tam, kde je nedostatečné vedení (vesnice, malé obce, rekreační oblasti).
 • Provozní náklady - nejlevnější jsou tuhá paliva, zlatou střední cestu tvoří plynové zdroje a nejdráže vychází elektřina. Tepelná čerpadla a solární energie jsou levné, avšak nevýhodnou je vysoká pořizovací cena.
 • Nároky na obsluhu - tuhá paliva bývají na obsluhu náročnější. Moderní kotle však disponují automatickým zásobníkem.
 • Náročnost údržby - moderní kotle zpravidla nevyžadují žádnou údržbu. Nejvíce práce je zpravidla spojeno s tuhými palivy.
TIP: Trváte-li na plynu, ale ve vybrané lokalitě nejsou plynové rozvody, lze situaci vyřešit pomocí vlastního zásobníků doplňovaného propanem. Zde je potřeba počítat s vyššími náklady a nároky na prostor.

Plynový versus elektrický kotel

Nový kotel není levnou záležitostí, ať už se jedná o kotel na plyn či elektřinu. Proto se vyplatí nad výběrem kotle a zdrojem tepla důkladně zamyslet. Myslet se vyplácí i do budoucnou. Jednou věcí je totiž pořizovací cena kotle a druhou další náklady na provoz, údržbu či opravy. Pokud koupíme levnější kotel, počítejte s rostoucími náklady na údržbu a opravy.

V současné době je možné vybírat mezi plynovými a elektrickými kotly kombinovaných se zásobníky, průtokovými ohřívači a elektrickými bojlery pro ohřev teplé vody.

Při výběru nového kotle jsou důležité tyto parametry:

 • Pořizovací cena
 • Náklady na provoz a spotřebu energie
 • Předpokládaná doba využitelnosti (životnost kotle)

Ceny plynových kotlů se různí dle vybavení. Vyrábí se od výkonu 5 kW a jejich účinnost je více než 90 %, u kondenzačních kotlů dokonce 100 %. Zdrojem může být zemní plyn, propan-butan i zkapalněný propad. Kotel je ovládán elektronickou řídící jednotkou napojenou na teplotní čidla pro teplotu vzduchu a vody.

Výhody plynového kondenzačního kotle:

 • Vyšší účinnost
 • Kompaktní rozměry a jednoduchá montáž
 • Možnost instalace na stávající i nový otopný systém
 • Zajišťuje vytápění i ohřev vody
 • Účinná regulace teploty
 • Ekologický provoz

Pro elektrický kotel hovoří fakt, že elektřina je dnes zavedená téměř všude. Nejsou náročné na obsluhu ani na údržbu. Účinnost kotle je až 99 % a navíc není nutný komín. Jedinou nevýhodou je dostatečná kapacita elektrická sítě, což bývá problém v menších obcích.

Další tipy na úsporu

Mezi další možnosti, jak snížit náklady na vytápění, je regulace teploty v jednotlivých místností. Jiná teplota je potřeba v obývacím pokoji a jiná v ložnici. Není nutné, aby bylo ve všech místnostech stejně vytopeno. Regulaci dokáže provést každá kvalitní řídící jednotka, která odebere množství elektrické energie nutné pro požadované vytápění a ohřev vody.

Radiátory je vhodné osadit termostatickými hlavicemi a ventily, které ušetří dalších 5 až 10 % tepla. Investice do nich by se měly vrátit během 2 let, přičemž je lze instalovat na jakýkoliv typ radiátoru. Dalším šikovným zařízením je termostat, s nímž je možné nastavit požadovanou teplotu, kterou bude kotel udržovat. Dražší termostaty umožňují nastavení teploty pro různé časové úseky a dny.

Štítky: elektřina | energie | kondenzační kotel | plyn | plynový kotel |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28. 8. 2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

2. 4. 2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13. 11. 2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

3. 10. 2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15. 6. 2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10. 4. 2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita

Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

16. 1. 2017

Ušetřit na energiích je velkým přáním každé domácnosti. V zimních měsících - především letošních, kdy teploty klesají i pod desítky stupňů – je nutnost topit takřka nezbytností a očekávání konečného vyúčtování pro mnoho rodin znamená obavy z vysokých nedoplatků. Kromě toho se také rychleji stmívá a později rozednívá, takže vzrůstají rovněž náklady na osvětlení. V takových případech se hodí každá skutečně účinná rada, jak za energie ušetřit.

Celá aktualita

Nebuďte hloupí, šetřete!

20. 12. 2016

A už je to tu zas. Všem známá, stará dobrá topná sezóna. Někdo má zimu rád, někdo vůbec, ale všichni se shodneme, že nikdo nechce utrácet moc peněz za to, aby měl doma teplo. Minimálně nechce utrácet víc, než musí. No, počasí asi nezměníme, ale co kdybychom změnili alespoň to, kolik budeme platit za plyn a elektřinu?

Celá aktualita

1 2 »