Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Energie >> Plyn, elektřina nebo indukce - co vaří nejúsporněji?

Aktuality

Plyn, elektřina nebo indukce - co vaří nejúsporněji?

8. 9. 2016 Energie Kuchaři profesionálové nedají dopustit na plynový sporák, indukční deska zase vodu na kávu uvaří nejrychleji. Jaký sporák je nejúspornější? A záleží na tom vůbec?

Základní motivací výběru tak může být vlastní zkušenost a zvyk na konkrétní styl vaření. Pořizovací cena plynového sporáku se pohybuje na zhruba stejné úrovni jako sporáku elektrického s litinovými plotýnkami. Ceny začínají už na sympatických čtyřech tisících korunách, účinnost a spotřeba vedou k podobným nebo lehce nižším číslům než u litiny.

Zastánci plynu si nemohou vynachválit, jak je praktický. Podle potřeby lze okamžitě upravit sílu plamene. U elektrické plotýnky musíte čekat, až vychladne, čímž dochází k tepelným ztrátám. Mnoha odpůrcům plynového sporáku vadí nebezpečí úniku plynu. V dnešní době je však většina z nich vybavena pojistkou a ve chvíli, kdy dojde k uhašení plamene, se automaticky zastaví i přívod plynu.

Elektrické plotýnky nebrat, sklokeramika je úspornější

Při koupi elektrického sporáku můžete vybírat mezi dvěma variantami; staršími litinovými plotýnkami a sklokeramickou varnou deskou. První levnější model je však náročnější ohledně délky ohřívání a nevýhodou je i větší setrvačnost při regulaci teploty. Účinnost litinových plotýnek je 50 %. Sklokeramická deska je naopak o něco dražší, ale zajišťuje nižší spotřebu elektřiny. Její účinnost je o 10 % vyšší a požadované teploty dosahuje mnohem rychleji.

Z dlouhodobého hlediska je tedy výhodnější investovat do modernější sklokeramiky, která se i snadněji čistí a je vybavena světelnou indikací zbytkového tepla, jež snižuje riziko popálení. Nevýhodou je vyšší náchylnost sklokeramiky na rozbití.

Při přímém porovnání sklokeramika versus litinové plotýnky činí úspora až 40 % ve prospěch sklokeramiky. Podle kalkulací serveru www.domacidilna.cz utratí průměrná rodina 2 000 Kč ročně právě na přípravu jídel. Pokud tedy budeme vycházet z tohoto faktu, vařením na litinových plotýnkách zaplatíte o 800 Kč ročně navíc. Tato čísla ale chápejte spíš jako přibližná.

Využívejte zbytkové teplo

Úsporné vaření na jakémkoliv elektrickém sporáku vyžaduje speciální nádoby – s masivním a dokonale rovným dnem, aby byl zaručen dobrý přestup tepla mezi plochou varné desky a dnem ohřívané nádoby. Při vaření můžete využívat i zbytkového tepla, doporučuje se vypínat plotýnky pět minut před koncem vaření (u sklokeramické desky později) a jídlo nechat tzv. dojít. Na zbytkové teplo se často zapomíná, což vede k nevyužití vyrobené energie.

Indukční ohřev je úsporný a rychlý

Nejmodernějším zástupcem ve světě vaření je sklokeramická deska s indukčním ohřevem. Jedná se o úsporný zdroj tepla, který pracuje na principu zákona o elektromagnetické indukci. Položením kovové nádoby na keramickou desku se vytvoří silné magnetické pole, jehož proudy procházejí skrz dno kovové nádoby, a tak ho velmi rychle ohřívají. Indukční cívka se aktivuje dotekem dna hrnce. Hlavní výhodou ohřevu je snížení tepelných ztrát, protože se ohřívá přímo dno kovové nádoby (u zbylých typů se nejdříve ohřívá plotýnka a ta poté předává teplo nádobě).

Indukční sporáky se mohou pochlubit výraznější úsporou energie, která se pohybuje okolo 60 - 80 % nároků sklokeramické desky. I doba ohřevu je výrazně kratší. Úspora energie samozřejmě záleží i na tom, jak moc se v rodině vaří. Pokud se bude na jedné plotýnce vařit zhruba deset hodin týdně, úspora může dosáhnout 1 500 Kč ročně.

Cena levnější indukční desky se pohybuje okolo 8 000 Kč. Tyto sporáky ale vyžadují i speciální nádobí. Vařič ohřívá pouze hrnce s obsahem železa, nemůžete tedy očekávat, že bude reagovat na starší hliníkové, nerezové, skleněné či teflonové nádobí, jejichž materiály jsou magneticky nevodivé.

Který sporák je nejúspornější?

S ohledem na spotřebu energie není příliš velký rozdíl mezi plynovým sporákem a elektrickým s litinovými plotýnkami. Naopak při používání sklokeramické desky, jejíž cena se pohybuje okolo 4 000 Kč, se náklady na vaření mohou snížit až o 800 Kč.

Jako nejvýhodnější s ohledem k úspoře energie při vaření můžeme bezesporu označit indukční sporák. Rozdíly v energetických nárocích jednotlivých technologií sporáků však nejsou tak velké. Navíc vaření není v běžných domácnostech až tak velký žrout energie, protože sporák (přesto že má velký příkon) používáme většinou jen desítky minut denně.

Měnit sporák jen kvůli úsporám se nejspíš vůbec nevyplatí a pokud váš stávající dobře slouží a není za hranou morální životnosti, je nejlepší jej používat dál. Úspory energií v kuchyni jsou spíš záležitostí dobrých návyků při vaření. Kromě zmíněného využívání zbytkového tepla je to hlavně striktní používání poklic a ohřevu jen nezbytně nutného množství vody a pokrmu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13. 11. 2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

3. 10. 2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15. 6. 2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10. 4. 2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita

Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

16. 1. 2017

Ušetřit na energiích je velkým přáním každé domácnosti. V zimních měsících - především letošních, kdy teploty klesají i pod desítky stupňů – je nutnost topit takřka nezbytností a očekávání konečného vyúčtování pro mnoho rodin znamená obavy z vysokých nedoplatků. Kromě toho se také rychleji stmívá a později rozednívá, takže vzrůstají rovněž náklady na osvětlení. V takových případech se hodí každá skutečně účinná rada, jak za energie ušetřit.

Celá aktualita

Nebuďte hloupí, šetřete!

20. 12. 2016

A už je to tu zas. Všem známá, stará dobrá topná sezóna. Někdo má zimu rád, někdo vůbec, ale všichni se shodneme, že nikdo nechce utrácet moc peněz za to, aby měl doma teplo. Minimálně nechce utrácet víc, než musí. No, počasí asi nezměníme, ale co kdybychom změnili alespoň to, kolik budeme platit za plyn a elektřinu?

Celá aktualita

Jak správně větrat v zimním období

7. 12. 2016

Větrat – a především v zimě – je velmi důležité pro správné fungování našeho organismu. Právě v tomto ročním období trávíme doma, v teple, více času než po zbytek roku a čerstvý vzduch je obrazně řečeno nedostatkovým zbožím.

Celá aktualita

Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili

25. 11. 2016

Mezi pravidelné výdaje, které rodinný rozpočet zatěžují nejvíce, jednoznačně vedle hypotéky či nájmu patří náklady vynaložené na energie, zejména pak vytápění. Ušetřit lze hned několika způsoby a jedním z nich je správný výběr druhu vytápění. Který byste si zvolili vy? Uhlí, dříví, elektřinu nebo plyn?

Celá aktualita
;