Úspory.cz >> Finance >> 5 tipů jak, ušetřit při každodenních rutinách
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

5 tipů jak, ušetřit při každodenních rutinách

24.04.2017 Finance Zadarmo ani kuře nehrabe. A tak platíme, platíme a platíme. Utrácíme za jídlo, ošacení, auto, koníčky, zábavu, dovolené, energie, nájmy i hypotéky. Život není snadný ani levný, nemusí být však ani drahý, pokud přemýšlíme dříve, než tasíme bankovku či platební kartu.

Mnoho lidí se stěžuje, že má nedostatek peněz a žije od výplaty k výplatě. Pokud bychom se však na jejich příjmy a výdaje podívali blíže, zjistili bychom jedno. Stačí se zamyslet nad svými výdaji a utratili by s největší pravděpodobností méně. Pokud se do této skupiny řadíte také, čtěte dále.

  1. Refinancujte hypotéku

Pokud vás trápí vysoké měsíční splátky za hypotéku, nastal čas zapřemýšlet o refinancování. Nejprve zjistěte, kdy vám končí doba fixace. Pokud se blíží, okamžitě oslovte konkurenční banky. Možná zjistíte, že vám jiná banka nabídne hypotéku s výrazně lepšími podmínkami. Měsíční splátky si tak snadno snížíte o pár set i tisíc korun.

2. Změňte dodavatelé energií

Bez elektřiny a případně i plynu se neobejde žádná moderní domácnost. To však neznamená, že musíte akceptovat ceny u drahého dodavatelé energií. Konkurence je velká a vy máte šanci při troše snaze najít dodavatele s lepšími cenami a dalšími službami navíc. Využít můžete i specializované on-line srovnávače cen, kde si snadno porovnáte aktuální ceny energií.

3. Neplýtvejte energiemi

Náklady neovlivňují pouze ceny energií. Podstatný díl “viny” mají i samotní uživatelé. Náklady na vytápění ušetří kvalitní, moderní a úsporný kotel a termostat. Není nutné svítit v každé místnosti a čistit si zuby při puštěné vodě také není dobrý nápad, chcete-li ušetřit. Smysl má také investice do kvalitních úsporných spotřebičů, jejichž spotřeba energie je výrazně nižší než u starších kolegů.

4. Šetřete vodou

Čištění zubů při puštěné vodě a mytí nádobí pod proudem tekoucí vody patří k největším zlozvykům českého národa. Stačí pár minut a pod rukama vám protečou desítky litrů vody, které musíte zaplatit. Ročně vás deset minut mytí nádobí každý den vyjde na více než 3 000 korun. Levněji vychází tak sprchování než napuštění vany a ušetřit lze i při splachování toalety.

5. Nikdy nenakupujte hladoví

Většina lidí ani nemá jasnou představu, kolik měsíčně utratí za jídlo a pití. Málo to rozhodně není. Při nákupu jídla se proto vyplatí dodržovat tři základní pravidla - nikdy nenakupujte hladoví, mějte připravený seznam a nenakupujte vícekrát než 1-2krát týdně. Proč? Když máte hlad, nakoupíte spousty zbytečného jídla jednoduše proto, že jste hladoví. Zbytečnosti nakoupíte také tehdy, nemáte-li předem připravený seznam věcí, které skutečně potřebujete. A na závěr, při každodenních nákupech utratíte ve výsledku více, než když zaskočíte na větší nákup 2krát týdně.

 

Štítky: rady a tipy na úspory | refinancování hypotéky | rodinné finance | úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality