Úspory.cz >> Finance >> 8 kroků k finanční nezávislosti
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

8 kroků k finanční nezávislosti

19.02.2018 Finance Život od výplaty k výplatě můžeme nazývat “bohémstvím” až do prvního většího průšvihu. Tento přístup lze ještě pochopit u mladého člověka. Začíná si teprve užívat výhod dospělého a nezávislého člověka a běžné záležitosti jej míjí velkým obloukem. I ten by ale v jistých momentech jistě ocenil finanční rezervu. Ta však nepřichází jen tak.

Nemá smysl bavit se o lidech, kteří o finance nemají nouzi. Těch mezi známi není mnoho. Většina z nás se naopak potýká s opačným problémem, který představuje neustálý nedostatek financí. Vytvořit se finanční rezervu je pro mnohé lidí téměř nemožné. Přesto to však lze.

1. Hlídejte rodinný rozpočet

Velmi dobře znáte své příjmy a náklady. Přesto se tu a sem “rozšoupnete”. Však to nějak zvládnete. Pociťujete při čtení těchto řádků déjá vu? Pokud budete takto přemýšlet i nadále, své finance pod kontrolu nikdy nedostanete. Dodržujte rodinný rozpočet a brzdy bude lépe.

2. Mějte přehled

Pořádek dělá přátelé. A nejen to. Netušíte, kde máte všechny smlouvy, a vlastně ani pořádně nevíte, kolik měsíčně utratíte a za co? Shromážděte veškeré dokumenty a uložte je na jedno místo. Vytvořte si tabulku a vepište do ní své příjmy a výdaje. Snadno tak zjistíte, jak na tom jste, a kolik si můžete dovolit utrácet.

3. Vytvořte si základní rezervu

Už vám zase přišel nedoplatek za elektřinu a vy jej nemáte z čeho doplatit? Zatněte zuby a mějte neustále bokem připravených nejméně 10 000 korun určených přesně pro takové nepříjemné životní momenty. Hned se vám bude lépe dýchat, uvidíte.

4. Snažte se snížit výdaje

Spousta lidí platí každý měsíc více, než by mohli. Podívejte se na své stálé výdaje a zamyslete se nad těmi, které by šly snížit. Splaťte dluhy dříve a zbavte se drahých kreditních karet. Můžete například změnit dodavatele energií či telefonního operátora nebo refinancovat své půjčky či hypotéky za výhodnějších podmínek. Zbude vám více peněz na zábavu a snáze si vytvoříte větší finanční rezervu.

5. Vytvořte si větší finanční rezervu

Jakmile si ve svých osobních financích uděláte pořádek, bude se vám lépe plánovat. Vaším dalším krokem by mělo být vytvoření vyšší finanční rezervy cca 70 000 korun. Krizových 10 000 korun si ponechte na menší nečekané výdaje, ta větší se hodí na opravu auta, nákup vybavení do domácnosti nebo prostě jako záloha.

6. Automatizujte

Internetové bankovnictví je skvělá věc, které vám usnadní život i správu financí. Zadejte si trvalé platby, abyste s nimi neměli žádné starosti. Jednou až dvakrát do měsíce projeďte účet a ujistěte se, že vše proběhlo v pořádku a nikde nic nedlužíte. Dobře uděláte, pokud si mezi příkazy zadáte jeden, díky kterém se menší částka přesune také na váš spořicí účet.

7. Myslete na budoucnost

Dokážete si představit, jak na tom budete za deset, patnáct či dvacet let? Kromě finanční rezervy se vyplatí myslet také na pojištění. Pro lepší život ve stáří se hodí penzijní připojištění, ke kterému vám stát nabízí roční příspěvek až 2 000 korun ročně. Vyplatí se přemýšlet o investičních možnostech. Vaše peníze vám mohou vydělat další a další peníze.

8. Vytvořte si rezervu na 6 měsíců

Jakmile budete mít tuto rezervu, zvládnete i velmi náročné životní období. Snáze překonáte ztrátu zaměstnání či delší nemoc. Díky finanční nezávislosti se budete moci vzniklým problémem zabývat na 100 %.

 

Štítky: finance | rodinné finance | rozpočet domácnosti |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality