Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Finance >> Bitcoin - co je to a jak to funguje?

Aktuality

Bitcoin - co je to a jak to funguje?

21. 8. 2017 Finance Pojem Bitcoin jste v posledních pár letech jistě zaslechli. Možná vám ale uniklo, o co se jedná. Bitcoin je nový druh peněz, zjednodušeně řečeno digitální měna, kterou nelze strčit do peněženky jako klasické drobáky nebo papírové bankovky. Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Bitcoin může vyrábět kdokoliv, kdo má počítač.

Vymyšlením Bitcoinů prý započala největší revoluce od doby revoluce průmyslové. Jeho “stvořitelem” je Satoshi Nakamoto z Japonska, který se v roce 2009 rozhodl založit Bitcoiny jako elektronický platební systém založený na matematických důkazech. Cílem bylo vytvoření absolutně nezávislého systému s nízkým transakčními náklady, který nepodléhá bankám, korporacím, ani žádným regulacím. Bitcoin nelze snadno zmanipulovat a rovněž poskytuje částečnou anonymitu.

První opravdu svobodná měna

Bitcoiny se používají k nákupu zboží na internetu. Na rozdíl od tradiční měny Bitcoin nepodléhá žádné kontrole a regulacím a teoreticky si je vyrobit může každý, kdo má doma počítač. Jedno se o čistě digitální (virtuální, elektronickou, …) měnu, Bitcoin nelze vytisknout a schovat jej do peněženky. To však neznamená, že Bitcoin lze vyrábět donekonečna. Pravidla “těžby” Bitcoinů omezují celkovou produkci na 21 milionů Bitcoinů.

Na rozdíl od klasické měny není Bitcoin krytý drahými kovy, ale stojí na matematice. Tzv. těžaři Bitcoinů musí používat speciální software řešící matematické formule, které produkují Bitcoiny - bitcoin maining. Software funguje na principu Open Source P2P, což znamená, že jej může využít kdokoliv.

Unikátní vlastnosti Bitcoinu:

  • decentralizace - neexistuje žádná autorita či kontrolní orgán, mince vytváří a transakce potvrzují členové sítě Bitcoin kolektivně

  • není potřeba prostředníků - peníze se posílají v daný okamžik přímo bez dalších prostředníků (např. banka, kreditní společnost apod.)

  • celosvětová měna - Bitcoiny lze posílat z jednoho konce světa na druhý

  • transparentnost - systém dokáže uchovat informaci o každé provedené transakci

  • směnitelnost - Bitcoiny lze vyměnit za jakoukoliv světovou měnu

  • neprolomitelnost - princip je zajištěný kryptografií a velmi silným šifrováním

  • anonymita - používání a placení Bitcoiny nevyžaduje osobní údaje, každý uživatel může mít více Bitcoin adres

  • minimální transakční poplatky - poplatky za transakce se pohybují ve výši pár korun

  • snadné a rychlé použití - k otevření Bitcoin účtu stačí Bitcoin adresa a jednotlivé transakce zaberou pouze pár vteřin či minut

O softwarovou stránku, infrastrukturu a hlavního klienta se stará organizace Bitcoin Foundation založená v roce 2012. Každou změnu přitom musí schválit většina uživatelů v síti. To znamená, že Bitcoin nemůže ovlivňovat (padělat, zabavovat, ničit, kontrolovat) žádný jedinec, skupina či dokonce vláda.

Co je to Bitcoin adresa?

Bitcoin adresa je unikátní identifikátor tvořený 34 znaky - číslice, malá i velká písmena (např. 1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE) umožňující přijímání Bitcoinů. Není nutné pamatovat si celé číslo, k adrese lze přiřadit jméno. Příjemce je důležité ověřit před potvrzením platby, protože transakci nelze vrátit.

Uživatel má v počítači či mobilu peněženku, kde může vytvářet neomezené množství adres pro příchozí a odchozí platby. V rámci peněženky funguje databáze všech provedených transakcí. Nejbezpečnějším řešením jsou hardwarové peněženky.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita

Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

9. 10. 2017

Nedostatečná finanční negramotnost je nejčastější příčinou finančních problémů, špatného hospodaření s financemi i vysoké zadluženosti u domácností. Financím často nerozumí ani dospělí, natož dospívající děti. Podle finančních odborníků by měla ekonomie a finance patřit mezi základní předměty na středních školách stejně jako českých jazyk nebo matematika.

Celá aktualita

Nastal čas změnit práci. Jak na to?

25. 9. 2017

Zatímco v pátek prožíváte euforii z nadcházejícího víkendu, v neděli se utápíte v depresích z blížícího se nového pracovního týdne. Do práce chodíte nejen bez nadšení, ale doslova s odporem. Nepociťujete žádné uspokojení z provedené práce, cílem každého dne je přežít. Jediné, co vás ve stávajícím zaměstnaní drží, je pravidelná výplata a strach ze změny.

Celá aktualita

Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

13. 9. 2017

Starosti s řešením nehody a jejích následků jsou samy o sobě dosti nepříjemné. Když se k tomu přidá dopis od pojišťovny informující o zkrácení nebo úplném odmítnutí vyplacení pojistného plnění, je to doslova na ránu. S penězi jste počítali, co teď? A je pojišťovna vůbec v právu nebo se vyplatí zabojovat?

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit při nákupu školních potřeb

31. 7. 2017

Prázdniny jsou stále v plném proudu, ale i přesto je už teď třeba začít myslet na jejich konec. Spolu s ním totiž začíná nový školní rok, který pro rodiče dítek není zrovna levnou záležitostí. A včasné obstarávání školního vybavení či pomůcek je důležité, pokud chcete ušetřit. Jaké jsou další tipy, díky kterým zaplatíte méně?

Celá aktualita

Firmy opouští od pasivního hledání zaměstnanců

27. 7. 2017

Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Pro občany je to dobrá zpráva, horší už pro ekonomiku. Příliš nízká nezaměstnanost brzdí růst průmyslu a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Situace došlo tak daleko, že si firmy přebírají zaměstnance mezi sebou a také využívají služeb pro aktivní oslovení lidí hledající práci.

Celá aktualita

5 tipů jak, ušetřit při každodenních rutinách

24. 4. 2017

Zadarmo ani kuře nehrabe. A tak platíme, platíme a platíme. Utrácíme za jídlo, ošacení, auto, koníčky, zábavu, dovolené, energie, nájmy i hypotéky. Život není snadný ani levný, nemusí být však ani drahý, pokud přemýšlíme dříve, než tasíme bankovku či platební kartu.

Celá aktualita

Spotřebitelé poznají vliv EET na vyšších cenách

19. 1. 2017

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se spotřebitelů nedotknou tolik jako samotných živnostníků a podnikatelů. Nejvíce to poznají na růstu cen, před kterými varovali samotní podnikatele. Nová čísla potvrzují, že se varování vyplnila. Již v prosinci byl zaznamenán rychlejší meziroční růst cen.

Celá aktualita