Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Finance >> Firmy opouští od pasivního hledání zaměstnanců

Aktuality

Firmy opouští od pasivního hledání zaměstnanců

27. 7. 2017 Finance Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Pro občany je to dobrá zpráva, horší už pro ekonomiku. Příliš nízká nezaměstnanost brzdí růst průmyslu a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Situace došlo tak daleko, že si firmy přebírají zaměstnance mezi sebou a také využívají služeb pro aktivní oslovení lidí hledající práci.

Na přelomu roku se nezaměstnanost pohybovala okolo 3,5 %, což je nejníže v celé Evropě. „Nízká nezaměstnanost je sama o sobě dobrou vizitkou: znamená to, že o produkty dané ekonomiky je enormní zájem. Nezaměstnanost v Česku už je ale pod všemi odhady přirozené nezaměstnanosti,“ uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Nejvíce lidí chybí v dělnických profesích

Mladí lidé se ženou za vysokoškolských diplomem a manažerskými posty s vidinou snadného zisku. Chybí lidé na technických oborech a v dělnických profesích i bez odborného vzdělání. Na trhu chybí přes 150 tisíc rukou. Většině nezaměstnaných lidí registrovaných na úřadech práce však chybí pracovní návyky nebo jsou pro průmysl zcela nevhodní.

Firmy proto hledají nové zaměstnance, kde se dá. Využívají také nové možností, jak vhodné zaměstnance získat. Jedním z nich jsou nabídky specializovaných pracovních portálů jako například Jenprace.cz, které prosazují aktivní oslovování potencionálních zaměstnanců. Stále však platí, že až 77 % firem hledá zaměstnance vložením standardní poptávky na pracovní portály. Aktivní vyhledávání zatím využívá zhruba 40 % firem.

Největší zájem je o technické profese

Dlouhodobě firmy poptávají zejména kvalifikované techniky a IT specialisty, kterých je na trhu viditelný nedostatek již řadu let. Nyní chybí i řidiči kamionů a autobusů a také pracovníci s nižší kvalifikací. Jedním z možných způsobu řešení je výše zmiňovaný přechod z pasivního hledání zaměstnanců k aktivními oslovování vybraných osob.

Zatímco dříve stačilo vložit na pracovní portál poptávku a hned měli dostatek zájemců, dnes je nutné vybrané zaměstnance oslovit přímo s výhodnou nabídku. Mění se i samotné pracovní portály, které se stále více zaměřují na aktivní oslovování. Portál Jenprace.cz díky vývoji speciálního algoritmu nabízí způsob, jak lépe a efektivněji oslovit vybranou cílovou skupinu potencionálních zaměstnanců.

Velký vliv hraje také správně nastavená marketingová kampaň, která firmu na trhu práce zviditelní jako dobrého a perspektivního zaměstnavatele. Tím, že o sobě firmy dají vědět, mají daleko větší šanci získat kvalifikované zaměstnance. Velmi účinným způsobem se také jeví spolupráce firem se školami či využívání pracovních veletrhů. Na vyhledávání manažerů se zase specializují tzv. headhunters.

Firmy si přebírají klíčové zaměstnance

Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců firmy řeší po svém. Nové zaměstnance se snaží získat lepšími finančními i nefinančním nabídkami a vzájemně si mezi sebou přetahují klíčové lidi. Na rozdíl od západní Evropy má Česká republika pružnější trh práce. Pracovní místa si firmy dokáží rychle vytvářet i likvidovat s ohledem na její hospodářský růst či naopak pokles.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017

Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita

Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

9. 10. 2017

Nedostatečná finanční negramotnost je nejčastější příčinou finančních problémů, špatného hospodaření s financemi i vysoké zadluženosti u domácností. Financím často nerozumí ani dospělí, natož dospívající děti. Podle finančních odborníků by měla ekonomie a finance patřit mezi základní předměty na středních školách stejně jako českých jazyk nebo matematika.

Celá aktualita

Nastal čas změnit práci. Jak na to?

25. 9. 2017

Zatímco v pátek prožíváte euforii z nadcházejícího víkendu, v neděli se utápíte v depresích z blížícího se nového pracovního týdne. Do práce chodíte nejen bez nadšení, ale doslova s odporem. Nepociťujete žádné uspokojení z provedené práce, cílem každého dne je přežít. Jediné, co vás ve stávajícím zaměstnaní drží, je pravidelná výplata a strach ze změny.

Celá aktualita

Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

13. 9. 2017

Starosti s řešením nehody a jejích následků jsou samy o sobě dosti nepříjemné. Když se k tomu přidá dopis od pojišťovny informující o zkrácení nebo úplném odmítnutí vyplacení pojistného plnění, je to doslova na ránu. S penězi jste počítali, co teď? A je pojišťovna vůbec v právu nebo se vyplatí zabojovat?

Celá aktualita

Bitcoin - co je to a jak to funguje?

21. 8. 2017

Pojem Bitcoin jste v posledních pár letech jistě zaslechli. Možná vám ale uniklo, o co se jedná. Bitcoin je nový druh peněz, zjednodušeně řečeno digitální měna, kterou nelze strčit do peněženky jako klasické drobáky nebo papírové bankovky. Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Bitcoin může vyrábět kdokoliv, kdo má počítač.

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit při nákupu školních potřeb

31. 7. 2017

Prázdniny jsou stále v plném proudu, ale i přesto je už teď třeba začít myslet na jejich konec. Spolu s ním totiž začíná nový školní rok, který pro rodiče dítek není zrovna levnou záležitostí. A včasné obstarávání školního vybavení či pomůcek je důležité, pokud chcete ušetřit. Jaké jsou další tipy, díky kterým zaplatíte méně?

Celá aktualita

1 2 »