Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Finance >> Nastal čas změnit práci. Jak na to?

Aktuality

Nastal čas změnit práci. Jak na to?

25. 9. 2017 Finance Zatímco v pátek prožíváte euforii z nadcházejícího víkendu, v neděli se utápíte v depresích z blížícího se nového pracovního týdne. Do práce chodíte nejen bez nadšení, ale doslova s odporem. Nepociťujete žádné uspokojení z provedené práce, cílem každého dne je přežít. Jediné, co vás ve stávajícím zaměstnaní drží, je pravidelná výplata a strach ze změny.

Vzpomínáte si na svůj první den v nové práci? Do dveří jste vstoupili s pohledem upřeným na nového šéfa a kolegy plným nadšení a očekávání lepší budoucnosti. Uplynulo několik let a nadšený pohled se změnil v pohled štvaného zvířete. Do práce chodíte pouze proto, že musíte. Tento pocit prožívají stovky lidí každý den. Někdy se jedná o krátkou epizodu, která se vyřeší rozhovorem u nadřízeného ke spokojenosti obou stran. V mnoha případech existuje pouze jeden způsob řešení - změna práce.

5 důležitých signálů, že nastal čas na změnu práce

  1. Stereotyp - každý den vás čekají ty samé úkoly a už několik měsíců jste se nesetkali s něčím novým. Neučíte se žádným novým úkolům, a už vůbec se nikam neposouváte. Práci vykonáváte mechanicky s hlavou plnou myšlenek na cokoliv jiného.

  2. Pocit nevyužitelnosti - kdysi jste měli hodně nápadů, jak udělat něco jinak a lépe. Vaše kreativita a nápady však nejsou žádoucí.

  3. Nedocenění - svou práci odvádíte dobře, v práci trávíte přesčasy a kolegům vycházíte maximálně vstříc. Žádné “děkuji” vás ale nečeká a nadstandardní odměna je ve vaší společnosti sprosté slovo.

  4. Stres - do práce chodíte bez nadšení a s odporem. Den co den se musíte přemlouvat, abyste vstali a do práce vůbec šli. Každý den prožíváte stres z práce a úkolů, které vám nesedí a jsou vám nepříjemné.

  5. Negativní prostředí - nejenže vám nevyhovuje vaše pozice a její náplň, ale ani atmosféra nestojí za moc. Vaši kolegové jsou podráždění a nepříjemní. Všichni si stěžují na všechno a za zády na sebe hází špínu.

 

Pokud jste dočetli až sem, pravděpodobně se v podobné situaci nacházíte. Víte, že vás současná práce neuspokojuje, přesto do ní stále chodíte. Proč se vlastně lidé bojí změnit zaměstnání, které je činí tolik nešťastnými? Někteří se bojí změny, u níž předem netuší, jak dopadne. “Tady” mají alespoň nějaké jistoty a plat. Obávají se nejisté budoucnosti, ztráty pravidelného příjmu a některé trápí nízké sebevědomí a dle jejich názoru nedostatečná kvalifikace.

Práce ovlivňuje naši spokojenost i zdraví

Dlouhodobá duševní nepohoda má vliv nejen na celkovou životní spokojenost, ale i na zdravotní stav. Lidé, kteří prožívají stres v práci každý den, mnohem častěji provází různé zdravotní obtíže. Ty však nevyřeší lékař a léky, ale odstranění přičiny potíží - změna práce. Zatímco pro některé se nejedná o nic zásadního (práci mění každé 2 až 3 roky), pro osoby, kteří do stejného zaměstnání chodí dlouhé roky, je to zcela zásadní životní krok. Jak na změnu práce?

 

3 kroky, jak úspěšně změnit práci:

 

  1. Ujasněte si, co byste chtěli dělat - chcete dělat tu samou práci, ale nevyhovuje vám firma a kolegové? Chcete úplně změnit obor, naučit se něco nového? Rádi byste získali práci, kde se budete moci posouvat dál? Prozkoumejte své možnosti, schopnosti a dovednosti a najděte si obor, do kterého chcete vstoupit.

  2. Zapracujte na svém životopise, zlepšete si kvalifikaci - první dojem je zásadní. Podívejte se na svůj stávající životopis a nechte si poradit od odborníků, jak by měl vypadat. Chybí vám některé dovednosti, schopnosti a znalosti? Doplňte si je. Existují nejrůznější kurzy, které vás na nové zaměstnání připraví.

  3. Vstupte na trh práce - trh práce neustále nabízí, hledá a poptává. Pročítejte poptávky, odpovídejte na inzeráty, nestyďte se přihlásit do pracovní agentury. Ptejte se u známých. Pracujte na sobě. Trénujte si pohovory, učte se a vzdělávejte se. Hledání práce je dlouhodobý proces, v němž je kvalitní příprava zásadní.

Hodnocení článku:

Podobné články

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017

Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita

Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

9. 10. 2017

Nedostatečná finanční negramotnost je nejčastější příčinou finančních problémů, špatného hospodaření s financemi i vysoké zadluženosti u domácností. Financím často nerozumí ani dospělí, natož dospívající děti. Podle finančních odborníků by měla ekonomie a finance patřit mezi základní předměty na středních školách stejně jako českých jazyk nebo matematika.

Celá aktualita

Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

13. 9. 2017

Starosti s řešením nehody a jejích následků jsou samy o sobě dosti nepříjemné. Když se k tomu přidá dopis od pojišťovny informující o zkrácení nebo úplném odmítnutí vyplacení pojistného plnění, je to doslova na ránu. S penězi jste počítali, co teď? A je pojišťovna vůbec v právu nebo se vyplatí zabojovat?

Celá aktualita

Bitcoin - co je to a jak to funguje?

21. 8. 2017

Pojem Bitcoin jste v posledních pár letech jistě zaslechli. Možná vám ale uniklo, o co se jedná. Bitcoin je nový druh peněz, zjednodušeně řečeno digitální měna, kterou nelze strčit do peněženky jako klasické drobáky nebo papírové bankovky. Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Bitcoin může vyrábět kdokoliv, kdo má počítač.

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit při nákupu školních potřeb

31. 7. 2017

Prázdniny jsou stále v plném proudu, ale i přesto je už teď třeba začít myslet na jejich konec. Spolu s ním totiž začíná nový školní rok, který pro rodiče dítek není zrovna levnou záležitostí. A včasné obstarávání školního vybavení či pomůcek je důležité, pokud chcete ušetřit. Jaké jsou další tipy, díky kterým zaplatíte méně?

Celá aktualita

Firmy opouští od pasivního hledání zaměstnanců

27. 7. 2017

Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Pro občany je to dobrá zpráva, horší už pro ekonomiku. Příliš nízká nezaměstnanost brzdí růst průmyslu a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Situace došlo tak daleko, že si firmy přebírají zaměstnance mezi sebou a také využívají služeb pro aktivní oslovení lidí hledající práci.

Celá aktualita

1 2 »