Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Finance >> Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

Aktuality

Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

13. 9. 2017 Finance Starosti s řešením nehody a jejích následků jsou samy o sobě dosti nepříjemné. Když se k tomu přidá dopis od pojišťovny informující o zkrácení nebo úplném odmítnutí vyplacení pojistného plnění, je to doslova na ránu. S penězi jste počítali, co teď? A je pojišťovna vůbec v právu nebo se vyplatí zabojovat?

Situace, kdy pojišťovna z různých důvodu odmítne vyplatit pojistné plnění, nebo jej pokrátí, nejsou vůbec neobvyklé. Většina klientů se s nečekanou zprávou nakonec smíří, byť tomu předchází nejprve pocit nepochopení “Jak nevyplatí?”, po kterém následuje hněv a rozčilení “To si ze mě snad dělají srandu?”. Bránit se rozhodne pouze mizivé procento pojištěných, a tak se tato neférová hra pojišťovnám stále vyplácí.

Neznalost nikoho neomlouvá

Držíte-li v ruce přesně takový dopis, zhluboka se nadechněte a nenechte se unést hněvem. Prvním krokem je ujištění o tom, zda pojišťovna jedná v právu či nikoliv. Jak moc znáte své pojištění a pojistné podmínky? Sáhněte do šuplíku nebo kamkoliv, kde máte uložené důležité dokumenty. Důležitá je ta část, v níž se píše o předmětu pojištění, vyplácení pojistného plnění a seznamu výluk.

 

Oprávněné důvody však mají pouze dva - nedodržení pojistných podmínek a výluky. Pokud porušíte pojistné podmínky a pojišťovna to může dokázat, máte problém. To samé platí u výluk, jejichž výčet najdete v pojistných podmínek. Nejčastěji se jedná o nehody způsobené pod vlivem alkoholu a dalších omamných. Mezi výlukami najdeme také vnitrostátní nepokoje, válečné události či teroristický útok. To ale v našich končinách není příliš častý jev.

Krácení z důvodu amortizace

Výmluva pojišťoven na amortizaci je jedna z nejčastějších. Vlastně už je to dost ohraná písnička a lidé by již dávno měli vědět, že na to pojišťovny nemají žádné právo. Bohužel tomu tak není. Pojišťovny rády krátí plnění u havarijního pojištění i povinného ručení. Pojištěným jednoduše napíšou, že instalací nových dílů došlo ke zhodnocení vozidla, což je důvod k pokrácení pojistného plnění.

 

Poškozený nebo řádně pojištěný člověk se dočte, že na tom, že má nabourané vozidlo, vlastně vydělal. Úplně nejlepší je stav, kdy jste nehodu nezavinili, ale opravu si musíte doplatit, protože podle pojišťovny jste na tom lépe než před nehodou. Zdá se vám to “padlé na hlavu”? Máte pravdu, a pokud toto pojišťovna použije na vás, braňte se. Každá nehoda hodnotu vozidla automaticky snižuje a instalace nových dílů to nezachrání. Navíc již v roce 2007 v podobném případě Ústavní soud rozhodl, že takové jednání pojišťoven je v rozporu s dobrými mravy.

Příčiny nehody jsou jiné, než nám tvrdíte

Také tento argument patří mezi oblíbené hlášky pojišťoven, která vám nechce vyplatit peníze. Pojišťovna událost prošetří a dojde k závěru, že k ní nedošlo tak, jak pojištěný tvrdí. A to i přesto, že se na tom shodli všichni účastníci nehody, a jejich slova potvrzuje nejen podepsaný zápis o dopravní nehodě či dokonce policejní zpráva. Závěr? Nenechte si to líbit a proti rozhodnutí pojišťovny se důrazně odvolejte.

Méně obvyklým důvodem ke krácení plnění je údajný vztah mezi viníkem a poškozeným. Pojišťovna tvrdí, že se účastníci nehody znají, a na nehodě se domluvili nebo něco podobného. Pokud však pojišťovna neprokáže, že šlo o pojistný podvod, nemá absolutně žádné právo krátit či odmítnout vyplatit pojistné plnění. Také v tomto případě platí, braňte se.

Jak postupovat?

Nejste-li spokojeni s výši pojistného plnění, ihned se odvolejte. Pojišťovně zašlete nesouhlasné stanovisko a žádejte o nové prošetření pojistné události. Pokud pojišťovna na svém stanovisku trvá, obraťte se na právníka. Potvrdí-li vaše právo, nebojte se jít se svou stížností k soudu. Čím více lidí se bude proti neoprávněnému krácení pojistného plnění ze stran pojišťoven bránit, tím méně se o to budou pokoušet.

 

Štítky: pojištění | pojišťovny |

Hodnocení článku:

Podobné články

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita

Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

9. 10. 2017

Nedostatečná finanční negramotnost je nejčastější příčinou finančních problémů, špatného hospodaření s financemi i vysoké zadluženosti u domácností. Financím často nerozumí ani dospělí, natož dospívající děti. Podle finančních odborníků by měla ekonomie a finance patřit mezi základní předměty na středních školách stejně jako českých jazyk nebo matematika.

Celá aktualita

Nastal čas změnit práci. Jak na to?

25. 9. 2017

Zatímco v pátek prožíváte euforii z nadcházejícího víkendu, v neděli se utápíte v depresích z blížícího se nového pracovního týdne. Do práce chodíte nejen bez nadšení, ale doslova s odporem. Nepociťujete žádné uspokojení z provedené práce, cílem každého dne je přežít. Jediné, co vás ve stávajícím zaměstnaní drží, je pravidelná výplata a strach ze změny.

Celá aktualita

Bitcoin - co je to a jak to funguje?

21. 8. 2017

Pojem Bitcoin jste v posledních pár letech jistě zaslechli. Možná vám ale uniklo, o co se jedná. Bitcoin je nový druh peněz, zjednodušeně řečeno digitální měna, kterou nelze strčit do peněženky jako klasické drobáky nebo papírové bankovky. Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Bitcoin může vyrábět kdokoliv, kdo má počítač.

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit při nákupu školních potřeb

31. 7. 2017

Prázdniny jsou stále v plném proudu, ale i přesto je už teď třeba začít myslet na jejich konec. Spolu s ním totiž začíná nový školní rok, který pro rodiče dítek není zrovna levnou záležitostí. A včasné obstarávání školního vybavení či pomůcek je důležité, pokud chcete ušetřit. Jaké jsou další tipy, díky kterým zaplatíte méně?

Celá aktualita

Firmy opouští od pasivního hledání zaměstnanců

27. 7. 2017

Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Pro občany je to dobrá zpráva, horší už pro ekonomiku. Příliš nízká nezaměstnanost brzdí růst průmyslu a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Situace došlo tak daleko, že si firmy přebírají zaměstnance mezi sebou a také využívají služeb pro aktivní oslovení lidí hledající práci.

Celá aktualita

5 tipů jak, ušetřit při každodenních rutinách

24. 4. 2017

Zadarmo ani kuře nehrabe. A tak platíme, platíme a platíme. Utrácíme za jídlo, ošacení, auto, koníčky, zábavu, dovolené, energie, nájmy i hypotéky. Život není snadný ani levný, nemusí být však ani drahý, pokud přemýšlíme dříve, než tasíme bankovku či platební kartu.

Celá aktualita

Spotřebitelé poznají vliv EET na vyšších cenách

19. 1. 2017

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se spotřebitelů nedotknou tolik jako samotných živnostníků a podnikatelů. Nejvíce to poznají na růstu cen, před kterými varovali samotní podnikatele. Nová čísla potvrzují, že se varování vyplnila. Již v prosinci byl zaznamenán rychlejší meziroční růst cen.

Celá aktualita