Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Finance >> Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

Aktuality

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017 Finance Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Stále více lidí propadá nakupování online. Na internetu si mohou v klidu nejen prostudovat zboží, ale také porovnat ceny v různých obchodech a nechat si zboží poslat přímo k sobě domů. Nakupování a zejména placení na internetu však má i své stinné stránky. Nechcete-li v letošním roce prožít smutné svátky, zopakujte si zásady, jak na internetu platit bezpečně a bez obav.

3D Secure - bezpečné placení online

Alarmující zprávou je, že téměř 55 procent Čechů stále platí online bez 3D Secure zabezpečení. Vystavují se tak riziku, že naletí podvodníkům, nebo obchodníkům poskytnou příliš mnoho informacím o svých platebních kartách. K placení také často využívají počítač, k němuž mají přístup další lidé nebo nemá aktualizovaný software s antivirovou ochranou.

Chcete na Vánoce udělat radost svým blízkým a přitom nakoupit dárky za výhodnou cenu?
Využijte slevových nabídek na Úspory.cz.

Podívat se na slevové
nabídky

Chcete-li na internetu nakupovat bezpečně a zároveň si chránit soukromí, nikdy nenakupujte u obchodníků, kteří nepodporují 3D Secure zabezpečení. 3D Secure zajišťuje komunikaci mezi obchodníkem a platební bránou v šifrované podobě, aby se k němu nedostaly žádné údaje o zákazníkovi. Navíc kupující každou platbu musí potvrdit SMS klíčem, který mu přijde na mobilní telefon.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Se zvyšující se oblibou nakupování na internetu e-shopy doslova rostou jako houby na dešti. Zdaleka ne každý se přitom může pochlubit nejen bohatou nabídkou zboží a nízkými cenami, ale také kvalitními službami. Předtím, než se rozhodnete kliknout na tlačítka “objednat” a “zaplatit”, vyhledejte se reference k vybranému e-shopu.

Spokojenost zákazníků je při nakupování online velmi důležitá. Nejde pouze o to, zda vám zboží dorazí včas, ale zda vám dorazí vůbec. Bohužel i mezi e-shopy můžete poměrně snadno narazit na podvodníky. Zboží nemusíte obdržet vůbec, může být poškozené nebo vám doručí úplně něco jiného.

"Lidé často podceňují bezpečnostní rizika. Při výběru obchodníka je pro ně rozhodující pouze cena, navíc si o obchodníkovi dopředu nic nezjistí, proto se může snadno stát, že naletí na podvodný e-shop, který je naláká na neobvykle nízké ceny," upozorňuje na možné riziko Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.

Chargeback - peníze vám vrátí banka

Špatné zkušenosti se spotřebitelům nevyhýbají ani v případě nakupování na internetu. Zákazníci si nejčastěji stěžují na nedodržení slíbené dodací lhůty nebo dodání poškozeného zboží. Problémy bývají také s reklamací poškozeného nebo nefunkčního zboží. Bohužel se vyskytují i případy, kdy kupujícím nedorazilo zaplacené zboží vůbec.

Prvním krokem řešení problému je komunikace s obchodníkem, u něhož jste si zboží objednali, a který platbu přijal. Pokud to nepomáhá a obchodník se brání nebo vůbec nereaguje, pomoci může banka. Jedná se o službu známou jako chargeback, kdy má zákazník právo v určitých případech žádat vrácení peněz na kartu. Podle bank lidé této služby využívají stále častěji.

 

Štítky: nákup vánočních dárků | nákupy | on-line nákupy |

Hodnocení článku:

Podobné články

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita

Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

9. 10. 2017

Nedostatečná finanční negramotnost je nejčastější příčinou finančních problémů, špatného hospodaření s financemi i vysoké zadluženosti u domácností. Financím často nerozumí ani dospělí, natož dospívající děti. Podle finančních odborníků by měla ekonomie a finance patřit mezi základní předměty na středních školách stejně jako českých jazyk nebo matematika.

Celá aktualita

Nastal čas změnit práci. Jak na to?

25. 9. 2017

Zatímco v pátek prožíváte euforii z nadcházejícího víkendu, v neděli se utápíte v depresích z blížícího se nového pracovního týdne. Do práce chodíte nejen bez nadšení, ale doslova s odporem. Nepociťujete žádné uspokojení z provedené práce, cílem každého dne je přežít. Jediné, co vás ve stávajícím zaměstnaní drží, je pravidelná výplata a strach ze změny.

Celá aktualita

Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

13. 9. 2017

Starosti s řešením nehody a jejích následků jsou samy o sobě dosti nepříjemné. Když se k tomu přidá dopis od pojišťovny informující o zkrácení nebo úplném odmítnutí vyplacení pojistného plnění, je to doslova na ránu. S penězi jste počítali, co teď? A je pojišťovna vůbec v právu nebo se vyplatí zabojovat?

Celá aktualita

Bitcoin - co je to a jak to funguje?

21. 8. 2017

Pojem Bitcoin jste v posledních pár letech jistě zaslechli. Možná vám ale uniklo, o co se jedná. Bitcoin je nový druh peněz, zjednodušeně řečeno digitální měna, kterou nelze strčit do peněženky jako klasické drobáky nebo papírové bankovky. Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Bitcoin může vyrábět kdokoliv, kdo má počítač.

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit při nákupu školních potřeb

31. 7. 2017

Prázdniny jsou stále v plném proudu, ale i přesto je už teď třeba začít myslet na jejich konec. Spolu s ním totiž začíná nový školní rok, který pro rodiče dítek není zrovna levnou záležitostí. A včasné obstarávání školního vybavení či pomůcek je důležité, pokud chcete ušetřit. Jaké jsou další tipy, díky kterým zaplatíte méně?

Celá aktualita

Firmy opouští od pasivního hledání zaměstnanců

27. 7. 2017

Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Pro občany je to dobrá zpráva, horší už pro ekonomiku. Příliš nízká nezaměstnanost brzdí růst průmyslu a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Situace došlo tak daleko, že si firmy přebírají zaměstnance mezi sebou a také využívají služeb pro aktivní oslovení lidí hledající práci.

Celá aktualita

1 2 »