Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> 5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě
Aktuality

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017 Havarijní pojištění Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Jízda autem v zimě je nejen náročnější ale především rizikovější. Na mokré vozovce pokryté břečkou, sněhem nebo v horším případě ledem se s autem hůře manipuluje. Stačí malá chyba a auto se stane neovladatelným. Jízda na silnici vyžaduje větší opatrnost a soustředění. Zapomínat byste však neměli ani na technický stav vozidla. Pro bezpečnější jízdu na silnici jsme si pro vás připravili pár tipů.

1. Zimní pneumatiky

Připomeňme si povinnost, která je právě v tuto zimu zásadní. Pneumatiky jsou v ČR povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemních komunikací nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo k tomu může dojít během plánované jízdy. Ruku na srdce, je vaše vozidlo řádně přezuté a pokud ano, splňují použité zimní pneumatiky požadavek na hloubku dezénu minimálně 4mm?

2. Kontrola vozu

Zima je v plném proudu a stav vozidla je doporučeno mít důkladně zkontrolováno před začátkem zimy. Zkontrolovat zapalovací svíčky, stav baterie, hladinu motorového oleje a nemrznoucích kapalin však můžete i během zimy. Nezapomeňte kapaliny doplňovat, je-li to nutné.

3. Doporučené vybavení

V létě si vystačíte s povinnou výbavou, kterou v autě mít musíte. V zimě však nezapomeňte na následující výbavu, kterou s největší pravděpodobností využijete:

Nepodceňujte pojištění Vašeho vozu. K povinnému ručení se určitě vyplatí i havarijní pojištění, které chrání Vaše vozidlo před škodami vzniklými v důsledku odcizení vozidla, havárie, vandalismu, neoprávněného užití vozidla nebo v případě živelných pohrom. Na rozdíl od povinného ručení Vám v případě havárie, kterou zaviníte, pojišťovna uhradí škodu na Vašem vlastním vozidle.

POROVNAT HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

 • škrabka na sklo na odstraněně námrazy

 • smetáček na sníh

 • řetězy na pneumatiky nejen pro jízdu v horách

 • rozmrazovač na skla a přimrzlé stěrače, příp. do zámků

 • rozjezdové gumové pásy (rohožky) pro nouzový rozjezd

 • startovací kabely

 • náhradní nemrznoucí kapalinu do -25 °C

4. Příprava na jízdu

Počasí je v zimě zrádné. Sledujte předpověď počasí a to zejména tehdy, pokud plánujete delší cestu nebo cestu na hory. Zjistěte si také dopředu, jak cesta vypadá (uzavírky, nehody apod.). Před každou jízdou zkontrolujte auto od stavu pneumatik až po kapaliny. Odstraňte námrazu, sníh a vždy mějte dostatek paliva (v případě dlouhého stání kvůli nehodě jej budete potřebovat na topení v autě). Pro všechny případy mějte nabitý mobilní telefon pro případ nouze.

5. Při jízdě

V zimě hrozí nejen námraza, sníh a led, ale s ohledem na podmínky také horší viditelnost, kalamity, kolony, vyjeté koleje, riziko aquaplaningu a proto:

 
 • jezděte tak, abyste byli schopni vozidlo bezpečně ovládat za každé situace

 • dbejte, aby jízda byla klidná, plynulá a opatrná bez náhlých změn rychlosti a směru

 • rychlost jízdy přizpůsobte stavu vozovky

 • brzděte plynule a opatrně, aby řidiči za vámi dokázali včas reagovat

 • dodržujte dvojnásobnou vzdálenost mezi vozidly

 • neustále sledujte provoz kolem sebe

 • předjíždějte s rozmyslem

 • v případě nutnosti zastavte na místě mimo silnici (parkoviště, benzínové pumpy, okrajové cesty apod.)

Štítky: cestování autem | cestování do zahraničí | cestovní pojištění | havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Přestane být havarijní pojištění důležité?

18. 5. 2018

Ještě nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29. 1. 2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

1 2 3 »

;