Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Asistenční služby využívají motoristé zejména v případech poruch auta

Aktuality

Asistenční služby využívají motoristé zejména v případech poruch auta

23. 6. 2015 Havarijní pojištění České pojišťovny se shodují, že asistenční služby nejvíce zasahují při poruchách aut, poté při dopravních nehodách a nejméně pak při problémech způsobených vandalismem či krádeží auta. Zaneprázdněné jsou asistenční služby zejména v letních měsících v období dovolených.

Na první pohled by se mohlo zdát, že asistenční služby jsou nejvíce vytížené z důvodu dopravních nehod. Realita je však jiná. Až v 80 procentech se jedná o poruchy a dopravní nehody tvoří něco málo kolem 20 procent všech dotazů. Zbylých procenta zahrnují vandalismus a krádeže.

Pojišťovna Wüstenrot uvádí, že poruchy tvoří 63 procent všech hlášení a Česká podnikatelská pojišťovna hlásí dokonce 80 procent. „Až v osmdesáti procentech případů totiž volají naši řidiči ze zahraničí asistenční službu právě kvůli poruše svého vozidla. Nejčastějším problémem, kvůli kterému řidiči volají pomoc asistenční služby, bývá porucha motoru, defekt pneumatiky a potíže se spojkou či řazením,“ potvrzuje tuto informaci Miloš Velíšek, ředitel úseku pojištění vozidel České podnikatelské pojišťovny.

Součástí povinného ručení i havarijního pojištění jsou základní asistenční služby

Povinné ručení je zákonné odpovědnostní pojištění vztahující se na škody způsobené majitelem vozidla. Havarijní pojištění je dobrovolné a kryje škody vzniklé v důsledku havárie, živelné události, vandalismu či krádeže. Tolik k vysvětlení základních typů pojištění vozidel. Rozsah asistenčních služeb je totožný.

„Při sjednání povinného ručení či havarijního pojištění pro osobní vozidlo získává motorista jako součást pojištění zdarma asistenční služby. Zatímco u povinného ručení jsou tyto služby poskytovány v případě havárie a živelní události, při uzavření havarijního pojištění je to i v případě poruchy, vandalismu a krádeže či pokusu o krádež. Navíc si lze sjednat i asistenční služby rozšířené na poruchy způsobené pochybením řidiče. Asistenční služby se poskytují nejen řidiči vozidla, ale i osobám, které v době pojistné události cestují v autě,“ říká Petr Hájek z pojišťovny Wüstenrot.

Zástupci pojišťoven upozorňují na fakt, že velké procento řidičů se za hranice vydává i bez sjednaného havarijního pojištění. Při poruše, dopravní nehodě či krádeži jsou pak bezradní a veškeré náklady nesou na svých bedrech. Přitom havarijní pojištění je možné sjednat i na kratší dobu. Rozsah asistenčních služeb je přirozeně omezený, a proto se nezapomeňte zeptat, na co konkrétně se vztahuje. Sjednat si totiž můžete i rozšířené asistenční služby.

Typickým příkladem je příběh pana Petra. V loňském roce se mu při cestě po německé dálnici porouchala olejová pumpa a musel auto odstavit. Odtahová služba byla na místě velmi rychle, vozidlo odtáhla na bezpečné místo a provedla diagnostiku. Na základě výsledku bylo vozidlo odtaženo zpět do České republiky. Kdyby pan Petr neměl uzavřené havarijní pojištění, musel by ze své kapsy uhradit 20 000 korun.

Získejte výhodné havarijní pojištění s garancí nejnižší ceny na Úspory.cz!

Myslete dopředu

Pokud patříte mezi Čechy, kteří jezdí na dovolenou vlastním autem, nezapomeňte na důkladnou přípravu. Nejedná se přitom pouze o znalost dopravních pravidel a povinností v konkrétních zemích, ale především o technický stav auta. Pokud toho nejste schopni sami, nechte vozidlo důkladně zkontrolovat v servise. Tímto způsobem snížíte pravděpodobnost vzniku poruchy na minimum.

„Řidiči by měli před cestou věnovat větší pozornost komplexní kontrole auta. A při cestě samotné by měli z hlediska bezpečnosti dbát na pravidelný odpočinek a dělat přestávky. Výrazně tím sníží riziko potenciální nehody,“ radí motoristům Petr Hájek.

Mnohem jistěji se Vám také pojede, bude-li vaše auto i posádka kvalitní pojištěné. Povinné ručení je základ. Nemáte-li havarijní pojištění, sjednejte se jej alespoň po dobu dovolené. Posádka by zase měla mít uzavřené cestovní pojištění, které minimalizuje možná rizika spojená s náklady za léčbu.

Štítky: cestovní pojištění online | havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | pojištění vozidel | povinné ručení | srovnání havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »