Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

Aktuality

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017 Havarijní pojištění Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Na rozdíl od zákonného povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné, a jelikož stojí peníze, mnoho řidičů jej úspěšně ignoruje. Výjimkou jsou majitelé nových a dražších aut, pro které má havarijní pojištění smysl. Nemluvě o tom, že finanční stránka pojištění je zpravidla příliš netrápí.

Zbytek havarijní pojištění neřeší a doufá, že jej v ideálním případě nebude nikdy potřebovat. Pro cesty v Česku budiž, při cestách za hranice bychom však měli nějakou tu korunu navíc za pustit pro bezpečí celé posádky. Řešením může být krátkodobé havarijní pojištění.

 

Pro starší vozidla, pro motorky i pro veterány

Krátkodobé havarijní pojištění znají především motorkáři a majitelé úchvatných veteránů. Se svými miláčky na dvou či čtyřech kolech vyráží pouze část v roce a celoroční havarijní pojištění by se jim nevyplatilo. Některé pojišťovny proto nabízí sezónní havarijní pojištění určené právě pro ně.

Vedle toho nabízí krátkodobé havarijní pojištění, které lze uzavřít pouze na pár dní nebo týdnů. Havarijní pojištění si tak mohu sjednat i lidé, kteří se chtějí cítit bezpečněji v zahraničí, kde by případné řešení problému s autem, nehody či poruchy bylo nejen komplikovanější, ale hlavně daleko dražší.

Nepřeplácíte havarijní pojištění?
Porovnejte si ceny v naší kalkulačce.

Srovnat havarijní pojištění

Bezpečné prázdniny v zahraničí

Stačí přejete hranice a vše se mění. Zatímco v Česku byste si jednoduše zavolali servis, v cizině je vše složitější. Zdaleka ne každý ovládá cizí jazyk. S dobrým pojištění je vše mnohem jednodušší a levnější. Pokud vás krátkodobé pojištění zaujalo a uvažujete o něm na letošní letní prázdniny, počítejte s tím, že neuspějete u všech pojišťoven.

Krátkodobé havarijní pojištění nabízí například Allianz pojišťovna, Česká pojišťovna, Direct pojišťovna, Uniqa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna. Jednotlivé nabídky mají různé podmínky. Opravdu “krátkodobé” pojištění nabízí Česká pojišťovna, a to od 14 dní. Allianz zase umožňuje pojištění nejméně na 90 dní. Zbyle pojišťovny trvají na minimální lhůtě 30 dní.

Rozdílná je také cena pojištění, kterou ovlivňuje nejen typ a stáří vozidla, ale také věk řidiče a jeho trvalá adresa, dále výše pojistných limitů, územní rozsah, výše spoluúčastí a další kritéria. Nelze tedy uvést jednoznačnou tabulky s příklady cen. Konečnou cenu za pojištění mohou navíc ovlivnit další podmínky. Například Uniqa pojišťovna vyžaduje vstupní prohlídku vozidla za 1 250 Kč. A tu klient v případě krátkodobého pojištění platí ze svého.

 

Pozor na chytré “fígly”

Další skupinou jsou lidé, kteří používají jednoduchý fígl. Před plánovanou cestou si sjednají klasické celoroční havarijní pojištění a zaplatí plnou cenu. Po návratu pojištění vypoví v rámci zákonné osmitýdenní lhůty. Pojišťovna jim vrátí nevyčerpané pojistné a je celá “sranda” vyjde na pár desítek korun.

Tento postup je sice možný, ale není úplně čistý. Pojišťovny nejsou hloupé a podobné triky snadno odhalí. Respektive jednou vám to projde bez následků, po druhé už může mít klient s podobným postupem problém. Lepší je mít sjednané řádné havarijní pojištění, které odpovídá situace. Jedině tak budete mít jistotu, že vám poskytne jistotu a ochranu na cestách.

 

Štítky: cestování autem | cestování do zahraničí | cestovní pojištění | havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

Zabezpečte své vozidlo lépe. Běžné zloděje to odradí a navíc ušetříte na pojištění

27. 6. 2016

Podle statistik Policie ČR počty krádeží aut každým rokem klesají. To je sice pozitivní zpráva, která však nic nemění na tom, že krádeže aut a vloupání do nich stále tvoří podstatnou část celkové kriminality u nás. Přitom vlastníci vozidel mohou své vozidlo ochránit lépe pomoci dobrého zabezpečení.

Celá aktualita

1 2 3 »