Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Blíží se dovolené: Bezpečné cestování autem

Aktuality

Blíží se dovolené: Bezpečné cestování autem

11. 5. 2016 Havarijní pojištění Čas dovolených se blíží a oblíbeným dopravním prostředkem i pro letošní rok zůstane auto. Cestování vlastním autem slibuje svobodu, nezávislost a s tím spojený komfort. Zároveň nese rizika v podobě poruch či nehody. Zapomínat bychom proto neměli na kontrolu stavu vozidla a odpovídající pojištění.

Cestování osobním autem má své nepopiratelné kouzlo a pro mnohé se jedná o takové malé osobní dobrodružství. A Češi dobrodružnou povahu rozhodně mají. Dovolenou si rádi plánují čistě dle svých preferencí a možností. Netouží po omezení v podobě jízdenek, letenek a podobně. A nemusí přitom jít o dlouhodobé dovolené. Češi s oblibou vyráží do zahraničí i na víkendy. Proč také ne, když i u našich nejbližších sousedů je tak krásně. Na co však s oblibou zapomínají, je bezpečnost cestování.

Čeští řidiči nepředvídají problémy a nedodržují pravidla

Jak již bylo řečeno, Češi cestování autem zbožňují. Mohou vyrazit, kam chtějí a kdy chtějí. Nelíbí se vám na jednom místě? Vyrazte jinam! Cestování však není pouze o radostech, ale i o méně příjemných věcech. Na cestách vás může kdykoliv překvapit menší či větší porucha a v horším případě i dopravní nehoda. Jste na tyto případy dobře připraveni?

První věc, kterou je třeba zařídit před každou delší cestou, je kontrola technického stavu auta a to i tehdy, pokud jste s ním dosud žádné problémy neměli. Každé poruše je lepší předejít včas. Nejlepší je nechat vozidlo prohlédnout v autoservisu a případně problémy zavčasu odstranit. Věřte, že oprava v Česku vás vyjde výrazně levněji než v cizině.

Ačkoliv cestování autem je svobodnější, minimální plánování smysl má. Vhodné je seznámit se s dopravními předpisy v zemích, kterými budete projíždět. I když dnešní moderní navigace vás včas upozorní například na maximální rychlost. Na co vás však neupozorní, je například povinná výbava. Víte, že v Rakousku musí mít každý cestující svou vlastní reflexní vestu pouze oranžové barvy nebo, že ve Francii musíte mít v autě funkční alkoholtester?

Pojištění auta nejsou vyhozené peníze

Pojištění je takový tradiční oříšek. Češi mají sjednané povinné ručení, protože jim to nařizuje zákon. Povinné ručení je povinné i v ostatních evropských zemích. Spoléhat se však pouze na povinné ručení je nezodpovědné. Když vám někdo způsobí nehodu, peníze vám uhradí jeho pojišťovna. V případě vámi zaviněné nehody, škodu poškozeným uhradí zase vaše pojišťovna.

Ale co škody na vašem vozidle, anebo porucha? Pokud nemáte sjednané havarijní pojištění, platit budete vy a dovolena se vám může i několikanásobně prodražit. Pokud nechcete havarijní pojištění platit celoročně, protože je opravdu drahé, uzavřít si můžete pouze krátkodobé havarijní pojištění pouze na dobu dovolené.

„Škodu můžete uplatnit pouze z jednoho druhu pojištění – z povinného ručení viníka, ale problém může nastat, pokud není pojištěný. Havarijní pojištění vám garantuje, že máte nějakou finanční hotovost, za kterou si dáte vozidlo do pořádku. Vztahuje se to také na odcizení vozidla, vandalismus i živelné katastrofy,“ vysvětluje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Krátkodobě havarijní pojištění se liší pouze v délce pojistná smlouvy. Vše ostatní zůstává stejné. Pojistit auto si můžete zpravidla již od 14 dní. Zapomínat byste neměli také na asistenční služby, které vám poskytnou pomoc při jakémkoliv problému s autem. „Určitě vám pomůže asistenční služba, kterou máte sjednanou v rámci povinného ručení, stejně tak v rámci cestovního pojištění. Nepomůže vám se servisem vozidla, ale poradí vám, jak máte postupovat, na koho se máte obrátit, kde je nejbližší policejní stanice a podobně,“ dodává také Marcela Kotyrová.

Při výběru havarijního pojištění, byť se jedná o pár dní, věnujte dostatečnou pozornost jeho rozsahu. Zahrnuje asistenční služby, a jaké? Obdržíte v případě nehody či poruchy náhradní vozidlo a na kolik dní bude půjčení bezplatné? Jaké další služby vám pojišťovna za určité peníze nabízí? A poskytne vám i něco navíc? Nezapomeňte, že krátkodobé pojištění vás vyjde v přepočtu dráže. Proto byste měli vědět, za jaké služby zaplatíte.

Hledáte výhodné a přitom kvalitní havarijní pojištění pro vaše auto? Navštivte Úspory.cz a sjednejte si havarijní pojištění přesně podle vašich představ!

Štítky: havarijní pojištění | krátkodobé havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | pojištění auta na dovolenou | srovnání havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »