Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Bourali jste na letních pneumatikách? Pojišťovna Vám musí dokázat souvislost

Aktuality

Bourali jste na letních pneumatikách? Pojišťovna Vám musí dokázat souvislost

29. 12. 2014 Havarijní pojištění Od 1. 11. do 31. 3. jsou povinné zimní pneumatiky v případě, kdy to vyžadují povětrnostní podmínky. Pokud během zimního období způsobíte nehodu na letních pneumatikách, má pojišťovna právo zkrátit pojistné plnění pouze tehdy, prokáže-li souvislost mezi vznikem nehody a použitými letními pneumatikami.

Všeobecně je rozšířený názor, že pojišťovna nemusí uhradit škodu majiteli poškozeného vozidla, který způsobil nehodu na letních pneumatikách i přesto, že má sjednané havarijní pojištění. To však není pravda. Důvodem vzniku tohoto mýtu je příliš volný výklad zákona a povinnosti obouvání zimních pneumatik. Terčem kritiky například bývá také Švýcarsko, které podobnou povinnost zavedenou nemá vůbec. Pokud však takový řidič způsobí nehodu, zaplatí mnohem více než řidič, jehož vozidlo jezdí na zimních pneumatikách, a navíc dostane pokutu za brzdění provozu.

Pojišťovna nemá právo krátit pojistné plnění o své vůli

Povinnost obutí zimních pneumatik platí již tři roky. Pro poskytovatele povinného ručení i havarijního pojištění to znamenalo změnu v přístupu vyplácení pojistného plnění, pokud majitel vozidla má i v tomto období letní pneumatiky. Většina motoristů se domnívá, že jim pojišťovna nezaplatí ani korunu. To je však mýtus. Pojišťovna nejprve musí prokázat přímou souvislost mezi vznikem nehody a použitím letních pneumatik.

Do roku 2011 se pojišťovny chránily tak, že do smluvních podmínek vkládaly nutnost použití zimních pneumatik. V případě porušení této povinnosti pojišťovna krátila pojistné plnění či požadovala zvýšení spoluúčasti. V případě povinného ručení však pojistného plnění krátit nemohla.

"Každý rok se však setkáváme s desítkami případů, při nichž nevhodné obutí hraje hlavní roli při vzniku a rozsahu škody způsobené v silničním provozu,“ uvedl Pavel Fišer, ředitel Útvaru likvidace pojištění motorových vozidel České pojišťovny. Než pojišťovna vyplatí poškozenému pojistné plnění, důkladně celou pojistnou událost řeší. Předmětem řešení je zejména příčina vzniku nehody. Pokud pojišťovna prokáže, že na vzniku nehody měly letní pneumatiky přímý vliv, má právo zkrátit či zcela zamítnout vyplatit pojistné plnění u havarijního pojištění. U povinného ručení může dokonce vyplacené plnění požadovat po viníkovi nehody.

Až 62 procent Čechů přezuje na zimní pneumatiky včas

Zdaleka ne všichni motoristé respektují zákon a na zimní pneumatiky přezouvá zhruba 62 procent řidičů. Dalších šest procent jezdí na zimních pneumatikách po celý rok a tři procenta celoročně používají letní pneumatiky. "Čeští řidiči mají svůj názor na čas, kdy gumy měnit. Jen třicettři procent z nich nechává měnit pneumatiky podle data uvedeného v zákoně. Více než polovina nechává přezout auto podle počasí, tedy i dříve než k 1. listopadu. Necelá desetina řidičů čeká na špatné počasí a jedno procento na první sníh," řekl Jiří Cívka, mluvčí Generali.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »