Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Havarijní pojištění není povinné ručení

Aktuality

Havarijní pojištění není povinné ručení

16. 11. 2014 Havarijní pojištění Pojištění vozidel má dvě části - zákonné povinné ručení a dobrovolné havarijní pojištění. Velké množství řidičů se však stále domnívá, že havarijní pojištění je zbytečný nadstandard, a někteří řidiči si dokonce havarijní pojištění pletou s povinným ručením. K čemu tedy havarijní pojištění slouží?

Povinné ručení a havarijní pojištění jsou dva odlišné pojistné produkty, které se vztahují na jiná rizika. Povinné ručení je však dané zákonem, a proto jej má podstatná většina českých motoristů. Zákonná povinnost však neplatí pro havarijní pojištění, které má v Česká republice sjednané pouze 20 procent motoristů. Je třeba si uvědomit, že povinné ručení se nevztahuje na všechna rizika. Pro ta ostatní je tu právě havarijní pojištění. Pojďme se podívat na to, jaká rizika kryje právě havarijní pojištění.

Kdy už povinné ručení nestačí

Nejprve si ujasněme, na která rizika se vztahuje povinné ručení. Povinné ručení kryje škody, které způsobí vlastník motorového vozidla dalším osobám na jejich majetku, zdraví či životě. To však neplatí na škody, které vzniknou na jeho vlastním vozidle. Povinné ručení se také nevztahuje na škody, které vznikly v důsledku živelné události, střetu se zvěří či vandalismu. A pokud Vám vozidlo ukradnou? I t tomto případě máte s povinným ručením smůlu.

Pro tyto případy je tu právě havarijní pojištění, které se na výše uvedené případy vztahuje. Obáváte se vysoké ceny havarijního pojištění? Je pravda, že havarijní pojištění je dražší, a je vhodné zejména pro nová vozidla. Pojišťovny však často nabízí havarijní pojištění za výhodnou cenu, pokud si jej sjednáte s povinným ručením zároveň. A pro starší vozidla nabízí speciálně upravené nabídky, které zohledňují stáří vozidla.

Každých 50 minut dojde ke krádeži vozidla

O nutnosti mít uzavřené havarijní pojištění hovoří například statistiky, které se týkají krádeží vozidel v České republice. V roce 2013 bylo odcizeno více než 10 700 vozidel. To znamená, že ke krádeži vozidla dojde zhruba každých 50 minut. Objasněnost byla poměrně nízká a policie byla úspěšná pouze v 21 procentech případů.

Nekradou se však pouze celá vozidla, ale také jejich součásti, dálniční známky a věci. Při krádeži je velmi časté poškození vozidla zloději (rozbité sklo či poškozený interiér) a škoda takto způsobená se může pohybovat ve výši až několika desetitisíc korun. Opět je možné škodu požadovat po pojišťovně pouze v případě sjednaného havarijního pojištění.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »