Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Havarijní pojištění: Pozor na spoluúčast

Aktuality

Havarijní pojištění: Pozor na spoluúčast

24. 9. 2015 Havarijní pojištění Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné. To však neznamená, že se jedná o zbytečné pojištění. Havarijní pojištění kryje škody způsobené živelnými události, při nehodách či v důsledku krádeže. Pozor si však dávejte na výši spoluúčasti, která může z celého pojištění udělat bezcenou frašku.

Některé typy pojištění zahrnují spoluúčast ze strany pojištěného. Přitom platí, že čím vyšší spoluúčast si zvolí, tím méně zaplatí na pojistném. Co se však při sjednávání pojištění může zdát jako výhoda, se při řešení pojistné události může ukázat jako značná nevýhoda.

Co je to spoluúčast?
Spoluúčast je částka, kterou pojištění uhradí v případě pojistné události. Do této výše pojišťovna škodu nezaplatí nebo uhradí zbytek způsobené škody. Nehody do výše spoluúčasti se tedy nevyplatí pojišťovně vůbec hlásit.

I drobné nehody se mohou prodražit

Jak je patrné, spoluúčast je tak trochu chytrým tahem ze strany pojišťovny. Pojištění ji “neobtěžují” s hlášením drobných událostí a častěji řeší spíše zásadnější škody. Každý vlastník vozidla, který se pro havarijní pojištění rozhodne, by se tak měl nad výší spoluúčasti důkladně zamyslet.

Opravy drobných škod stojí také peníze a v případě dražších vozidel nejde zrovna o nízké částky. Před uzavřením pojištění by si měl pojištění uvědomit, jakou hodnotu pro něho vozidlo má. Drobné nehody se stávají mnohem častěji a peníze utracené za opravy škrábanců se pomalu nasčítají.

Názor odborníka:Vždy je dobré uvážit, zda požaduji krytí i malých škod s tím, že jsem ochoten si za to něco připlatit, nebo naopak požaduji co nejlevnější pojistku a jsem ochoten akceptovat vyšší riziko. Tj. v případě pojistné události větší finanční náklady. Ne nadarmo se říká „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci”,” říká Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Například pan Petr z Prahy nechal své vozidlo přes noc na veřejném parkovišti. Ráno zjistil, že jeho vozidlo zaujalo nenechavé ruce zlodějů. U krádeže je však pravděpodobně někdo vyrušili a zloději od rozdělané "práce" utekli. Vozidlo se jim sice ukrást nepodařilo, ale mělo poničené zámky, odpojenou řadicí páku a vypáčenou spínací skříňku. Způsobená škoda však nebyla vyšší než spoluúčast a panu Petrovi tak nezbylo nic jiného, než opravu uhradit ze svého. A to i přesto, že si řádně zaplatil havarijní pojištění.

Stanovit spoluúčast byste měli s ohledem na hodnotu vozidla. Například u garážovaného vozidla hrozí riziko krádeže a škrábacnů způsobených ostatními parkujícími méně. Zde je možné uvažovat o vyšší spoluúčasti. V opačném případě je někdy lepší zaplatit vyšší pojistného a mít uhrazené vše včetně podobných drobností.

Náhradu za ukradené vozidlo zaplatí pouze havarijní pojištění

Vozidla se kradou a ne zrovna málo. Máte-li vozidlo značky Škoda, Volkswagen a Audi pak vám krádež v České republice hrozí nejvíce. Mnohem bezstarostněji se mohou cítit majitelé japonských značek Suzuki, Mazda a Honda.

Kradou se především starší vozidla a to na náhradní díly. “Z celkového počtu odcizených aut připadá 52 procent na auta ve věku 5 až 8 let, 22 procent krádeží se týká vozidel ve věku 10 až 15 let, naopak vozy do 4 let se na celkovém počtu loni podílely „jen“ z 13 procent. Zájem zlodějů míří již několik let na starší vozy, a to zejména kvůli náhradním dílům. Na ty jsou kradená auta v drtivé většině případů téměř okamžitě rozmontována a díly jsou dále rozprodávány,“ vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Mnohé pojišťovny se právě z těchto důvodu nabízí havarijní pojištění určené starším vozidlům. Jejich majitelé získají kvalitní pojistnou ochranu za rozumnou cenu. Například v případě České pojišťovny je toto havarijní pojištění určené pro vozidla starší šesti let a kryje škody způsobené nejen krádeží, ale také vandalismem, havárií a samozřejmě živelným událostmi.

Nečekejte, až vám zloději ukradnou vozidlo. Sjednejte si havarijní pojištění na Úspory.cz a buďte připraveni na každou situaci.

Štítky: havarijní pojištění | havarijní pojištění a spoluúčast | havarijní pojištění pro starší vozidla | krádež vozidla | levné havarijní pojištění | srovnání havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »