Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Jak a kdy můžete přijít o řidičský průkaz v zahraničí?

Aktuality

Jak a kdy můžete přijít o řidičský průkaz v zahraničí?

25. 8. 2015 Havarijní pojištění Dopravní přestupky rozlišujeme na méně či více závažné. V případě vybraných přestupků policie může hříšníkovi na místě zabavit i řidičský průkaz. Mezi nejčastější důvody patří jízda pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek či za porušení maximální doporučené rychlosti. Jak je tomu v zahraničí?

Období letních měsíců je dobou, kdy Češi vyráží strávit dlouho očekávanou dovolenou za hranice republiky a v mnoha případech využívají vlastní či půjčené vozidlo. Stejně jako u nás musí řidiči na zahraničních silnicích dodržovat pravidla silničního provozu. Za jejich porušení hrozí řidiči trest od udělení finanční pokuty, přes zabavení řidičského průkaz až po vězení. Rozdílná je doba zadržení, rychlost procesu a vše co, s řešením přestupku souvisí.

Porušení dopravních pravidel se nevyplácí v žádné zemi

Je zcela lhostejné, zda porušíte pravidla v České republice, v Rakousku či Německu. Pokud Vás tamější policie nachytá při jízdě pod vlivem alkoholu a omamných látek nad stanovenou mez nebo Vás změří při vysokém překročení maximální doporučené rychlosti, ztráta řidičského průkazu Vás pravděpodobně nemine.

To platí také v případě, kdy Vám policie prokáže neposkytnutí první pomoci či ujetí z místa nehody. Nemusí vždy jít o hrubé porušení dopravních předpisů, ale také nedostatečně odborná způsobilost, zdravotní omezení či špatná psychická způsobilost.

Ve výše uvedených případech policie zadrží řidičský průkaz se stoprocentní jistotou. Tamější policie ani soud však nemohou cizinci zrušit oprávnění k řízení pro celou Evropskou unii. To znamená, že musí stanovit, za jakých podmínek a za jak dlouho cizinci oprávnění k řízení vozidla znovu povolí. Zcela odebrat oprávnění k řízení motorového vozidla může pouze státní orgán v zemi, která řidičské oprávnění vydala a to na základě přepisů této země. V našem případě je nadřízeným české právo.

Uveďme si jednoduchý příklad. Pokud český řidič bude například v Rakousku řídit pod vlivem drog, může mu rakouská policie zadržet řidičský průkaz. Nemůže mu však zrušit řidičské oprávnění. Záleží tedy na posouzení českých orgánů, zda vinnému řidiči oprávnění odeberou či nikoliv. Takto přesně rozhodl Soudní dvůr Evropské Unie v případě rakouské řidičky, u níž německá policie zjistila přítomnost marihuany.

Maximální povolené rychlosti nejsou pouze doporučené, jak se podle chování mnoha řidičů může leckdy zdát. Drobnější překročení rychlosti se obvykle řeší pokutou. Pokud však řidič překročí rychlost o 40 kilometrů v hodině a více, o řidičský průkaz může přijít. To platí zejména pro případy překročení rychlosti v obci, kde tento přestupek může mít velmi závažné důsledky.


Zabavení řidičského průkazu versus zrušení oprávnění k řízení

Nenechte se oklamat podobnými slovy, protože se jedná o dvě různé věci. První případ je pouze odebráním dokladu na dobu, kterou určí policie dané země. V případě zrušení oprávnění k řízení musí řidič toto oprávnění získat zpět. Jinými slovy musí znova absolvovat autoškolu a řidičské zkoušky.

Nejlepší je tedy o řidičských průkaz vůbec nepřijít a jedinou cestou, jak se tomu vyhnout, je dodržování pravidel silničního provozu dané země.

Víte vše o havarijním pojištění? Havarijní pojištění ušetří Vaše peníze při havárii, živelné události či krádeži. Výhodné a levné pojištění najdete na Úspory.cz!

Štítky: havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | linka pomoci řidičům | řidičský průkaz na zkoušku | srovnání havarijní pojištění | ztráta řidičského průkazu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »