Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Je havarijní pojištění opravdu nutné?

Aktuality

Je havarijní pojištění opravdu nutné?

9. 4. 2014 Havarijní pojištění Havarijní pojištění je nepovinné pojištění vozidel, které má v současné době uzavřené přibližně třetina českých motoristů. Většina řidičů jej tedy nemá sjednané vůbec a dokonce jej považují za drahý a neužitečný nesmysl. Má tedy havarijní pojištění vůbec smysl?

U pojištění vozidel rozlišujeme dva typy - povinné ručení a havarijní pojištění. Na rozdíl od povinného ručení, které je ze zákona povinné, záleží pouze na motoristovi, zda si jej uzavře či nikoliv. Nemáte-li jasno, jaký je mezi těmito pojištěními rozdíl, vysvětlíme Vám jej. Z povinného ručení jsou hrazeny škody, které způsobíte jiným osobám na jejich majetku či zdraví, havarijní pojištění naopak kryje škody, které si Vy sami způsobíte na svém vozidle či na jeho krádež.

Havarijní pojištění je vhodné pro nové i starší vozy

Odborníci se jednoznačně shodují na názoru, že havarijní pojištění se vyplatí jako pro nové, tak i pro starší vozidlo. Motoristé se však domnívají, že havarijní ručení je příliš drahá “sranda”, kterou se nemohou tak snadno dovolit. Důkazem je fakt, že havarijní pojištění má sjednané pouhá třetina českých motoristů. Všeobecně panuje názor, že havarijní pojištění je vhodné pouze pro nová a drahá vozidla, u kterých jsou případné opravy velmi drahé. Avšak i škody na ojetém vozidle mohou být vysoké. Krádeže aut také nejsou v jejich případě méně obvyklé. Přitom pro starší vozidla mají české pojišťovny speciálně upravené nabídky na havarijní pojištění.

A podle čeho je nejlepší vybrat si správné havarijní pojištění? „Vždy je třeba se dívat na poměr mezi hodnotou vozidla, pravděpodobností škody, ať už jde o krádež nebo havárii, a cenou vozidla. Je třeba se podívat na konkrétní vozidlo, jeho cenu a parametry konkrétního řidiče. Podle toho můžete spočítat, jestli se havarijní pojištění vyplatí uzavřít u jedné pojišťovny, nebo je lepší vybrat dobré povinné ručení u jedné a havarijní pojištění u druhé,“ vysvětluje Pavel Ronovský, specialista na pojištění vozidel.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »