Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Je Vaše dětská autosedačka bezpečná?

Aktuality

Je Vaše dětská autosedačka bezpečná?

2. 6. 2015 Havarijní pojištění Každým rokem provádí ÚAMK společně s evropským partnery ADAC, TCS a ÖAMTC podrobné testy dětských autosedaček. Cílem je varovat spotřebitele před nákupem nebezpečných autosedaček. Letošní test ukázal, že kvalita dětských sedaček je stále velkým problémem.

Do testu bylo zahrnuto celkem 27 modelů dětských autosedaček, které se testovaly z pohledu bezpečnosti, obsluhy, ergonomii, provedení, údržby a obsahu škodlivin. Testem prošlo 18 modelů. Ani jeden z nich však neobdržel nejlepší ocenění. Alarmující je fakt, že třetina modelů testováním neprošla vůbec.

Bezpečnost nade vše

V rámci testu bezpečnosti je zařazen čelní náraz v rychlosti 64 kilometrů v hodině a boční náraz v rychlosti 50 kilometrů v hodině. Většina sedaček v kategorii do 13 kilogramů (cca 18 měsíční dítě) uspěla při čelním nárazu. Zde sedačky nabízí téměř dokonalou ochranu a zohledňují vyšší riziko poranění krku.

V tomto testu naopak zcela pohořela sedačka Hauck Varioguard určená pro děti do 18 kilogramů. Při čelním nárazu došlo ke zničení zadní částí sedačky a figurína dítěte vypadla pod sedačky. To by bylo příčinou závažných poranění. Lépe na tom nebyla druhá nejhorší sedačka Cam Gara 0.1 opět pro děti do 18 kilogramů, která si za bezpečí dítěte odnesla pouhých 24 procent.

U kritéria provedení a obsluha na tom byly sedačky výrazně lépe. Polovina testovaných sedaček v kategorii do 13 kilogramů může být zpětně namontována do vozidla. Pozor na to, aby dítě sedělo v odpovídající sedačce. I velmi kvalitní sedačka nedokáže ochránit dítě vážící více, než činí doporučená váha.

Tragicky dopadly testy autosedaček na obsah škodlivých látek. Celkem šest testovaných výrobků (Simple Parenting Doona, Simple Parenting Doona & Isofi x Base, Baby Relax Baladin, Apramo Ostara, Apramo Hestia, Casualplay Sono Fix) obsahovalo vysoký podíl škodlivých látek PAU (polycyklické aromatické uhlovodíky), insekticidy nebo stabilizátory. Výše uvedené sedačky mohou poškodit zdraví vašeho dítěte, proto je nekupujte.

Získejte výhodné havarijní pojištění na Úspory.cz a zaplatí již od 1 230 Kč!

Sedačky nakupujte osobně

ÚAMK varuje před online nákupy dětských autosedaček. Není možné zajistit odpovídající poradenství. Je třeba si uvědomit, že dětská autosedačka má nejen plnit zákonnou povinnost, ale především má ochránit zdraví a život Vašeho dítěte.

ÚAMK doporučuje nákup sedačky v kamenné prodejně. Ideální je autosedačku vyzkoušet přímo ve vašem vozidla. Nechte si předvést, jak se sedačka instaluje. Nezapomeňte vzít sebou také dítě a na chvíli jej do sedačky umístěte. Díky důkladné zkoušce a prostudování návodu mnohem spíše vyberete kvalitní a dobře padnoucí sedačku.

Výsledky dětských autosedaček pro rok 2015 z hlediska bezpečnosti:

Název Kategorie Hodnocení Bezpečnost
Cybex Cloud Q do 13 kg 4 82 %
Cybex Cloud Q & Base Q-fix do 13 kg 4 76 %
Casualplay Sono Fix do 13 kg 1 44 %
Simple Parenting Doona & isofix  do 13 kg 1 56 %
Simple Parenting Doona do 13 kg 1 56 %
Sagety 1st Baladin do 18 kg 2 42 %
Cam Gara 0.1 do 18 kg 2 24 %
Baby Relax Baladin do 18 kg 1 42 %
Hauck Varioguard do 18 kg 1 0 %
Maxi-Cosi Axisfix 61-105 cm 4 66 % 
Maxi-Cosi 2wayPearl 67-105 cm 4 64 %
Inglesia Amerigo I-FIX 9-18 kg 4 58 %
Römer King II ATS 9-18 kg 4 50 %
Chicco Oasis 1 Isofix 9-18 kg 3 50 %
Cybex Pallas M-fix 9-36 kg 4 68 %
Causalplay Multiprotector Fix II 9-36 kg 4 56 %
Cybex Pallas M 9-36 kg 4 54 %
Heyner Multi Protect Aero 9-36 kg 3 48 %
Chicco Gro-Up 123 9-36 kg 3 34 %
Kiwy SLF123 Q-fix 9-36 kg 3 40 %
Apramo Hestica 9-36 kg 1 48 %
Römer Kidfix SL SICT 15-36 kg 4 76 %
Cybex Solution 15-36 kg 4 74 %
Cybex Solution M-fix 15-36 kg 4 74 %
Joie Trillo X 15-36 kg 4 72 %
Heyner Maxi Protect Aero 15-36 kg 4 68 %
Apramo Ostara 15-36 kg 1 68 %

Zdroj: ÚAMK

Štítky: bezpečné cestování | dětské autosedačky | havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | pojištění vozidel | srovnání havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »