Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Krádeží aut v Česku je pětkrát více než v Německu

Aktuality

Krádeží aut v Česku je pětkrát více než v Německu

31. 12. 2014 Havarijní pojištění Auta se kradou a to nejen na území naší republiky. Je však pravda, že aut se u nás ukradne pětinásobně více než v sousedním Německu, jak ukazují poslední statistiky. Mezi zloději je nejvíce “oblíbenou” značkou Škodovka, v Německu pak Volkswagen.

Na první pohled se může zdát, že v Německu se krade mnohem více. V roce 2013 bylo v České republice ukradeno celkem 10 736 vozidel, zatímco v Německu šlo o 18 805 vozidel. Vzhledem k rozdílným velikostem vozového parku v České republice a Německu je krádež vozidel u nás pětinásobná. V přepočtu je v Německu ukradeno 0,43 vozidla na 1 000 provozovaných a v ČR je to 2,23. Oproti loňskému roku narostl počet krádeží jak u nás (3 procenta), tak i v Německu (4 %).

Pokud by se však počítal poměr odcizených a prodaných vozidel, pak by byla situace zcela opačná. „Kdybychom přepočetli poměr odcizených vozidel na prodej nových vozidel, vychází nám, že v Německu se kradou auta dokonce desetkrát víc než u nás. A to je alarmující číslo,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. Německý vozový park nyní čítá téměř 43,5 milionů vozidel a český pouze 165 tisíc vozidel.

Nejčastěji se kradou vozidla značky Škoda a Volkswagen

Podle statistiky policie ČR jsou nejvíce rizikovými oblastmi Praha, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Středočeský kraj a Moravskoslezský kraj. Zloději nejčastěji sáhnou po vozidlech značky Škoda, za níž následují značky Volkswagen, Ford a Renault. V podstatě se jedná o nejvíce zastoupené značky v České republice.

V případě Německa Vám vozidlo ukradnou nejspíš ve velkých městech a příhraničních oblastech, které sousedí s Českou republikou a Polskem, kde je ukradena šestina všech vozide v Německu. Nejčastěji se kradou vozidla značky Volkswagen, Audi, BMW, Mercedes a Škoda. Škodovky se kradou zejména v Sasku. "V Česku a v Polsku platí Škoda spíše za lidové auto než za jednu z mnoha značek, využívá ji většina řidičů," řekl Tom Bernhardt, mluvčí saské policie.

Počet v Německu odcizených vozidel podle značky v roce 2013
Značka vozidla Počet ukradených vozidel
Volkswagen 5 949
Audi 2 841
BMW 2 748
Mercedes 1 065
Škoda 758
Toyota 758
Opel 637
Ford 570
Mazda 70
Renault 384
Počet v Česku odcizených vozidel podle značky v roce 2013
Značka vozidla Počet ukradených vozidel
Škoda 3 809
Volkswagen 566
Ford 414
Renault 258
Peugeot 758
Audi 191
Mercedes 180
BMW 177
Seat 165
Opel 157

Česká, polská a německá policie spolu úzce spolupracují a proti zločineckým bandám intenzivně bojují. Například v dubnu letošního roku odhalili skupinu tří mužů a jedné ženy, kteří měla na svědomí krádež více než 120 vozidel a způsobili škodu ve výši 30 milionů korun. Ve stejné době zadržela polská policie zločineckou skupinu 26 osob. Ti ukradli na Německém území dokonce více než 300 vozidel.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »