Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

Aktuality

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017 Havarijní pojištění Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Mezi zabezpečovací systémy do aut patří různá mechanická zařízení jako zámky na řadicí páky a volant, tajné vypínače, imobilizér, alarmy či systémy napojené na bezpečnostní služby a agentury apod. Liší se způsobem instalace, mírou zabezpečení a samozřejmě i náklady.

 

Zámek na řadící páku jsou vyhozené peníze

Většina lidí se shoduje, že nejmenší smysl mají páky na volant. Jejich hlavní výhodou je pouze nízká cena. Zámky na řadicí páky a volant vyjdou řádově na pár set korun či tisícikorun. Otázkou je, zda se taková “investice” vůbec vyplatí. Uzamykací systém odradí nejvýše zloděje-amatéry. Profík si s nimi hravě poradí. Navíc i auto uzamčené v jedné rychlosti lze s vyšlápnutou spojkou bez problémů dotlačit do přistavené dodávky.

Instalovat jej do levného auta s nízkou hodnotou je vcelku bezvýznamné, protože riziko krádeže je tak jako tak nulové. V případě dražšího auta není pro zloděje nic jednoduššího než zámek vypáčit, rozlomit nebo demontovat. Lepší volbou jsou zámky řadících pák, kde je situace pro zloděje komplikovanější. Řidiči jsou však obtěžováni neustálým zamykáním a odemykáním zámku, což nakonec vede k nevyhnutelnému - řadící páku přestanou zamykat.

Na českém trhu patří mezi oblíbené produkty Medvěd blok, jehož robustní a odolný závorový zámek řazení je založen na blokování mechanismu řadicí páky v poloze zpětného chodu u manuální převodovky (u automatu v poloze parking). Známá značka Defend má podobný systém pod názvem Pin Lock.

 

Nepřeplácíte havarijní pojištění?
Porovnejte si ceny v naší kalkulačce.

Srovnat havarijní pojištění

Tajné vypínače fungují, ale…

Tajné vypínače slouží k přerušení důležitých kabelů, čímž znemožní nastartování. Pro zloděje však neexistuje žádné opravdu tajné místo. Alespoň trochu zkušený zloděj velmi dobře ví, kam sáhnout, a ona tajná místa zkouší jako první. Zvolit pro tajný vypínač opravdu netradiční místo, které zloděj neobjeví, vyžaduje dostatek trpělivosti a času.

Jenom si představte, že před každou jízdou otevíráte kufr, odstraňujete veškeré čalounění, abyste dokázali nahmatat tajný vypínač umístěný hluboko v útrobách auta. A to samé byste samozřejmě museli absolvovat i po zaparkování auta. Jak dlouho byste něco takové vydrželi, než byste tajný vypínač přestali používat? Den dva?

Podobně jako tajné vypínače funguje imobilizér. Také on rozpojí více než jeden obvodů (obvykle cívky startéru, vstřikovací jednotky či palivového čerpadla), aby případnému zloději znemožnil krádež. Ovládání imobilizéru má na rozdíl od tajného vypínače v rukou řidič. Buď je zakomponován v klíči nebo ho vlastní v podobě samostatného dálkového ovladače. Pro zkušenější zloděje však imobilizér nepředstavuje žádnou velkou překážku.

 

Za kvalitní ochranu se platí

Krátce se můžeme zmínit o alarmech. Jsou relativně levné a v případě ohrožení začnou vydávat hodně hlasitý a také hodně nepříjemný zvukový signál. Nicméně nic víc nenabízí a ještě majitele auta a jeho okolí mohou znervózňovat časté falešné poplachy.

Asi nejlepší, a bohužel i nejdražší možností je zaplatit si zabezpečovací systém, který je napojený na soukromou bezpečnostní službu nebo agenturu. O případné krádeži jsou vlastník auta (pasivní systémy) či přímo agentura (aktivní systémy) informovaní okamžitě a dle situace spustí akci. V extrémní situaci do terénu vyrazí speciální motorizovaná jednotka, která obvykle spolupracuje s policií. Na českém trhu jsou nejznámější systémy Defend či Sherlog.

 

Štítky: havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

Zabezpečte své vozidlo lépe. Běžné zloděje to odradí a navíc ušetříte na pojištění

27. 6. 2016

Podle statistik Policie ČR počty krádeží aut každým rokem klesají. To je sice pozitivní zpráva, která však nic nemění na tom, že krádeže aut a vloupání do nich stále tvoří podstatnou část celkové kriminality u nás. Přitom vlastníci vozidel mohou své vozidlo ochránit lépe pomoci dobrého zabezpečení.

Celá aktualita

1 2 3 »