Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Lze získat finanční náhradu při škodě způsobené neznámým pachatelem?

Aktuality

Lze získat finanční náhradu při škodě způsobené neznámým pachatelem?

8. 12. 2015 Havarijní pojištění Zjistí-li vlastník na svém vozidle škodu způsobenou neznámým pachatelem, zpravidla ji nenahlásí. Získat náhradu za takto vzniklou škodu je téměř nemožné, a proto se většina poškozených se škodou smíří, a zaplatí ji ze své kapsy. Ne vždy je však získání náhrady nemožné, pokud ovšem víte, jak na to.

Tým silniční bezpečnosti uvádí, že v loňském roce ujel od způsobené nehody viník v případě každé šesté nehody. Poškozenému zůstaly starosti na místě spojené s řešením události. V desítkách případů přitom nejde pouze o poškozené plechy, ale také o škody na zdraví. Nemluvě o tom, že se svým nárokem na úhradu vzniklé škody se poškozený nemůže obrátit na pojišťovnu viníka a veškeré náklady tak zůstávají na jeho bedrech.

Pokud se vám přihodí nehoda a po viníkovi se slehne zem, neházejte hned flintu do žita. Nejčastěji se jedná o škody způsobené při parkování. Výjimkou však nejsou nehody, kdy vás nabourá jiný řidič a ujede, aniž by se zajímal o následky svého chování. V případě, že máte uzavřené havarijní pojištění, můžete náhradu škody uplatňovat zde. Pokud nikoliv, poradíme vám, kdy se vyplatí situaci řešit a kdy nikoliv.

Nejčastější škody: Parkovací škody a škody na předním skle

Pojišťovny zmiňují, že nejčastěji jsou hlášené škody způsobené při parkování a na veřejných parkovištích a vysoký podíl náleží škodám v podobě rozbitého čelního skla odlétnutým kamínkem. Vzhledem k tomu, že zpravidla není možné určit viníka, patří tyto škody do kategorie “způsobeno neznámým pachatelem”. Samotný viník často ani netuší, že  nějakou škodu způsobil. Například pojišťovna UNIQA uvádí, že měsíčně obdrží 900 hlášení o rozbitém předním skle. Zhruba 100 případů je řešené z povinného ručení zjištěného “viníka”. Zbylé případy jsou hrazeny z připojištění skel, které je možné sjednat k povinnému i havarijnímu pojištění.

Právě pojištění skel patří k nejčastěji využívaným typům pojištění. Nezdá se nijak složité, ale i při jeho sjednávání je důležité správně určit pojistný limit. I přední skla jsou totiž různě drahá. Ceny se liší od jednoduchých skel až po speciální skla s vyhříváním a jiným vybavením u luxusních vozidel. Limity se proto pohybují od pár až po několik desítek tisíc korun a výše pojištění se pohybuje od pár set korun ročně. Nejedná se tedy o nijak drahé pojištění a v případě škody za něj budete vděční.

Policii volejte vždy, dojde-li k úrazu

Při škodě způsobené neznámým pachatelem platí stejná pravidla jako v případě každé škody. Policii přivolejte VŽDY, dojde-li ke škodě na zdraví a životě, a v případě majetkové škody vyšší než 100 000 korun. Policii je nutné zavolat také tehdy, došlo-li k poškození majetku dalších subjektů (např. veřejné osvětlení, plot a jiné). Při menší materiální újmě není nutné policii volat vůbec.
 
Ovšem, pokud je na místě kamerový systém, nebo událost zahlédli svědkové, policii zavolejte také. Na základě kamerových záznamů či očitých svědectvích lze viníka vypátrat a požadovat úhradu škody po jeho pojišťovně. Dle závažnosti činu pachateli navíc hrozí trestní stíhání.

Kdy lze získat náhradu škody od pojišťovny

Z povinného ručení lze požadovat úhradu škody pouze v případě, že je známý viník. Pokud viník od nehody ujel a nepodařilo se jej identifikovat, je možné zaplacení škody získat pouze z havarijního pojištění. Poškozený navíc musí uhradit domluvenou spoluúčast a ta se zpravidla pohybuje kolem 5 až 10 tisíci korun. I zde platí, že menší škody majitelé vozidel nehlásí vůbec. Pokud se viníka podaří nakonec odhalit a najít, pojišťovna má právo na něm uplatnit regresní nárok a požadovat vyplacené peníze po viníkovi nehody zpět. Havarijní pojištění má však uzavřeno pouze 20 procent českých řidičů.

Při opravdu závažných škodách má poškozený právo obrátit se na Garanční fond, spravovaný Českou kanceláří pojistitelů (ČKP). Poškození svou situaci s Garančním fondem řeší v případě nehod, při nichž došlo k újmě na zdraví či životě. Garanční fond v takovém případě uhradí odškodné za způsobenou újmu, bolestné a případně ztížené společenské uplatnění, avšak ne tzv. plechové škody neboli škody na majetku (vozidle, vybavení, apod.).

Už vás někdy poškodil neznámý pachatel? Poznejte svá práva a získejte úhradu škody vždy, kdy je to možné. Více informací najdete na Úspory.cz.

Štítky: garanční fond | havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | povinné ručení | připojištění skel | srovnání havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »