Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Ministerstvo dopravy chce snížit nehodovost mladých řidičů

Aktuality

Ministerstvo dopravy chce snížit nehodovost mladých řidičů

4. 8. 2015 Havarijní pojištění Mezi rizikové řidiče patří nezkušení řidiči ve věku do 25 let. Právě oni bývají viníky tragických nehod. Uvádí tak statistiky policie i pojišťoven. Důvodem jsou malé zkušenosti, menší míra zodpovědnosti a impulzivnost. Ministerstvo dopravy plánuje opatření, která by měla mladé řidiči kontrolovat.

Ministerstvo dopravy chystá změny v oblasti pravidel o autoškole. Důvodem jsou tragická čísla, která hovoří o tom, že mladí řidiči jsou časými viníky závažných nehod. Mladí řidiči s čerstvě nabitými řidičskými průkazy jezdí méně zodpovědně a impulzivně. Neradi dodržují rychlosti, rádi se předvádí a častá je také jízda pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Následkem nezodpovědného jednání jsou tragické nehody a desítky ztracených mladých životů.

Typickým příkladem je nehoda, která se udála na Písecku. „Stala se 2. ledna kolem půl sedmé večer v Písku, kdy jel na mokré silnici po Budějovické ulici mladý 25letý řidič autem VW Polo s největší pravděpodobností příliš rychle. Bohužel si včas nevšiml ženy (76 let), která přecházela komunikaci, a nestihl zastavit. Došlo k silnému nárazu, který žena nepřežila," popisuje tragickou nehodu písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.

Čeká nás řidičský průkaz na zkoušku?

Novela zákona o autoškole, o níž zákonodárci diskutují již řadu let, by měla pomoci při snižování nehodovosti u mladých řidičů - začátečníků. Nyní tvrdí, že novela by měla být v letošním roce konečně dotažena do konce. Vzhledem k dlouhém legislativnímu procesu by však v platnost vešla nejdříve za dva roky. Mezi základními novinkami by měla být jízda pod dohledem zkušeného řidiče či řidičský průkaz na zkoušku.

Právě řidičský průkaz na zkoušku funguje již v mnoha evropských zemích, kde se osvědčil. Ministerstvo dopravy se domnívá, že by stejný přínos měl také pro Českou republiku. Lehce odlišný názor však mají učitelé autoškol. Ti dávají přednost jízdě pod dohledem řidiče. “Zákonem stanovená pravidla se naučí, aby udělali zkoušku, ale když naši školu opustí, chovají se často jinak, protože vidí, že jiní řidiči pravidla nedodržují," upozorňuje Pavel Vainar z autoškoly při Střední zemědělské škole v Písku.

Podobný názor zastávají i někteří odborníci na problematiku dopravy. „Myslím, že by bylo dobře, aby začátečníci jezdili pod dohledem zkušeného řidiče, protože v praxi to už dlouho funguje nejen na západ od nás. Statistika dopravní nehodovosti čerstvých držitelů řidičských oprávnění jasně prokazuje, že patří mezi nejrizikovější řidiče," říká Michal Kovařík, vedoucí píseckého odboru dopravy.

Otázkou však je, jak dlouho by dohled zkušeného řidiče měl trvat. Schopnosti začátečníků jsou velmi rozdílné. Někteří jsou schopnými řidiči téměř ihned, jiní potřebují několikaletou praxi. „Máme například šedesát dětí a z nich je třeba deset šikovných a pět jich má velké problémy řízení zvládnout. Pro slabší žáky by určitě bylo lepší, aby řídili pod dohledem, protože na získání řidičského průkazu mají půl roku a můžou dělat až čtyři opravné zkoušky, takže se jim ho povede získat," doplnil Pavel Vainar.

Mladí řidiči nebudou smět řídit silná a výkonná vozidla

Teprve osmnáctiletý řidič sedící za volantem výkonného vozidla není nijak neobvyklý pohled. Bohužel právě oni neznají své schopnosti ani hranice a nehody jimi způsobené mají obzvláště tragické důsledky.  Ministerstvo dopravy proto chce omezit kubaturu vozidla, které by směl začátečník řídit. Podobně to funguje u motorek. Po získání řidičské průkazu by tak mohl sednout pouze za volant vozidla se slabším výkonem až do doby, dokud si důkladně neosvojí řízení v provozu.

Otázkou je také snížení věkové hranice na 17 let. Odborníci se však domnívají, že by tento krok nebyl rozumný. “Řízení vozidla je složitá věc. I když současná mládež dospívá rychleji, je třeba, aby nejprve každý dozrál, než usedne za volant," říká Michal Kovařík.

Sjednejte si výhodné havarijní pojištění online na Úspory.cz a ušetřete!

Štítky: havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | nehodovost mladých řidčů | řidičský průkaz na zkoušku | srovnání havarijní pojištění | tragické dopravní nehody |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »