Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Nastal čas vyměnit pneumatiky. Pozor na zloděje

Aktuality

Nastal čas vyměnit pneumatiky. Pozor na zloděje

11. 11. 2014 Havarijní pojištění 1. listopad je již za námi a s ním i datum povinné výměny letních pneumatik za zimní. Na některých rizikových místech je tato povinnost dokonce zákonná, a pokud by řidiči zimní pneumatiky neměli, hrozila by jim finanční pokuta. Někteří řidiči si však odmítají nové pneumatiky koupit a raději je ukradnou.

V období od 1. listopadu do 31. března platí povinnost používání zimních pneumatik. Tato povinnost je podmíněná nepříznivým počasím. Existují však místa ve vyšších oblastech, kde je tato povinnost uzákoněná pomocí dopravního značení. „Každý rok se setkáváme s desítkami případů, při nichž nevhodné obutí hraje hlavní roli při vzniku a rozsahu škody způsobené v silničním provozu," uvedl Pavel Fišer, ředitel Útvaru likvidace pojištění motorových vozidel České pojišťovny.

Většina řidičů této povinnosti dostojí, ale činí tak na poslední chvíli. Pneuservisy mají v tomto období plno a čekací doby mohou být dlouhé i několik dní až týdnů.

Někteří řidiči dokonce odmítají za nové pneumatiky platit a jednoduše je ukradnou z odstavených vozidel. „Téměř každoročně se objevují případy náhlého zmizení zimních pneumatik z odstavených aut. Letos k němu došlo na Letné v Děčíně. Škoda se pohybuje na hranici šestnácti tisíc českých korun. Odložené sady zimních pneumatik zmizely bez zjevného násilí z odstaveného automobilu v Krásnostudenecké ulici," popisuje jeden z mnoha případů Petra Trypesová, mluvčí policie v Děčíně.

Podobných případů však eviduje policie na území celé České republiky. Poškození řidiči si poté musí koupit zimní pneumatiky nové, protože úspěšnost české policie v řešení těchto případů je velmi nízká.

Výměnu pneumatik raději v odborném servise

Pomalu také končí časy, kdy si lidé měnili pneumatiky doma v garáži, a stále častěji vyhledávají služby odborných pneuservisů. Častým důvodem je úspora času. „Jsem profesionální řidič, takže zákon nezákon, zimáky na auto i dodávku dávám. Jezdím do pneuservisu, a to hlavně z časových důvodů," uvedl profesionální řidič Pavel Prokůpek. Výměna by měla být provedená správným způsobem a navíc je důležité také zkontrolovat vyvážení kol a stav plášťů.

Bez zimních pneumatik nesmí řidič vyjet na silnici, na které se nachází souvislá vrstva ledu, sněhu nebo námraza. Zimní pneumatiky musí samozřejmé splňovat zákonná kritéria. Tím zásadním je hloubka vzorku, která by u osobních vozidel do 3,5 tun měla činit nejméně 4 milimetry. U vozidel nad 3,5 tuny by hloubka vzorku měla být nejméně 6 milimetrů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »