Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Nejvíce zvířat zahyne pod koly vozidel na podzim

Aktuality

Nejvíce zvířat zahyne pod koly vozidel na podzim

19. 11. 2015 Havarijní pojištění Vždy s přicházejícím podzimem se rapidně zvýší počet zvěře, která zahyne pod koly vozidel. Pojišťovny uvádí stovky případů poškozených vozidel i desítky případů, které končí těžkým zraněním posádky po srážce s kancem či srnou. Jediným způsobem, jak se srážce vyhnout, je zvýšená pozornost za volantem.

Podzim je obdobím, kdy divoká zvěř v hojném počtu putuje za potravou, a při této každoroční cestě musí překonávat desítky silničních úseků. Mnohá zvířata svou pouť nedokončí a zahynou při srážce s vozidlem. Pro řidiče je toto období únavnější a náročnější na soustředění a pozornost za volantem. Tma přichází velmi brzy a často je doprovázená mlhou a nevlídným sychravým počasím. Snížená viditelnost je velmi častým důvodem, stejně jako chladné počasí, které sebou v pozdních a brzkých hodinách přináší mokré až lehce namrzlé úseky.

Na vině je nevlídné počasí i nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky

Stačí chvilka nepozornosti nebo příliš vysoká rychlost a srážce se zvěří se již nedokáže řidič vyhnout. V lepším případě z toho řidič a posádka vozidla vyvázne pouze s “pocuchanými” plechy, v horším případě však může nehoda skončit s tragickými dopady na zdraví i život cestujících. K nejhorším střetům dochází s těžšími a většími druhy divoké zvěře. Srážky se zajícem a jinou menší zvěří končí tragicky pouze tehdy, pokud se řidič lekne a strhne volant do protisměru či do příkopu.

Nemluvě o finančních škodách, které se každým rokem pohybují v řádu milionů korun. “Průměrná výše škody při srážce se zvěří se pohybuje kolem 40 000 korun. Naše pojišťovna eviduje nejčastěji škody způsobené srážkou se srnami, dále divokými prasaty a zajíci,“ uvádí Ladislav Bělina, vedoucí autodivize ve Slavia pojišťovně.

Ne každé nehodě lze předejít. Díky zvýšené pozornosti za méně příznivých podmínek a přizpůsobení stylu jízdy stavu vozovky však lze alespoň zmírnit dopady srážky se zvěří, pokud se jí již nelze žádným způsobem vyhnout. V každém případě jsme si pro vás připravili pět užitečných tipů, které vám mohou každodenní jízdu autem učinit bezpečnější.

Buďte ostražití a sledujte nejen silnici, ale i její okolí

1. Ke srážce se zvěří nejčastěji dochází na podzim a na jaře brzy ráno, v podvečer a v noci na silnicích vedoucích skrze lesy či pole. Právě zde věnujte řízení a sledování svého okolí největší pozornost.

2. Divoká zvěř se vždy pohybuje ve skupinách. Pokud tedy spatříte jeden kus, je více než pravděpodobné, že v blízkém okolí bude zvířat více.

3. Mějte na paměti, že zvířata oslněná prudce svítícími reflektory zůstanou stát na místě a nejsou schopná utéct ze silnice, protože reflektory považují za “dravce” a bojí se mu skočit do pohledu. Vhodné je přibrzdit nebo úplně zastavit a na krátkou chvíli zhasnout světla. Na troubení si dávejte pozor, například u koní hrozí splašení.

4. NIKDY nestrhávejte volant, a pokud je srážka nevyhnutelná, snažte se pouze zmírnit rychlost. Čelní střet je v tomto případě vždy bezpečnější než náraz do protijedoucího vozidla, do stromu či pád ze srázu.

5. Po srážce místo označte výstražným trojúhelníkem a zavolejte policii ČR, která zajistí vše potřebné. Vyžaduje-li to situace, zavolejte také záchrannou službu. Nezapomeňte nehodu řádně zdokumentovat a nafotit. V žádném případě nemanipulujte se zvěří a nikam ji neodvážejte. Dopustili byste se přestupku. Máte-li pojištěný střet se zvěří, nezapomeňte co nejdříve kontaktovat svou pojišťovnu, která vám poradí, jak postupovat konkrétně ve vaší situaci.

V případě srážky s domácím zvířetem (pes, kůň, kráva, apod.) je za srážku odpovědný jeho majitel. To znamená, že způsobenou škodu je povinen poškozenému uhradit on a nikoliv pojišťovna.

Střet se zvěří lze pojistit v rámci havarijního pojištění i povinného ručení

Pokud si k povinnému ručení nesjednáte riziko střetu se zvěří jako doplňkové připojištění (pokud jej umožňuje vaše pojišťovna), pak vás před finančními důsledky ochrání pouze havarijní pojištění. „Cena se pohybuje v řádech stokorun za rok, Slavia pojišťovna například nabízí motoristům připojištění střetu se zvěří k povinnému ručení, které vyjde na 465 korun ročně,“ říká také Ladislav Bělina.

Porovnejte si havarijní pojištění na Úspory.cz a ušetřete až 70 procent z ceny při rychlém vyřízení!

Štítky: asistenční služby | havarijní pojištění | pojištění střetu se zvěří | povinné ručení | srovnání havarijní pojištění | střet se zvěří |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »