Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> O luxusní vozidla není mezi zloději příliš velký zájem

Aktuality

O luxusní vozidla není mezi zloději příliš velký zájem

11. 3. 2015 Havarijní pojištění Majitelé drahých, luxusních či exotických vozidel mohou být v klidu. O jejich vozidla je totiž mezi zloději pramalý zájem a kradou se pouze na objednávku. Naopak největší “zájem” je o vozidla evropských značek, která nejsou starší pěti let. Jedinou ochranou před zloději bývá havarijní pojištění.

Starší vozidla se kradou na náhradní díly

Pojišťovny stále upozorňují na rostoucí počet ukradených vozidel. Jedinou ochranou je kvalitní havarijní pojištění, které Vám v případě krádeže vyplatí způsobenou škodu. I přesto není mezi českým řidiči obvyklé a sjednáno jej má zhruba třetina z nich.

Nejvíce jsou rizikem krádeže ohroženi majitelé vozidel evropských značek Škoda (65 procent), Volkswagen (9 procent), Ford (4,7 procent), Peugeot (2,7 procent) a Renault (2,4 procent), které jsou na českém trhu zastoupeny nejvíce, a jejichž staří nepřesáhlo pět let. Ani majitelé starších ročníků však nemohou být zcela v klidu. Kradou se i vozidla stará 10 až 15 let a to bez ohledu na jejich původ. Jejich využití se týká oblasti náhradních dílů. Pojišťovny uvádí, že starší ročníky se na pojistných událostí podílí z 20 procent.

Z luxusních vozidel se kradou nejčastěji Porsche

Nejmenší obavy mohou mít majitelé drahých a luxusních vozidel, které se kradou nejméně. Z celkového počtů ukradených vozidel zabírají přibližně 10 až 20 procent a jsou určeny zejména pro export na území Ukrajiny či Ruska.

Pojistné plnění, které však v jejich případě pojišťovny vyplatí, je výrazně vyšší a průměrně se pohybuje od 200 tisíc korun výše. Nejčastěji se přitom zloději zaměřují na značky Porsche, Jeep, BMW, Audi a Land Rover.

Nejprve ověřte, zda Vám vozidlo ukradli

Ve chvíli, kdy zjistíte, že Vám ukradli vozidlo, se nejprve ujistěte, zda došlo ke skutečné krádeži. Stává se, že zaparkujete vozidlo na jiném místě, než jste zvyklí. Vozidlo si také mohl vypůjčit někdo z blízkých (rodina, přátelé, …) nebo mohlo být odtaženo. Poslední možnost snadno ověříte na telefonních číslech příslušného úřadu Městské policie (156) či Policie ČR (158).

Pokud jste se dostatečně ujistili o krádeži vozidla, neprodleně kontaktujte stanici Policie ČR v místě Vašeho bydliště osobně nebo na telefonním čísle 158. Na policejní stanici s Vámi bude sepsáno oznámení o krádeži motorového vozidla. Nezapomeňte sebou následující doklady:

 • občanský průkaz či pas

 • doklady od vozidla (OTP, TP, zelená karta, leasingová smlouva, …)

 • knihu provozu v případě firemního vozidla

Police ČR po Vás bude požadovat odpovědi na následující otázky, které souvisí s vozidlem a jeho odcizením. Jedná se o informace:

 • typ, registrační značka a barva vozidla

 • místo a čas poslední výskytu vozidla

 • zda bylo vozidlo uzamčeno

 • přibližný stav tachometru

 • způsob nabytí vozidla (kupní smlouva, darovací smlouva, prodejce, individuální koupě, dovoz z ciziny, ...)

 • zabezpečení vozidla

 • zda se ve vozidle nacházely další věci (doklady, notebook, telefon, …)

 • zda bylo Vaše vozidlo něčím nápadné (polepky, fólie, viditelné poškození, …)

 • neobvyklé vnitřní vybavení (handsfree, autorádio, jiný typ autosedaček, …)

 • okolností zjištění odcizení vozidla

 • veškeré další okolnosti, o kterých jste se dozvěděli (např. svědek, kamerový systém,...)

V případě, že nedojde k nalezení vozidla, obdržíte ve lhůtě do 30 dní od oznámení krádeže “Usnesení o odložení věci”, které slouží jako doklad pro:

 • odhlášení odcizeného vozidla z registru motorových vozidel

 • ukončení povinného ručení

 • vyplacení pojistné události v případě sjednaného havarijního pojištění

Štítky: autonehody | havarijní pojištění | krádeže vozidel | luxusní auta | motoristé |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »