Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Poznejte, kdy má vozidlo upravený tachometr

Aktuality

Poznejte, kdy má vozidlo upravený tachometr

29. 1. 2015 Havarijní pojištění Obchod s ojetými vozidly obsahuje řadu rizik. Jedním z nich je “výhodná” koupě ojetého vozidla, který má najeto podezřele málo kilometrů. Ve skutečnosti se často jedná o vozidlo s upraveným tachometrem tak, aby byl počet najetých kilometrů nižší. Cílem je vydělat na prodeji více peněz.

Podobných podvodů a podvůdků je u prodeje ojetých vozidel však mnohem více. Ceny ojetých vozidel jsou však o desítky až stovky tisíc korun příznivější, a tak lidé volí koupi ojetého vozidla před novým čistě z pragmatických důvodů. Pokud se rozhodnete pro koupi ojetého vozidla také Vy, dejte si důkladný pozor na technický stav vozidla a pečlivě si zkontrolujte dokumentaci. Nebojte se přizvat si automechanika, který případné nejasnosti dokáže odhalit včas.

Před podpisem kupní smlouvy zkontrolujte především:

  • mechanické části vozu, jako je spojka, katalyzátor či uchycení kol
  • stav interiéru a míru jeho opotřebení
  • pozor na hodně použité či na první pohled nové prvky (např. pedály, volant, hlavice řadicí páky nebo bezpečnostní pásy)
  • úpravy sedadel a jejich možné přečalounění

Pozor na “pohledné” ojetiny

Velký pozor si dejte v případě ojetých vozidel, které vypadají na první pohled velmi dobře a počet najetých kilometrů se pohybuje “jen” kolem sto tisíc kilometrů. Ve skutečnosti se totiž může jednat o vozidlo, které má najeto až 400 tisíc kilometrů. Prodejci se však vyplatilo vyměnit nejvíce opotřebené díly. “Někdy dochází opravdu k výměně nápadně opotřebovaných částí interiéru, ale i při použití kvalitní předprodejní přípravy pomocí různých leštících prostředků lze opotřebovaný interiér velmi dobře renovovat. A zákazník nic nepozná,” říká Jan Dryák, odborník na ojetá vozidla.

Skutečný počet najetých kilometrů lze odhadnout podle stavu interiéru. Zejména se jedná o gumové plochy pedálů, které bývají obroušené u vozidel s nájezdem nad 150 až 200 tisíc kilometrů. To samé platí v případě viditelně ohmataného volantu či setřených čísel u řadící páky. Všimnete-li si poškozeného potahu sedadla řidiče v místech, kde se dotýkají bezpečnostní pasy, pak je reálný nájezd vozidla dokonce až 300 tisíc kilometrů. Zrovna tyto díly však není problém vyměnit.

“Bajky o ohmataných volantech a ošlapaných pedálech patří minulosti. Odřený volant podvodný prodejce klidně vymění – na šedém trhu je množství levných dílů např. z rozebraných kradených vozidel. Univerzální návod neexistuje, my používáme vlastní metodiku vycházející z podrobné znalosti konstrukce a výroby automobilů. Laik většinou nemá šanci zmanipulovanou ojetinu rozeznat. Jistou šancí je informovat se předem na konkrétní bazar na internetu. Zkušenosti internetových diskutérů je však nutno brát s rezervou. A taky nehledat ty nejlevnější nabídky. Trh s ojetinami není supermarket a auta „v akci – 45 procent“ tam nehledejte,” upozorňuje Jan Dryák.

Nejhezčí ojetiny jsou použité taxíky

Varovným signálem pro kupující by také měl být nápadně hezký lak. V takovém případě se totiž velmi často jedná o použitý taxík, jehož karosérii chránila speciální fólie. “Použité taxíky v autobazarech jsou na pohled jedny z nejhezčích ojetin, protože před prodejem z nich původní majitel sundá ochranné fólie a lak, kterými byly celou dobu chráněné, a tak zůstanou prakticky nepoškozené. Samozřejmě bývají v použitých taxících vyměněny také zřetelně opotřebené díly, jak bylo zmíněno výše. Vozy taxislužby toho za pouhých pár let provozu najezdí skutečně mnoho. Ročně mohou urazit klidně i 80 až 100 000 kilometrů. To se týká zejména taxíků, které vozí pasažéry mezi Dejvicemi a letištěm Václava Havla v Ruzyni. Tyhle auta můžou jezdit na servis klidně každého čtvrt roku, ale v servisce se to neobjeví,” dodává bývalý taxikář, který si přeje zůstat v anonymitě.

A jeho slova potvrzuje Pavel Foltýn ze společnosti Auto ESA. “Taxislužby často mají své vozy polepeny ochrannou fólií, po jejímž sundání je lak až neuvěřitelně zachovalý, přitom interiér působí opotřebeně a lze v něm nalézt stopy po uchycení taxametru, vysílačky, drátu vedoucího k označení taxi na střeše apod. Často je to mozaika detailů, které utvoří celkový dojem z vozu. Vozy taxi mívají specifickou barvu (slonová kost, nebo žlutá barva), případně byly opatřeny žlutou fólií, po které lze nalézt zbytky,” říká.

Štítky: motoristé | upravený tachometr |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »