Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> S pojištěním GAP cena vozidla neklesne po dobu 3 let

Aktuality

S pojištěním GAP cena vozidla neklesne po dobu 3 let

8. 9. 2015 Havarijní pojištění Pojištění GAP neboli pojištění zaručené ochrany majetku úzce souvisí s pojištěním nových vozidel. Ačkoliv tento produkt nabízí pojišťovny zpravidla jako součást havarijního pojištění již několik let, na českém trhu není příliš znám. O co se jedná a pro koho je pojištění GAP určeno, se dočtete níže.

V zemích západní civilizace se vlastnictví vozidla stalo téměř samozřejmostí. Pomocí vozidla se miliony lidí přesouvají do práce, nákupy či zábavou každý den. Náklady spojené s provozováním vozidla a další možná rizika jsou lidé s ohledem na pohodlí, které jim vozidlo poskytuje, tolerovat. Vozidlo je však jedno z mála věcí, u nichž hodnota časem neklesá. Právě naopak, pokud tedy nehovoříme o vozidlech-veteránech. Ale to je zcela jiná kapitola.

Během tří let klesne cena nového vozidla až o 50 procent

Cena běžného nového vozidla (nemluvíme o luxusních vozidle, ale vozidle střední třídy) se pohybuje řádově ve stovkách tisíc korun. Zdaleka ne každý člověk má dostatek vlastních finančních prostředků, aby si mohl vozidlo koupit za své Velké procento lidí si tak pořizuje vozidlo na splátky pomocí klasického úvěru nebo častěji pomocí tzv. finančního leasingu. Nový majitel tedy vozidlo splácí i několik let. Co když ale o vozidlo během této doby přijde nebo bude poškozeno či úplnědokonce zničeno?

Majiteli a jeho novému vozidlu hrozí řada rizik, mezi která patří především havárie, krádež, vandalismus či živelné katastrofy. Majiteli zůstane nejen poškozené, zničené nebo dokonce žádné auto, ale půjčku musí splácet dál. Základním typem pojištění, které ochrání jeho investici do auta, je havarijní pojištění. To však majiteli uhradí pouze část škody.

Vše o havarijním pojištění a pojištění GAP najdete na Úspory.cz! Sjednejte si pojištění výhodně a získejte dárky ZDARMA!

Havarijní pojištění versus pojištění GAP

Jak již bylo napsáno, cena nového vozidla začne ihned po jeho koupi velmi rychle klesat. Během tří let je hodnota vozidla i poloviční. Pokud v této době dojde ke škodě na novém vozidle, pojišťovna uhradí pouze jeho reálnou cenu. Majitel, který tak za vozidlo zaplatit 400 tisíc korun, bude rád, když po třech letech dostane polovičku.

Pokud si tedy ovšem nesjedná společně s havarijním pojištění také pojištění GAP. Zkratku GAP lze přeložit jako Garantovaná ochrana majetku. Jednoduše řečeno se jedná o pojištění pořizovací ceny vozidla a po dobu tří let zůstane cena vozidla stejná jako v den jeho zakoupení. Pojištění je vhodné pouze pro zcela nová vozidla a jeho platnost je automaticky tři roky, pokud není v pojistné smlouvě domluveno jinak.

Co je to totální škoda?
Při totální škodě je motorové vozidlo zničeno natolik, že není možné je opravit nebo by náklady vynaložené na opravu poškozeného vozidla předčili jeho časovou cenu.

Pojištění GAP se vyplatí zejména v případě totální škody vozidla, protože tehdy pojišťovna uhradí maximální pojistné plnění ve výši tržní (obecné) ceny, od které bude navíc odečtena spoluúčast. Stejně na tom bude i majitel odcizeného vozidla. Jemu pojišťovna uhradí pouze rozdíl mezi původní a aktuální tržní cenou.

Pokud má však majitel sjednané také pojištění GAP, pojišťovna mu rozdíl mezi původní cenou a vyplaceným pojistným plněním včetně spoluúčastí uhradí do poslední koruny. Stačí nahlásit pojistnou událost a počkat si vyplacení plnění. Ihned poté si může majitel poškozeného vozidla, pořídit vozidlo ve stejné hodnotě.

Příklad:
Vysvětleme si pojištění GAP na názorném příkladu. Pan Petr si zakoupil nový vůz Škoda Octavia za 500 tisíc korun. Po dvou letech spokojeného ježdění mu vozidlo ukradli přímo na parkovišti před domem. Jak je bohužel běžné, vozidlo se nepodařilo nalézt. Naštěstí měl pan Petr uzavřeného havarijní pojištění i pojištění GAP. Cena vozidla totiž během dvou let klesla na 300 tisíc korun. Ty mu vyplatila pojišťovna z havarijní pojištění a zbytek mu bylo uhrazeno v rámci pojištění GAP. Pan Petr nelenil a za stejné peníze si pořídil opět novou Škodu Octavii

Štítky: časová cena | havarijní pojištění | pojištění vozidel | pojitění GAP | srovnání havarijní pojištění | totální škoda |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »