Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Sezóna zimních pneumatik se blíží

Aktuality

Sezóna zimních pneumatik se blíží

7. 11. 2014 Havarijní pojištění Čeští řidiči mají povinnost mít vybavené vozidlo zimními pneumatikami a to v období od 1. listopadu až do 1. března. Nejedná se sice o všeobecnou povinnost, kterou by řidičům ukládal zákon, ale v tuto dobru se začínají radikálně měnit povětrnostní podmínky, na které je lepší být připraven.

Zimní pneumatiky jsou doporučené pro období mezi 1. listopadem a 1. březnem. Důležitější jsou však povětrnostní podmínky a počasí. Zimní pneumatiky mají význam zejména při teplotách pod 7 °C. Na některých úsecích jsou zimní pneumatiky dokonce předepsané a v případě porušení tohoto nařízení se řidiči vystavují riziku finanční pokuty ve výši až 2 500 korun.

Dopravní značky předepisující povinné zimní pneumatiky

Může pojišťovna krátit pojistné plnění?

Může pojišťovna potrestat řidiče za nesprávné obutí? Pojišťovna má právo krátit pojistné plnění u povinného ručení či havarijního pojištění pouze v případě, kdy prokáže, že nesprávné či nekvalitní obutí mělo vliv na vznik škody a její výši. Pokud měl řidič v doporučeném období letní pneumatiky, které však na nehodu vliv neměly, pak pojišťovna na krácení pojistného plnění nemá právní nárok.

Tipy na správné zimní obutí

 • Letní pneumatiky a jejich výkon je nižší při teplotách pod 7 °C. Zimní pneumatiky jsou vyrobené z měkčího materiálu a lépe proto přilnou k vozovce. Zimní pneumatiky mají rovněž odlišný dezén a drážkování, díky kterým mají pneumatiky lepší vlastnosti při náledí.
 • Zimní pneumatiky je nutné mít na všech čtyřech kolech, aby byla zabezpečena jejich optimální funkčnost.
 • Při výběru zimních pneumatik je důležitý vhodný rozměr, který najdete v technickém průkazu. Důležitý je také dezén, jehož hloubka by u vozidel do 3,5 tun měla činit nejméně 4 mm, a u vozidel nad 3,5 tuny nejméně 6 mm.
 • Nezapomeňte také zkontrolovat tlak vzduchu a nahuštění pneumatik. Nesprávný tlak snižuje výkon a způsobuje rychlejší opotřebení. Správně nahuštění pneumatiky má vliv na chování vozidla v kritických chvílích (smyk na náledí, apod.).
 • V dobrém stavu by se také měla nacházet rezervní pneumatika.
 • Hodnocení článku:

  Podobné články

  Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

  6. 11. 2017

  Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

  Celá aktualita

  Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

  30. 10. 2017

  Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

  Celá aktualita

  Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

  16. 8. 2017

  Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

  Celá aktualita

  Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

  22. 5. 2017

  Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

  Celá aktualita

  Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

  30. 3. 2017

  Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

  Celá aktualita

  5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

  23. 1. 2017

  Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

  Celá aktualita

  Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

  9. 12. 2016

  Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

  Celá aktualita

  Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

  15. 11. 2016

  Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

  Celá aktualita

  1 2 3 »