Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> SPZ na přání a pojištění krádeže a vandalismu

Aktuality

SPZ na přání a pojištění krádeže a vandalismu

17. 3. 2016 Havarijní pojištění Po několika letech příprav konečně mohou i čeští řidiči požádat o registrační značku (SPZ) s vlastním vymyšleným textem na přání. Za 10 000 korun můžete na své SPZ mít uvedené jméno, název firmy, oblíbený sportovní klub, jméno psa i čísla. Na silnicích tak lze potkat BATM0BIL, LUCIFER1 a mnoho dalších.

Již během prvního lednového víkendu si nejvíce nadšení zájemci poslali žádost o rezervaci SPZ na přání e-mailem či do datové schránky, aby jim jejich nápad nevyfoukl další stejně nadšený motorista. První den se na úřady dostavily stovky lidí, kteří se rozhodli utratit 10 000 korun za vlastní originální SPZ. Mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler uvedl, že první den tak učinilo 500 motoristů.

Vlastní SPZ za “pouhých” 10 000 korun

O registrační značku na přání může zažádat každý vlastník motocyklu nebo osobního vozidla v ČR. Umožnila to novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích platná od 1. ledna 2016. Žádost je nutné podat na příslušném úřadu obce s rozšířenou působností v místě, kde je vozidlo registrováno, a musí obsahovat osobní údaje žadatele (jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu) a navrhované znění SPZ na přání.

Pokud je návrh schválený, může si řidič novou SPZ po uhrazení poplatku vyzvednout nejpozději do 15 dnů. Poplatek činí 5 000 korun za jednu tabulku, což v případě osobního automobilu znamená dvojnásobek, tedy 10 000 korun celkem. Osobní automobil totiž potřebuje tabulky dvě a v případě závěsného zařízení na kola dokonce tři.

A jak je to s textem? Může si motorista vymyslet cokoliv nebo existují nějaká omezení? Řidič se musí v rámci své fantazie vejít do 8 znaků u osobních vozidel, do 7 znaků u motocyklů a 5 znaků je povolenou u mopedů. Alespoň jeden znak musí tvořit číslo a z písmen nelze použít G, CH, O, Q a W, jelikož jsou snadno zaměnitelná. Dále není možné využít speciální znaky (?, !, -, *, /, atd.) a zkratky úřadů a orgánů státní správy (např. PČR, HZS a další). Striktně zakázaná jsou také jakákoliv hanlivá, vulgární, rasistická, xenofobní a všeobecně nenávistná slova.

Pozor, jede Batman…

Lidé nejčastěji volí zapamatovatelné číselné kombinace, jako je 8 stejných číslic. Již během prvního víkendu byla zabraná kombinace 8 osmiček. Oblíbené jsou také názvy firem, vnímané jako dobrá reklama. Jiní motoristé neváhají popustit uzdu své fantazii a smysl pro humor a na SPZ si nechávají napsat FANT0MAS, TRABANT1, FERRAR1, BATM0BIL, UKRADEN3 ČI DEM0LICE.

"Jeden ze zájemců chtěl hned v osm hodin ráno po otevření přepážek samé osmičky, ale systém nám nahlásil, že tato kombinace je zarezervovaná. Zkoušeli jsme tedy jinou variantu stejných číslic, ale stejně jsme neuspěli. Žadatel si tak musel zvolit jinou kombinaci číslic. Tuším, že si vzal k osmičkám i nuly," uvedl Miloslav Váňa, vedoucí registru vozidel na magistrátu v Plzni.

Čeští řidiči se mohou inspirovat u německých, rakouských, slovenských či britských řidičů, kteří tuto možnost mají již léta.

Duplikát v případě ztráty či krádeže nedostanete

Levná není ani ztráta či krádež SPZ na přání. Pokud o svou originální značku řidič přijde, má smůlu a o své peníze přijde. Ztracená či ukradená SPZ bude okamžitě zablokována. "Úřad ztracenou nebo odcizenou značku zablokuje kvůli riziku zneužití. Majitel si pak bude muset buď koupit novou značku na přání s jiným unikátním označením, anebo mu úřad vydá tu běžnou jako dosud," sdělil ministr dopravy Dan Ťok.

Zloděje, který bude obviněn z krádeže SPZ na přání, čeká přísnější trest oproti krádeži obyčejné řadové značky. Zatímco u té za krádež hrozí pouze finanční pokuta, za krádež SPZ na přání může jít dokonce do vězení, jelikož její hodnota je vyšší než 5 000 korun. Bohužel odhalit a vypátrat zloděje je téměř nemožné.

Vhodnou ochranou investice do SPZ na přání může být havarijní pojištění doplněné o pojištění poškození a odcizení zvláštních značek. Aktuálně tuto možnost nabízí například pojišťovny Česká pojišťovna, ČSOB, Direct či Servisní pojišťovna. Při hlášení pojistné události je nutné doložit policejní protokol o krádeži či poškození a fotodokumentaci obou SPZ na přání na vozidle.

Máte na svém vozidle SPZ na přání? Informujte se o možnostech pojištění na Úspory.cz a buďte vždy o jeden krok napřed před zloději!

Štítky: havarijní pojištění | krádež SPZ na přání | pojištění poškození a odcizení zvláštních značek | SPZ na přání | srovnání havarijní pojištění | Vlastní SPZ za 10000 korun |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »

;