Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Víte, co je EuroRAP a rizikové mapy?

Aktuality

Víte, co je EuroRAP a rizikové mapy?

28. 11. 2014 Havarijní pojištění Ročně na evropských silnicích dochází k tisícům závažných dopravních nehod, při kterých umírají lidé. Ne vždy je na vině pouze lidský faktor a existují silniční úseky, které jsou více rizikové. Proto vznikla nezisková organizace EuroRAP, která se zabývá hodnocením bezpečnosti evropských silnic.

EuroRAP neboli European Road Assessment Programme je mezinárodní nezisková organizace, který byla založená v roce 2003 v Belgii. Jejími členy jsou národní a regionální správci pozemních komunikacích, motoristická sdružení, investoři i experti a komerční organizace.

Hlavními cíli této neziskové organizace EuroRAP je snížení smrtelných a těžkých zranění, ke kterým denně dochází na evropských silnicích. Náplní organizace je systematické hodnocení rizik a identifikace hlavních bezpečnostních nedostatků silnic a návrhů na řešení a zvýšení bezpečnosti.

EuroRAP a tvorba tzv. rizikových map

Základním statistickým nástrojem organizace je tvorba tzv. rizikových map. Tyto mapy využívají data o silniční sítí, nehodovosti a intenzitě dopravy za účelem identifikace silničních úseků a lokalit, u kterých je vysoké bezpečnostní riziko pro motoristy.

Rizikové mapy mají více druhů dělených podle cílových skupin. Nejčastěji využívanou rizikovou mapou je mapa, která zobrazuje riziko pro každého jednotlivého účastníka silničního provozu (tzv. individuální riziko). Základními daty pro tyto rizikové mapy je počet nehod a intenzita dopravy na vybraném úseku. Riziková mapa ukazuje pravděpodobnost, s jakou se účastník silničního provozu může stát účastníkem závažné dopravní nehody.

Vytvoření rizikové mapy trvá vždy tři po sobě jdoucí roky a postup je založený na porovnání počtu dopravních nehod s dopravním výkonem na úseku, který je dlouhý přibližně 20 kilometrů. V České republice nyní probíhá mapování rizik na silnicích I. třídy a dálnicích, což se týká zhruba 6 500 kilometrů.

Nejrizikovější úseky EuroRAP 2011 až 2013 dle relativní nehodovosti:

Zdroj: ÚAMK

Podle uvedené tabulky patří v České republice k nejrizikovějším úsekům Liberecký, Zlínský, Pardubický a Moravskoslezský kraj. Naopak nejméně rizikové jsou kraje Olomoucký, Vysočina, Jihomoravský a Karlovarský. Výsledky mapování také potvrdily, že komunikace, které jsou směrově rozdělené, jsou čtyřikrát bezpečnější než naopak.

Na vytváření rizikových map České republiky se nejvíce podílí společnosti ÚAMK a AF-CITYPLAN s.r.o.

Kdo je AF-CITYPLAN s.r.o.

AF-CITYPLAN s.r.o. dlouhodobě zpracovává a vytváří bezpečnostní posudky a studie, výzkumné práce a rizikové analýzy v oblasti bezpečnosti silnic a dálnic. Na základě nehodovosti vyhotovuje rizikové mapy pro ČR.

Kdo je ÚAMK?

Společnost ÚAMK je český poskytovatel asistenčních služeb, která úzce spolupracuje s mezinárodní sítí automotoklubů, které jsou sdružené v sítích FlA (Fédération Internationae de L´Automobile) a ARC Europe. Díky této spolupráci je ÚAMK schopna zajistit asistenční služby kdekoliv na světě.

Společnost ÚAMK byla založená v roce 1990 a od té doby poskytuje českým motoristům asistenční služby, dopravní a turistické informace, dálniční známky, opravy vozidel, výuku v autoškolách i možnost zapůjčení náhradních vozidel. Kromě toho se ÚAMK se významnou měrou podílí na tvorbě rizikových map ČR.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »