Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Výjimky u havarijního pojištění. Jaké jsou?

Aktuality

Výjimky u havarijního pojištění. Jaké jsou?

21. 10. 2014 Havarijní pojištění Každý typ pojištění má vlastní pojistné podmínky, které vysvětlují, na které případy se dané pojištění vztahuje či nevztahuje. To platí také pro pojištění vozidel. U povinného ručení jsou výjimky dané zákonem. Výjimky u havarijního pojištění si však pojišťovny určují samy. Podívejme se na ně blíže.

V pojišťovací terminologii nehovoříme o výjimkách, ale o výlukách. Jedná se o název pro případy, na které se pojištění nevztahuje. V případě výluk má pojišťovna právo zkrátit pojistné plnění nebo jej nevyplatit vůbec. V oblasti havarijního pojištění mluvíme o výlukách standardních a nestandardních.

Standardní výluky

Tyto výluky jsou obvyklé v pojistných podmínkách všech pojišťoven. Jedná se o případy, ke kterým došlo v důsledku:

 • opotřebení či vady materiálu nebo vlivem chybné konstrukce a vzniklé v důsledku nesprávné obsluhy nebo údržby,
 • působení jaderné energie, teroristické, válečné události, stávky apod.,
 • činnosti pojištěného vozidla jako pracovního stroje a při manipulaci s nákladem,
 • úmyslného jednání osoby oprávněné užívat pojištěné vozidlo,
 • vniknutím vody do prostoru motoru,
 • opravy nebo údržby vozidla nebo během doby, kdy bylo vozidlo předáno opravci za účelem opravy nebo údržby nebo prodejci za účelem prodeje,

nebo vznikly:

 • při závodech nebo při přípravných jízdách a jízdě na uzavřených okruzích,
 • v době, kdy vozidlo nemělo platný technický průkaz nebo nebylo svým technickým stavem způsobilé k provozu na pozemních komunikacích (zde pozor při pokračování v jízdě po nárazu, jehož vlivem může dojít například k úniku provozních kapalin, zadření motoru - v tom případě nebylo vozidlo po nehodě technicky způsobilé k další jízdě),
 • na přepravovaných věcech nebo škody způsobené věcmi přepravovanými na nebo ve voze (například pokud vám vůz poškodí kola, která máte na střešním nosiči, od pojišťovny plnění nedostanete)
 • při použití vozidla k trestné činnosti, řízením vozu osobou bez platného řidičského oprávnění nebo řízením vozidla osobou pod vlivem alkoholu či jiných omamných nebo návykových látek (neplatí při odcizení vozu),

Pojištění se dále nevztahuje na pneumatiky, pohonné hmoty, datové nosiče a data.

Nestandardní výluky

Jednotlivé pojišťovny si poté stanovují své vlastní výluky, které nemusí pojistné podmínky konkurenčních pojišťoven obsahovat. Níže jsou uvedené vybrané příklady.

 • vjetí vozidla do místa postiženého povodní nebo záplavou (Kooperativa),
 • škody způsobené zemětřesením (AXA),
 • škody způsobené vyprošťováním jiného vozu (Kooperativa, AXA),
 • poškození elektrického nebo elektronického zařízení zkratem (Česká pojišťovna),
 • škody vzniklé nesprávným uložením nákladu (Česká pojišťovna).
Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »