Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Vyšší bezpečnost na železničních přejezdech

Aktuality

Vyšší bezpečnost na železničních přejezdech

26. 5. 2015 Havarijní pojištění Železniční přejezdy jsou v posledních letech stále častěji svědky smutných a tragických nehod. Přitom by stačilo, kdyby řidiči důrazně respektovali všechna příslušná pravidla. Bohužel se tak neděje a každým rokem je evidován vysoký počet mrtvých.

Na železničních přejezdech každým rokem dochází k desítkám dopravních nehod způsobených nepozorností řidiče. Při srážce vozidla a několikanásobně těžšího vlaku logicky dochází k vážným zraněním a mnohdy i úmrtím pouze u posádky motorového vozidla.

Například v roce 2011 bylo na železničních přejezdech usmrceno 17 osob a o rok později 18 osob. Nejtragičtějším byl v tomto směru rok 2003, kdy na přejezdech zahynulo dokonce 53 osob. Statistiky hovoří, že na železnicích přejezdech dochází k usmrcení každé 31 osoby, což činí 3,2 procenta z celkového počtu smrtelných nehod v ČR.

Polovina nehod se odehraje na přejezdech vybavených signalizačním zařízením

Pro přejezd železničních přejezdů platí základní pravidlo. Svítí-li červené světlo, je řidič povinen auto okamžitě zastavit a pokračovat v jízdě až poté, co přejede vlak a zařízení začne svítit zeleně. Vzhledem k rozdílné váze vlaku a auta je jasné, kdo v případné srážce bude mít navrch. A právě proto má vlak vždy přednost.

Viníky nehod na přejezdech jsou téměř ve všech případech řidiči vozidel a jejich riskantní chování. Je to neuvěřitelné, ale přejezdy, které nejsou vybavené signalizačním zařízení jsou v podstatě bezpečnějšími. Více než polovina všech nehod se totiž odehraje na přejezdech vybavených signalizačním zařízením.

Zcela nejbezpečnějšími jsou samozřejmě železniční přejezdy doplněné pevnými závorami, které zabrání vjezdu vozidla na přejezd. 

Motoristé často tvrdí (pokud srážku přežijí), že si přejezdu nevšimli. Bohužel se tak děje v důsledku nepozornosti. Již ve vzdálenosti 300 metrů jsou přejezdy hlášeny prostřednictvím speciálních dopravních značek s třemi, dvěma a jedním pruhem. Součástí značky je také upozornění, zda je přejezd chráněn či nikoliv závorami.

Získejte výhodné havarijní pojištění a komplexní pojistnou ochranu již od 1230 korun na Úspory.cz!

Nesnažte se být rychlejší než signalizační zařízení

Signalizační zařízení není pomalé, jak si mnozí řidič myslí. Někteří jsou dokonce schopni vjet na přejezd i ve chvíli, kdy bliká a závory se začínají pomalu zvedat. To jak zařízení funguje má svůj opodstatněny význam.

Zařízení začne výstražně blikat ve chvíli, kdy se vlak blíží. Je třeba si uvědomit, že vlak je rychlý a ve chvíli, kdy strojvůdce na přejezdu spatří vozidlo, nemá šanci jej ubrzdit. I proto strojvůdci dopředu houkají, aby řidiče důsledně varovali.

Na přejezd motoristé smějí vjet až poté, co vlak odjede, zařízení přestane blikat a zvednou se závory, jsou-li. Je třeba si uvědomit, že může následovat vlak z opačné strany. Zvedající se závory mohou rychle spadnout a vozidlo uvěznit na přejezdu. V takovém případě je lepší pořádně šlápnout na plyn a přerazit závoru. Je to lepší varianta než srážka s vlakem. Škody si budou, ale rozhodně ne tak závažné.

Zachovejte klid a chladnou hlavu

Nehody se stávají a k uvíznutí vozidla na přejezdu může dojít kdykoliv. Na vině může být také technická závada. V takovém případě musí posádka vozidlo opustit a to IHNED. Poté je nutné zavolat na tísňovou linku 112 a 150, aby mohl být včas omezen či zastaven železniční provoz. Pro tyto případy je nutné znát číslo přejezdu, který je uveden na zadní straně ramene výstražného kříže či zadní straně světelné skříně v podobě Pxxxx.

Štítky: dopravní nehody | komplexní pojistná ochrana | pojistné události | pojištění vozidel | pravidla bezpečného provozu | řidiči motorových vozidel |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »