Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Zabezpečte své vozidlo lépe. Běžné zloděje to odradí a navíc ušetříte na pojištění

Aktuality

Zabezpečte své vozidlo lépe. Běžné zloděje to odradí a navíc ušetříte na pojištění

27. 6. 2016 Havarijní pojištění Podle statistik Policie ČR počty krádeží aut každým rokem klesají. To je sice pozitivní zpráva, která však nic nemění na tom, že krádeže aut a vloupání do nich stále tvoří podstatnou část celkové kriminality u nás. Přitom vlastníci vozidel mohou své vozidlo ochránit lépe pomoci dobrého zabezpečení.

Uvědomělost českých řidičů stoupá. Stále více z nich má kromě povinného ručení sjednané i havarijní pojištění, které chrání jejich peněženky před nepřízní počasí nebo nenechavými rukami zlodějů. I přesto je krádež či vloupání nepříjemnou záležitosti a ne vždy je z havarijního pojištění uhrazena celková škoda. Nemluvě o ztrátě času, která s vyřízením celé události úzce souvisí. Mnoho řidičů si přitom neuvědomuje, že poctivá ochrana začíná u kvalitního zabezpečení.

Jak se u nás krade aneb počet krádež vozidel a vloupání v letech 2000 - 2015:

Rok Počet ukradených aut Počet vloupání do aut
2000 23 839 62 005
2001 22 129 53 472
2002 24 977 66 941
2003 24 174 65 877
2004 23 133 59 459
2005 21 980 51 624
2006 20 175 48 474
2007 19 501 51 516
2008 18 011 49 430
2009 13 954 46 613
2010 12 349 39 455
2011 11 647 33 230
2012 10 403 28 751
2013 10 736 30 389
2014 8 720 22 976
2015 6 292 18 457

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Příležitost dělá zloděje

Největší počty krádeží a vloupání jsou prováděny “obyčejnými” zloději, kteří v nezabezpečeném autě spatřují “příležitost rychlého přivýdělku". Takže, pokud se má zloděj rozhodnout, zda vyloupí nijak nezabezpečené auto, nebo auto, které je vybavené alarmem, vybere si první možnost. Bohužel ani zloději nebývají hloupí a dokáží myslet logicky. Nemluvě o organizovaných “profesionálních” skupinách, které kradou vozidla na objednávku.

Pokud se zabezpečení zatvrzele bráníte a hájíte se přitom argumenty typu “Mám přece sjednané pojištění” nebo “Od čeho tu máme policii?”, pak byste se možná měli nad svými názory více zamyslet. Krádeže vozidel mají v Česku velmi nízkou objasněnost. Policie údajně objasní přibližně 20 až 30 procent všech krádeží. Pokud si vše shrneme, je lepší investovat pár set korun do chytrého zabezpečení a krádeži či vloupání se úplně vyhnout.

Další chybu dělají lidé v tom, že zlodějům své auto nebo věci doslova nabídnou na “zlatém podnose”. Ve vozidle nechávají na viditelném místě kabelky, peněženky, mobily, fotoaparáty i notebooky. Neuvědomují si přitom, že šikovnému zloději stačí k ukradení auta či jeho vyloupení pouhých 30 sekund! Stačí si tak na minutku odskočit a auto nebo služební notebook je pryč.

Zabezpečení za pár set korun a levnější pojištění až o 20 %

Existuje několik způsobů, jak se vlastník vozidla může chránit. První je nemít žádné auto. Pak vám krádež opravdu hrozit nebude. Pokud už vozidlo máte, je dobré si jej pojistit havarijně. Havarijní pojištění je však dobrou ochranou až tehdy, nenajdete-li vozidlo na posledním místě, kde jste jej zaparkovali. Proto je lepší vozidlo zabezpečit proti případné krádeži lépe a mít také větší jistotu, že vám vozidlo zůstane až do té doby, dokud se jej nebudete chtít zbavit vy sami.

Úplně tím nejzákladnějším a také nejlevnějším typem zabezpečení je zabezpečení oken prostřednictvím ochranných fólií, neviditelných sprejů či označení skel VIN kódem. Stojí pár set korun, ale stále je to lepší než nic. Například označení skel vyjde nejvýše na 2 000 korun. Policie dokonce tvrdí, že označení skel údajně sníží pravděpodobnost krádeže auta o 96 procent!

Elektronická ochrana v podobě imobilizérů, alarmu a elektrických ovladačů vyjde přibližně na 3 000 korun. Bezpečnostní okenní fólie vás dokáží ochránit nejen před sluncem, ale také před zloději. Musí se však jednat o speciální fólie, které po rozbití udrží sklo v celistvém stavu a zloděj se tak dovnitř vozu nedostane. Cena se pohybuje kolem 5 000 korun. Účinná je rovněž mechanická ochrana, kde vede zabezpečení řadicí páky, které stojí zhruba 5 000 korun.

Vrcholem nabídky jsou vyhledávací systémy, které zahrnují různé pasivní a aktivní zabezpečovací prvky. Díky satelitní ochraně je majitel vozu od počátku upozorněn na nepatřičnosti, které se s jeho vozem dějí. Stejně tak je upozorněná výjezdová a zásahová jednotka, která za ukradeným vozidlem vyráží okamžitě. Úspěšnost hledání je téměř 100%. Cena vyhledávacích systémů je samozřejmě daleko vyšší a může vyjít až několik desítek tisíc korun. Vyplatí se tedy spíše u dražších vozidel.

Dobrou zprávu pro vlastníky zabezpečených vozidel mají pojišťovny. Za zabezpečení zlevňují havarijní pojistku až o 30 procent! „Jde o to, jak je důkladné. Třeba za mechanické zabezpečení dáváme slevu ve výši 5 procent, za aktivní vyhledávání 15 procent. Pokud řidič využívá oba způsoby, obdrží slevu 20 procent,“ říká například Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. V případě instalace vyhledávacího systému může majitel získat až 30% slevu.

Sjednejte si výhodné havarijní pojištění na našem online srovnávači, které vás ochrání před zničením či odcizením vašeho vozidla.

Štítky: havarijní pojištění | havarijní pojištění a zabezpečení auta | levné havarijní pojištění | sleva za zabezpečení auta | srovnání havarijní pojištění | zabezpečení auta |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »