Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Zima je tu. Pozor na ledovku a na zamrzlá skla nepoužívejte horkou vodu

Aktuality

Zima je tu. Pozor na ledovku a na zamrzlá skla nepoužívejte horkou vodu

4. 12. 2014 Havarijní pojištění Poslední dny ovládly Českou republiku zprávy o silné ledovce a námraze. Dopravní situace se každým dnem komplikuje a omezená je nejen silniční doprava. Ledovka ohrožuje také vlakovou a městskou hromadnou dopravu. Jízda na zamrzlé vozovce vyžaduje velkou opatrnost.

České silnice pokryl led, tvořený kapkami mrznoucího deště. Kritická situace nastala zejména v pondělí v noci a v úterý po celý den. Nejvážnější situaci ohlásili Vysočina, Zlínský, Olomoucký a Jihomoravský kraj. Od úterý odpoledne hlásí stabilní stav Praha, Středočeský, Karlovarský, Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj. Teploty kolem nuly, mrznoucí déšť a sníh nás však s největší pravděpodobností čekají i v dalších dnech.

Jízda po náledí vyžaduji chladnou hlavu a pevnou ruku

Tradiční posyp solí na zledovatělých silnicích nepomáhá. „Prší a při teplotách od minus jednoho do plus tří stupňů to namrzá všude. Opakovaně solíme, ale za auty to hned namrzá. Nejhorší je ale situace tam, kde se solit nemůže. Inertní posyp na ledovku není účinný. Kdo nemusí jezdit, ať raději nechá auto doma,“ varuje Jaromír Kořistka, jednatel Správy a údržby silnic Valašska.

Motoristé by měli vyrazit na silnice pouze v nutných situacích. Bohužel díky tomu, že ledovka omezila i hromadnou dopravu, někteří za volant usednout musí. Jízda na ledu vyžaduje zvýšenou opatrnost. Základní pravidla zní: brzděte s koly rovně, na plyn šlapejte zlehka a netočte příliš volantem. Jakékoliv prudší a trhavé pohyby volantem auto jedoucí na ledu rozhodí a v nejlepším případě skončíte ve smyku. Krizové situace vyžadují klid a pevnou ruku.

Na ledu stačí pouze s předstihem natočit volant a chvíli vyčkat. Auto opravdu zatočí. Je však těžké odhadnout, jakou silou za volant vzít. Správný odhad mají zkušení a profesionální řidiči, kteří jezdí každý den. Lehkou ruku vyžaduje také jízda do zatáčky. Před natočením kol přibrzděte, čímž způsobíte přenesení váhy na předek a auto lépe zatočí. Jiná pravidla platí také pro brzdění. Vždy je třeba brzdit s rovnými koly. Nebezpečné je brzdit v zatáčce, což může způsobit ztrátu ovladatelnosti.

Na zamrzlá skla nikdy nepoužívejte horkou vodu a stěrače

Řidiči zpravidla zimu rádi nemají. Jízda vyžaduje větší soustředění a komplikace přináší také ranní námrazy a sníh na oknech. Do povinné výbavy by tak rozhodně měla patřit kvalitní škrabka ideálně se zatepleným a nepromokavým rukávem. Nemáte-li škrabku, pak si vystačíte s čímkoliv rovným a nejlépe plastovým (např. kreditní karta, obal na CD, zalaminátovaný doklad, atd.). Nejlepší možností je pak mosazná škrabka.

V žádném případě nepoužívejte na zamrzlá okna horkou vodu, která může způsobit okamžité prasknutí skla. Horká voda navíc velmi rychle zamrzá a na skle tak může vytvořit ještě silnější ledovou vrstvu. Na zamrzlá skla rovněž nepouštějte stěrače, protože led ničí gumičky. Zamrzlé sklo je možné také uvolnit speciálními spreji, které koupíte na benzínkách a v autopotřebách. Používat můžete také termoplachtu, kterou upevníte pod stěrači a přivřete do dveří. Přikryté čelní sklo přes noc nenamrzne.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »