Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> 3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

Aktuality

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017 Hypotéky Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Poskytovatelé bank a jejich reklamní spoty říkají něco zcela jiného. Lákají nás na výhodné podmínky i nízké úrokové sazby a vůbec nám tvrdí, že splácet pár milionů za byt či dům je vlastně skvělé. Realita už tak růžová nebývá. S vyřízením hypotéky je spojená šílená administrativní honička a může se stát, že vám banka žádost s úsměvem zamítne. Pojďme se společně podívat na 3 nejčastější otázky, jejichž odpovědi byste měli znát předem.

 

Otázka č. 1: Opravdu musím mít našetřeno nejméně 10 %?

České národní bance se nelíbilo, že na hypotéku dosáhl téměř každý. Rozhodla tedy, že banky smí poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 % LTV. Pokud jste si tedy vyhlédli byt za 3 000 000 Kč, měli byste mít našetřeno nejméně 300 000 Kč. Co když je ale nemáte? Možnosti existují, mají ale své “ale”.

Použít můžete například další nemovitost a dát ji do zástavy. Pokud ji ovšem máte. Hodně lidí využívá úvěr ze stavebního spoření nebo si prostě vezme jiný spotřebitelský úvěr. Jakýkoliv krok si důkladně promyslete předem a nebojte se poradit se zkušeným finančním poradcem.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Otázka č. 2: Jakými způsoby lze posílit bonitu?

Vaše příjmy nejsou nijak slavné, přesto jste si jisti, že byste menší hypotéku zvládali splácet bez problémů. Co s tím? První možností je požádat o hypotéku s dalším spolužadatelem. Nejčastěji tak činí partneři, ale neobvyklé nejsou ani příbuzní. Požádat samozřejmě můžete i nejlepšího ideálně movitějšího kamaráda nebo kolegu z práce. Pokud s tím budou souhlasit, máte vyhráno.

Další možností je podívat se lépe na své příjmy a výdaje. Vaši bonitu snižují například splátky za další půjčky, kontokorenty, kreditní karty apod. Před žádostí o hypotéku na vlastní byt je proto vhodné zbavit se všech dalších závazků, čímž vaše bonita hned získá na atraktivitě.

 

Otázka č. 3: Lze dostat hypotéku na koupi i rekonstrukci?

Vybrali jste si starší byt, který vás zaujal velikostí, vnitřním řešením nebo prostě jen lokalitou. Jenomže je hodně starý nebo zničený a rekonstrukce je prostě nutná. Je reálné od banky získat peníze nejen na kupní cenu nemovitosti, ale i na další rekonstrukci? Ano, možné to je. Pokud máte dostatečnou bonitu, banka vám vyšší úvěr bez problémů poskytne.

Menším háčkem se může ukázat postupné čerpání hypotéky, za které si některé banky účtují poplatek navíc. Takže si nejprve u oslovených bank zjistěte, za jakých podmínek vám hypotéku na koupi a rekonstrukci zároveň poskytnou. Za každé další čerpání si totiž banky účtují cca 500 Kč. Některé banky přitom nabízí určitý počet čerpání zdarma, jiné si poplatek účtují hned napoprvé. Čerpání navíc nelze provádět donekonečna a obvyklá je podmínka vyčerpání celé hypotéky do 24 měsíců.

 

Štítky: bydlení | hypotéka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

1 2 3 »