Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Až třetinu příjmů tvoří splátky za hypotéky

Aktuality

Až třetinu příjmů tvoří splátky za hypotéky

8. 7. 2014 Hypotéky Český statistický úřad zveřejnil výsledky průzkumu společnosti Golem Finance, ze kterého vyplynulo, že splátky hypotéky tvoří průměrně až třetinu rodinného rozpočtu běžné české domácnosti. Nejhůře jsou na tom pražské rodiny, kde hypotéky zabírají dokonce nadpoloviční část všech příjmů.

Společnost Golem Finance nedávno provedla výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak hypotéky zatěžují rodinný rozpočet českých domácností. Podle výsledků tohoto průzkumu bylo zjištěno, že hypoteční splátky průměrně zabírají celou jednu třetinu všech příjmů. Čísla se liší dle jednotlivých krajů, přičemž nejhůře jsou na tom rodiny v Praze, které za hypotéku měsíčně dají dokonce nadpoloviční část všech svých příjmů.

V západní Evropě jsou na tom hůře

Země západní Evropy jsou na tom hůře a za hypotéku utratí měsíčně dokonce ještě více. "Podíl výdajů na hypotéku na příjmech v Praze je mnohem bližší tomu, co známe ze zemí západní Evropy," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Nemovitosti v Praze jsou výrazně dražší než v ostatních krajích. Pražské domácnosti si tak na vlastní bydlení musí půjčovat dvakrát až třikrát vyšší částky. Například v roce 2012 činila cena za metr čtvereční přes 45 tisíc korun, zatímco v Ústeckém kraji činila cena za metr čtverečných “pouhých” 9 tisíc korun.

I přes vysoké ceny nemovitostí, zájem o hypotéky roste. Příčinou jsou velmi nízké úroky, které se již přes rok pohybují kolem 3 procent. Právě proto byl loňský rok rekordní a banky poskytly českým občanům 92 600 hypotečních úvěrů v objemu 149,3 miliardy korun. Celkově šlo o nárůst 25 procent oproti předchozímu roku.

Čeká nás růst úrokových sazeb?

Již na přelomu letošního roku očekávali hypoteční odborníci nárůst úrokových sazeb. K tomu však nedošlo. Úroková sazba naopak pokořila rekord z loňského roku a klesla na neuvěřitelných 2,93 procenta. Odbornicí tvrdí, že tento pokles je poslední, a v brzkých měsících začne úroková sazba růst. Domácnosti by měly počítat s tím, že jim po ukončení fixace vzrostou náklady.

Náš tip: Využijte nízkých úroků u hypoték a sjednejte si novou hypotéku či refinancujte starou na Uspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »