Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Banky začaly nabízet úrokové sazby s fixací až na deset let

Aktuality

Banky začaly nabízet úrokové sazby s fixací až na deset let

18. 12. 2014 Hypotéky Doposud byly běžné hypotéky s tříletou a pětiletou fixací úrokové sazby. Nově však banky začaly nabízet také fixaci na deset let, čímž získají jistotu, že během této doby jim klient neuteče ke konkurenční bankovní či nebankovní společnosti. Výhodou dlouholeté fixace mají být velmi nízké úrokové sazby.

Konkurenční boj mezi bankami a finančními společnostmi je stále silnější. Banky se předhání ve výhodnějších nabídkách, aby získaly klienty konkurenčních bank do svých portfolií. Zároveň si nově získané klienty snaží pojistit na co nejdelší dobu. A to je také hlavní důvod, proč banky nově nabízí desetiletou fixaci úrokové sazby.

„Snaha bank, aby jim klienti neutíkali ke konkurenci, je v poslední době dost výrazná. Zejména velké banky s mnoha klienty tak musí vymýšlet stále nové metody, jak se snahám o přetahování současných klientů konkurencí bránit,“ vysvětluje současný trend Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Češi nejvíce využívají pětileté fixace

Doposud byly nejvíce využívané pětileté (40 procent) a tříleté (22 procent) fixace. Zda se uchytí i desetileté fixace, ukážou příští měsíce. Na výši úrokových sazeb u hypoték se projevuje zejména vliv tzv. úrokových swapů. Ty jsou odrazem očekávaných budoucích úrokových sazeb. V případě desetiletých swapů došlo k poklesu o polovinu, což umožnilo bankám jít s úrokovými sazbami dolů.

V současné době se úrokové sazby u desetiletých fixací pohybují pod hranicí tří procent. Například UniCredit Bank nabízí hypotéku s desetiletou fixací od 2,84 procenta. Také ostatní banky nabízí desetileté fixace. Výjimkou jsou pouze mBank a Equa bank, které desetiletou fixaci zatím nenabízí vůbec.

Banky rovněž uvádí, že nízké úrokové sazby ořezaly cenu hypoték s tříletou a pětiletou fixací na tolik, že banky přichází o zisky. „U tříleté fixace se už dá dostat na 1,79 procenta, a jestliže banka musí vydělat na zdroje, likviditu, riziko, provozní náklady, provizi partnerům a realizovat marži, tak už prostě moc není kam jít,“ říkají hypoteční brokeři. Desetileté fixace však zatím nabízí mnohem více prostoru jít s cenou níže.

Dlouholeté fixace nemusí být vždy výhodné

Většina klientů jednoznačně dává přednost fixovaným úrokovým sazbám před plovoucími. Ty se totiž mohou měnit i několikrát do roka. To znamená, že hypotéka může být výrazně levnější i dražší. Naproti tomu i fixovaných úrokových sazeb mají jistotu, že po dobu tří až deseti let nedojde ke změně úrokové sazby. Nejvíce využívanými i doporučovanými jsou stále tříleté a pětileté fixace. „Našim klientům stále doporučujeme fixace na tři až pět let, aby měli větší variabilitu v případě nenadálých situací,“ říká Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová specialistka ve společnosti Partners.

To, co někteří lidé považují za výhodu, se může časem ukázat jako zásadní nevýhoda. Díky fixaci úrokové sazby má klient jistotu, že po dobu tří, pěti či deseti let zůstane výše splátky stejná, ať je aktuální situace na trhu jakákoliv. Pokud se však rozhodne smlouvu ukončit dříve, čeká jej sankce za předčasné ukončení smlouvy. A taková sankce může vyjít i na stovky tisíc korun. Ne vždy je však vina na straně klienta. „Osudovými se mohou stát situace, jako jsou rozvod, úmrtí či prodej nemovitost,“ dodává Lucie Drásalová. Většina hypotečních makléřů proto desetileté fixace zatím nedoporučuje.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »