Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Čekají nás dražší hypotéky?

Aktuality

Čekají nás dražší hypotéky?

24. 7. 2015 Hypotéky Poslední roky hypotéky neustále zlevňují. Sazby klesají i přes varování finančníků, kteří tu a sem varují před nárůstem sazeb. Jsou jejich slova chytrým obchodním trikem, jak přimět lidi nakupovat nemovitosti? Nebo jsou nynější varovná slova opravdu reálná a levné hypotéky se brzy stanou minulostí?

Někteří finanční odborníci a hypoteční specialisté opět varují před nárůstem úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Časy levných hypotéky údajně skončí a během následujících měsíců podraží. Lidem, uvažujícím o vlastním bydlení, doporučují jít do hypotéky co nejdříve. Pokud tedy chtějí ušetřit. Je totiž pravda, že některé banky ke zvýšení sazeb již přistoupily.

V současné době se průměrné úrokové sazby u hypoték pohybují kolem 2,05 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2003, kdy se průměrná úroková sazba začala detailně sledovat. Nejvyšší sazba byla naopak zaznamenána v srpnu 2008, kdy se sazby vyšplhaly až k průměrným 5,82 procentům. Čekají nás v budoucnu i takto vysoká čísla?

Podle všeho se zdá, že úrokové sazby opravdu narazily na své dno. Téměř po dvou letech začaly pozvolna narůstat. Na zvýšení mezibankovních sazeb jako první zareagovaly Komerční banka a Hypoteční banka. K mírnému zvýšení úrokových sazeb u hypotéky přistoupily již v červnu. Lze očekávat, že jejich příkladu budou v krátké době následovat další tuzemské bankovní domy.

Odborníci však nepředpokládají žádný výrazný nárůst. Zvyšování sazeb by údajně dle jejich slov i vyjádření jednotlivých bank mělo být velmi opatrné.

Nízké úrokové sazby přiměly Čechy “k nákupům”

Češi se nízkých sazeb chytli velmi rychle a zájem o koupi nemovitostí se razantně zvýšil. Se zlepšující ekonomikou mizí obavy a Češi si nebojí půjčovat i vyšší částky. Zatímco v roce 2004 činila průměrná výše hypotéky 1,1 milionu korun, dnes je to 1,8 milionu korun. Důvodem jsou pravděpodobně i rostoucí ceny nemovitostí.

Nízké úroky také hrají roli při domlouvání délky fixace hypotéky. S ohledem na obavy z růstu sazeb se proto většina Čechů přiklání k hypotékám s dlouhodobou fixací. Až na 10 let si tak mohou zafixovat současnou nízkou úrokovou sazbu. Češi však zpravidla volí kompromis a nejoblíbenějším jsou proto hypotéky s pětiletou fixací. Naopak nejméně jsou oblíbené tzv. variabilní hypotéky, u kterých se výše úrokové sazby může změnit až několikrát do roka.

Dlouhodobým fixacím nahrává také záměr české vlády, která chce v rámci novely zákona o spotřebitelských půjčkách zavést možnost předčasného splacení až 25 procent z hypotéky bez sankcí. Díky tomu by se Češi nemuseli obávat vysokých sankčních poplatků v případě, že se rozhodnou uhradit mimořádnou splátku či hypotéku splatit úplně.

Vyřešte své bydlení jednou provždy a sjednejte si výhodnou hypotéku na Úspory.cz!

Česká národní banka doporučuje zpřísnění hypoték

Na výši úrokových sazeb se může projevit také doporučení České národní banky, která usilovně pracuje na přísnějších podmínkách. Hlavním cílem je dle slov ČNB zmírnění a vyloučení nadměrného růstu úvěrů. Základním limitem se má stát tzv. LTV.

„Maximální poměr LTV je nastavován tak, aby odrážel možnou kolísavost cen nemovitostí a jejich případný pokles v průběhu recese či krize. Celkový objem úvěrů, které přesahují 90 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, bude propříště pro banky limitován, žádná nová hypotéka by neměla přesáhnout 100 procent hodnoty nemovitosti,“ píše se ve zprávě o finanční stabilitě zveřejněné ČNB.

Dále ČNB doporučení přísněji hodnotit bonitu žadatelů o hypotéku a délku splatnosti. „Maximální délka splatnosti úvěru by měla reflektovat životnost nemovitosti a předpokládanou zbývající dobu ekonomické aktivity klienta a zpravidla by neměla přesahovat 30 let,“ uvádí dále zpráva. 

Štítky: fixace | hypotéka | předčasné splacení hypotéky zdarma | půjčka na bydlení | úroková sazba hypotéky | variabilní úroková sazba |

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »