Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> ČNB spustila oficiální statistiku refinancovaných úvěrů

Aktuality

ČNB spustila oficiální statistiku refinancovaných úvěrů

30. 3. 2014 Hypotéky Statistiky hypotečních úvěrů dosud nerozlišovaly nové a refinancované úvěry. V konečných ročních číslech o nově uzavřených hypotékách tak nebylo jasné, kolik hypoték bylo refinancovaných a kolik nových. Česká národní banka (ČNB) se proto rozhodla spustit statistiku refinancovaných úvěrů.

Pravidelnou statistiku o počtu nově uzavřených hypotečních úvěrů zveřejňuje ministerstvo pro místní rozvoj, které však neuvádí čísla o nových a refinancovaných hypotékách zvlášť. Refinancované úvěry byly vždy automaticky zahrnuty k nově uzavřeným úvěrům. To se od počátku letošního roku změní, protože banky jsou povinny hlásit počty refinancovaných úvěrů České národní bance.

Cílem nového nařízení je oddělit nové úvěrové obchody

Důvodem, proč Česká národní banka zavedla tuto novou povinnost, jsou nařízení Evropské centrální banky i “interní uživatelské požadavky”. „Publikování statistiky refinancovaných úvěrů pro veřejnost připravujeme nejdříve od července 2014. Statistika bude zahrnovat data týkající se refinancování úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatních úvěrů," potvrdila Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení České národní banky. „Smyslem požadavků Evropské centrální banky na úrokovou statistiku z nových obchodů je odděleně zachytit ty úvěrové obchody, které vstupují do ekonomiky poprvé. Dalším cílem je získat informace o úvěrových smlouvách, které byly refinancovány a jejichž původním věřitelem byla jiná instituce," dále upřesnila Kateřina Bartůšková.

Zůstává rok 2007 rekordní?

Podle stávajících statistik byl v loňském roce překonán rekord z roku 2007, kdy byly uzavřeny hypotéky v hodnotě 142 miliard korun. Loňský rok pravděpodobně překoná hranici 150 miliard korun. Pokud by však byly nové a refinancované úvěry odděleny, zůstal by rok 2007 rekordní, protože v roce 2011 tvořily refinancované úvěry přibližně třetinu. Nových úvěrů tak banky poskytly odhadem za 100 miliard korun.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »