Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?
Aktuality

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016 Hypotéky Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

U běžné hypotéky vás bude určitě zajímat doba fixace úroků, tedy období, po které se nebude měnit úroková sazba. Díky fixaci úroků máte jistotu, že vaše splátky budou po celé fixační období stejné, což vám umožní mimo jiné i dobře plánovat rodinné výdaje. Jakmile skončí období fixace, můžete třeba hypotéční úvěr refinancovat. V případě variabilní neboli plovoucí hypotéky je tomu úplně jinak. Úrokovou sazbu fixovánu vůbec nemáte a výše splátek se průběžně mění. To má své výhody a nevýhody.

Výhody variabilní hypotéky

Úroková sazba variabilní hypotéky se mění na základě úrokových sazeb České národní banky. Ty jsou zpravidla nyní nižší, než u běžných hypoték s fixním úrokem. Z toho plyne zásadní výhoda tohoto typu hypotéčního úvěru – nižší splátky. Pokud se tedy rozhodnete pro variabilní hypotéku, budete splácet o několik stokorun měsíčně méně, než v případě hypotéky s fixačním obdobím. Například Fio Banka nabízí variabilní hypotéku s úrokovou sazbou už od 1,39 %.

Nevýhody variabilních hypoték

Variabilní hypotéka má však i své nevýhody, které samozřejmě plynou z jejího principu. Úroková sazba variabilní hypotéky se mění, což znamená, že se bude v čase měnit i výše vaší splátky a s tím musí váš rodinný rozpočet počítat. Variabilní hypotéka je proto vhodnější hlavně pro aktivnější klienty, kterým nevadí se splátkami hypotéky více zabývat. Změny výše splátek totiž mohou být směrem dolů, nebo při zvýšení úrokových sazeb i směrem nahoru.

Fixovat nebo nefixovat úrokovou sazbu

Plovoucí hypotéka je výhodnější v době, jako je nyní, kdy se úrokové sazby snižují nebo alespoň stagnují. Pokud však úrokové sazby začnou růst, je mnohem výhodnější zvolit u hypotéky několikaletou dobu fixace. Úrokovou sazbu variabilní hypotéky můžete každý měsíc zafixovat (banka si za tento úkon řekne o poplatek ve výši cca 1500 – 2000 Kč). Obráceně tento postup možný není, a pokud chcete běžnou hypotéku změnit na variabilní, musíte počkat na konec fixačního období.

Pokud o hypotéce v blízké budoucnosti uvažujete a máte v rodinném měsíčním rozpočtu alespoň malou rezervu na možné změny výše splátek, můžete variabilní hypotéku zkusit. V současnosti se na ní dá vydělat. Fixovat úrokovou sazbu pak můžete v budoucnosti kdykoli.

Štítky: hypoteční úvěry | poplatky u hypoték | porovnání hypoték | úroková sazba hypotéky | variabilní hypotéka | variabilní úroková hypotéka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

8. 12. 2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11. 9. 2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18. 7. 2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

8. 6. 2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

5. 3. 2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

1 2 3 »