Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

Aktuality

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016 Hypotéky Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

U běžné hypotéky vás bude určitě zajímat doba fixace úroků, tedy období, po které se nebude měnit úroková sazba. Díky fixaci úroků máte jistotu, že vaše splátky budou po celé fixační období stejné, což vám umožní mimo jiné i dobře plánovat rodinné výdaje. Jakmile skončí období fixace, můžete třeba hypotéční úvěr refinancovat. V případě variabilní neboli plovoucí hypotéky je tomu úplně jinak. Úrokovou sazbu fixovánu vůbec nemáte a výše splátek se průběžně mění. To má své výhody a nevýhody.

Výhody variabilní hypotéky

Úroková sazba variabilní hypotéky se mění na základě úrokových sazeb České národní banky. Ty jsou zpravidla nyní nižší, než u běžných hypoték s fixním úrokem. Z toho plyne zásadní výhoda tohoto typu hypotéčního úvěru – nižší splátky. Pokud se tedy rozhodnete pro variabilní hypotéku, budete splácet o několik stokorun měsíčně méně, než v případě hypotéky s fixačním obdobím. Například Fio Banka nabízí variabilní hypotéku s úrokovou sazbou už od 1,39 %.

Nevýhody variabilních hypoték

Variabilní hypotéka má však i své nevýhody, které samozřejmě plynou z jejího principu. Úroková sazba variabilní hypotéky se mění, což znamená, že se bude v čase měnit i výše vaší splátky a s tím musí váš rodinný rozpočet počítat. Variabilní hypotéka je proto vhodnější hlavně pro aktivnější klienty, kterým nevadí se splátkami hypotéky více zabývat. Změny výše splátek totiž mohou být směrem dolů, nebo při zvýšení úrokových sazeb i směrem nahoru.

Fixovat nebo nefixovat úrokovou sazbu

Plovoucí hypotéka je výhodnější v době, jako je nyní, kdy se úrokové sazby snižují nebo alespoň stagnují. Pokud však úrokové sazby začnou růst, je mnohem výhodnější zvolit u hypotéky několikaletou dobu fixace. Úrokovou sazbu variabilní hypotéky můžete každý měsíc zafixovat (banka si za tento úkon řekne o poplatek ve výši cca 1500 – 2000 Kč). Obráceně tento postup možný není, a pokud chcete běžnou hypotéku změnit na variabilní, musíte počkat na konec fixačního období.

Pokud o hypotéce v blízké budoucnosti uvažujete a máte v rodinném měsíčním rozpočtu alespoň malou rezervu na možné změny výše splátek, můžete variabilní hypotéku zkusit. V současnosti se na ní dá vydělat. Fixovat úrokovou sazbu pak můžete v budoucnosti kdykoli.

Štítky: hypoteční úvěry | poplatky u hypoték | porovnání hypoték | úroková sazba hypotéky | variabilní hypotéka | variabilní úroková hypotéka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

1 2 3 »