Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Co je třeba ke sjednání hypotéky

Aktuality

Co je třeba ke sjednání hypotéky

3. 9. 2013 Hypotéky

Kdo se rozhodne pro hypotéku, musí si připravit několik dokumentů, které poskytovatel hypotéky vyžaduje. Podívejte se na stručný přehled těch, které musíte bezpodmínečně předložit.

Vyberte si hypotéku, která je vám šitá na míru.

Doklady o příjmu

Každý poskytovatel hypotéky nejdříve hledí na to, jestli bude klient schopen splácet. Proto vyžaduje doklady o příjmu. (Netýká se hypoték bez doložení příjmů.)
Obecně vyžadované dokumenty:

 • Potvrzení o příjmu od zaměstnavatele (závislá činnost)
 • Kopie mzdového listu (závislá činnost)
 • Daňová přiznání (podnikatel)
 • Živnostenský list
 • Doklad o zaplacení daní (doklad o bezdlužnosti FÚ)
 • Doklad o zaplacení správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně

Doklady o výdajích

Pro doložení schopnosti splácet mohou někteří poskytovatelé hypoték vyžadovat i doložení výdajů:

 • Smlouva o úvěru nebo leasingu
 • Smlouva o penzijním připojištění
 • Smlouva o stavebním spoření
 • Pojistné smlouvy
 • Doložení ostatních závazků (rozhodnutí o placení výživného ap.)

Doklady k nemovitosti

U hypotéky na nemovitost je potřeba prokázat její vlastnictví, případně oprávnění k její výstavbě.

Mezi základní dokumenty patří:

 • Výpis z katastru nemovitostí
 • Snímek z katastrální mapy
 • Nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva)
 • Stavební povolení, nebo ohlášení stavebních prací
 • Odhad ceny nemovitosti

Individuální doklady

Při každém rozhodování o udělení hypotéky se postupuje individuálně. Proto může poskytovatel vyžadovat ještě jiné dokumenty související s udělením hypotéky. V žadném případě se není čeho bát, protože na konci možná strastiplné cesty vás čeká slíbená hypotéka a vysněný domov!

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »