Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Co vše je potřeba k úspěšnému získání hypotéky

Aktuality

Co vše je potřeba k úspěšnému získání hypotéky

5. 11. 2014 Hypotéky Koupě vlastního domu patří k zásadním rozhodnutím v životě. Ne každý má dostatek hotovosti, a tak často přichází na řadu půjčka na bydlení neboli hypotéka. Získat ji však není snadné, a proto jsme pro Vás připravili seznam podmínek, které jsou k úspěšnému získání hypotéky v České republice nutné.

Podívali jsme se blíže na jedenáct bank, které v Česku nabízí hypotéky a zjistili jsme, jaké podmínky vyžadují. Nyní budete mít v hypotékách opravdový přehled.

Hypotéka je založená na principu zajištění nemovitostí

Je pravda, že existují hypotéky bez ručení nemovitostí, ale jde pouze o vybrané případy a půjčka je maximálně na 1 až 3 roky. Základním principem hypotéky je však zajištění či ručení nemovitostí. V případě běžné koupě domu či bytu je možné ručit kupovanou nemovitostí. Zde by problém nastat neměl. To však neplatí v případě koupě stavebního pozemku či rekreačního objektu. Způsob řešení záleží na konkrétní bance. Jak jednotlivé banky přistupují k různým druhům nemovitostí uvádíme v tabulce.

Možnost ručit nemovitostí
Banka Byt Rodinný dům Rekreační objekt Stavební pozemek
Česká spořitelna ano ano ano ano
ČSOB ano ano ano ano
Equa Bank ano ne ne ne
Hypotečí banka ano ano ano ano
Komerční banka ano ano ano ano
LBBW Bank ano ano ano ano
mBank ano ano ano ano
Raiffeisenbank ano ne ne ne
Sberbank ano ano ano ano
Unicredit Bank ano ano ano ano
Wüstenrot hypoteční banka ano ano ano ano

Počáteční hotovost není nutností

V minulosti platilo, že banka požadovala alespoň část peněz v hotovosti. To již dnes neplatí a hypotéku si můžete vzít i bez vlastních úspor. Většina bank totiž nabízí tzv. stoprocentní hypotéky. Jejich nevýhodou je však vyšší úroková sazba. Nejvýhodnější hypotéky jsou ve výši 70 až 85 procent hodnoty nemovitosti. Úroková sazba se může lišit i o několik procent.

Maximální výše hypotéky (% z ceny nemovitosti)
Banka Maximální výše hypotéky
Česká spořitelna 100 %
ČSOB 100 %
Equa Bank 100 %
Hypotečí banka 100 %
Komerční banka 100 %
LBBW Bank 90 %
mBank 80 %
Raiffeisenbank 100 %
Sberbank 100 %
Unicredit Bank 100 %
Wüstenrot hypoteční banka 100 %

Bez prokázání příjmů to nepůjde

Základním předpokladem pro získání hypotéky jsou dostatečné příjmy. A proto banky požadují potvrzení o příjmu. Ano, existují také hypotéky bez prokazování příjmů. Ty se však vyznačují vysokou úrokovou sazbou mezi 4 až 9 procenty. Vzhledem k současným úrokovým sazbám okolo 2 procent by však byla škoda ztratit takovou výhodu.

Banky zkoumají příjmy žadatele opravdu důkladně. Hlavní důraz kladou na stabilní příjmy nejen v současnosti, ale také v minulosti. Banky příjmy zkoumají nejméně rok na zpět. Problémem bývá zkušební či výpovědní doba a také pracovní smlouva na dobu určitou. Banky také nerady vidí kolísavé příjmy.

Jednoduché to nemají ani podnikatelé. Ti musí doložit jedno až dvě daňové přiznání. Důležitá je přitom nejen výše příjmů, ale také celkový stav a výsledek hospodaření. Čím vyšší zisky podnikatel má, tím spíše získá hypotéku.

Počet daňových přiznání vyžadovaných bankami
Banka Počet daňových přiznání
Česká spořitelna 1
ČSOB 1
Equa Bank 2
Hypotečí banka 1
Komerční banka 1
LBBW Bank 2
mBank 2
Raiffeisenbank 1
Sberbank 2
Unicredit Bank 2
Wüstenrot hypoteční banka 1

Kromě příjmů banky zkoumají také pravidelné výdaje. Zde mají význam tzv. bankovní registry, ve kterých je zaznamenávaná kompletní historie o úvěrech, kontokorentech, kreditních kartách až po dobu 4 let po splacení celého dluhu. Pro banky je přitom důležité nejen to, jak své závazky žadatel splácí, ale také to, na kolik tyto výdaje snižují jeho příjmy. Před tím, než začnete usilovat o hypotéku, si proto vyřiďte co nejvíce závazků, aby Vaše příjmy byly co nejčistší.

Přístup bank ke kreditním kartám, kontokorentům a ručitelským závazkům
Banka Kreditní karty Kontokorenty Ručitelské závazky
Česká spořitelna ano ano ano
ČSOB ne ne ne
Equa Bank ano ano ne
Hypotečí banka ne ne ne
Komerční banka ano ano ano
LBBW Bank ne ne ano
mBank ne ne ne
Raiffeisenbank ne ne ne
Sberbank ano ano ano
Unicredit Bank ano ano ne
Wüstenrot hypoteční banka ne ne ano
Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »