Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

Aktuality

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016 Hypotéky Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Co je to inflace asi všichni tak nějak podvědomě tušíme. V této souvislosti si na úvod neškodí připomenout, co je to reálná a nominální hodnota peněz. Nominální hodnota peněz je čistě teoretická hodnota bankovky, která se nemění v čase. Například tisícovka, kterou si schováte na horší časy, bude mít třeba za pět let stejnou nominální hodnotu jako dnes – 1000 Kč. S reálnou hodnotou peněz je to však horší. Pamatujete, co jste si mohli za 1000 Kč koupit například před deseti lety a co dnes? O tom, kolik věcí si za tisícovku opravdu koupíte, vypovídá reálná hodnota peněz. Pokud reálná hodnota peněz klesá, máme inflaci, opakem je pak deflace.

Hledáte vlastní bydlení, ale nemáte dostatek finančích prostředků? Využijte náš srovnávač hypoték a mějte tak přehled o aktuálních nabídkách. Poradíme vám, jak vybrat hypotéku přesně na míru. 

Inflace je problematická, pokud si dlouhodobě spoříte s nízkým výnosem (například vám peníze leží na běžném účtu). V takovém případě se totiž snižuje jejich reálná hodnota. V případě nízké inflace, což je běžný stav v České republice, se proto vyplatí spořit tak, že průběžně investujete do některého finančního produktu, jehož roční výnos vám inflaci pokryje nebo lépe předčí. Ale o tom jindy.

Hypotéka a inflace

Zatímco u spoření nám inflace škodí, u dlouhodobých úvěrů, mezi které patří i hypotéky, nám naopak může pomoci. Je to dáno právě klesající reálnou hodnotou peněz. Zatímco splátky hypotéky máte většinou nastavené jako fixní, jejich reálná hodnota s časem díky inflaci drobně klesá.

Splácíte-li například 8000 Kč měsíčně, asi tak nějak tušíte hodnotu této částky právě dnes. Za deset let ale bude tento výdaj pro vás nejspíš daleko menší. Nominálně jde stále o osm tisíc, ale reálná hodnota této částky vlivem inflace poklesne.

A co to znamená pro hypotéku?

Že pokud je inflace, čas hraje pro vás a reálná hodnota splátek hypotéky klesá. Hypotékám také v současnosti nahrávají velmi nízké úrokové sazby. Dá se tak říci, že hypotéky ještě nikdy nebyla tak výhodné, jako nyní. Je sice jasné, že úrokové sazby začnou jednou růst, zatím tomu však nic nenahrává.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »