Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

Aktuality

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016 Hypotéky Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Hypotéka: Bydlíte ve vlastním

Pokud si koupíte dům či byt na hypotéku, nemovitost v podstatě patří vám. Jakmile nemovitost jednou splatíte, bude bez jakýchkoli výhrad vašem vlastnictví. To může být výhodné pro vaše děti, které tento majetek jednou zdědí. Dá se říci, že díky hypotéce vytváříte určitě bohatství pro příští generace vaší rodiny a to se samozřejmě cení.

Pronájem: Nemusíte se o nemovitost starat

Pokud si pronajmete byt, platíte určitou částku měsíčně cizímu majiteli. To lze ale brát i jako výhodu. Cizí nemovitost sice samozřejmě nesmíte nějak ničit, ale také se o ni nemusíte starat. Nemusíte natírat okna či okapy, neřešíte případné poruchy a nemáte starosti nad vývojem dané lokality. Postaví vám za humny dálnici či továrnu? Prostě zvednete kotvy a odstěhujete se jinam.

Jako nájemci jste vlastně zákazníky pronajímatele se všemi výhodami a nevýhodami. A zapomeňte na mediálně vděčné případy „tyranských“ majitelů domů. Chytrý pronajímatel si totiž dobrého nájemníka hýčká a je v jeho zájmu mít s ním korektní vztahy.

Hypotéka: Úvěry jsou rekordně levné

Velký argumentem, proč si vzít hypotéku a investovat do vlastního bydlení je mimořádná dostupnost úvěrů. Úrokové sazby jsou rekordně nízké a nevypadá to, že by tomu mělo být v blízké budoucnosti jinak. Díky nízkým úrokovým sazbám máte také nižší splátky a bydlení ve svém bytě se splácením hypotéky je cenově srovnatelné nebo i výhodnější než pronájem.

Podnájem: Víte, kolik platíte

Výhodou pronájmu jsou naopak jasně dané vztahy a výše poplatků. Dohodnete se na výši nájmu a ten prostě platíte. Pokud s vámi udělají dobrou zkušenost, jsou majitelé bytů často svolní k jednání o ceně nájmu a při dlouhodobějším pronájmu mohou i cenu snížit. Naopak, pokud chce výši pronájmu majitele nějak zásadně zvedat, není problém se odstěhovat jinam.

Hypotéka vs. podnájem: Zapustíte kořeny nebo raději měníte prostředí?

Nemusí to být úplně doslova, ale hypotéka vás přece jen trochu víc ukotví k nějakému místu. Pokud si kupujete dům či byt, nejspíš očekáváte, že v něm budete delší čas bydlet. A pokud později ne, i tak budete mít starosti s pronájem a údržbou vaší nemovitosti. Naopak pronájem bytu může být vhodné řešení pro každého, kdo rád občas změní prostředí a začíná nový život někde jinde. Vše má zkrátka svá pro i proti.

Štítky: hypotéky vs pronájem | půjčka na bydlení | srovnání hypoték | úroková sazba hypotéky | úvěry na bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

1 2 3 »