Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody
Aktuality

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016 Hypotéky Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Hypotéka: Bydlíte ve vlastním

Pokud si koupíte dům či byt na hypotéku, nemovitost v podstatě patří vám. Jakmile nemovitost jednou splatíte, bude bez jakýchkoli výhrad vašem vlastnictví. To může být výhodné pro vaše děti, které tento majetek jednou zdědí. Dá se říci, že díky hypotéce vytváříte určitě bohatství pro příští generace vaší rodiny a to se samozřejmě cení.

Pronájem: Nemusíte se o nemovitost starat

Pokud si pronajmete byt, platíte určitou částku měsíčně cizímu majiteli. To lze ale brát i jako výhodu. Cizí nemovitost sice samozřejmě nesmíte nějak ničit, ale také se o ni nemusíte starat. Nemusíte natírat okna či okapy, neřešíte případné poruchy a nemáte starosti nad vývojem dané lokality. Postaví vám za humny dálnici či továrnu? Prostě zvednete kotvy a odstěhujete se jinam.

Jako nájemci jste vlastně zákazníky pronajímatele se všemi výhodami a nevýhodami. A zapomeňte na mediálně vděčné případy „tyranských“ majitelů domů. Chytrý pronajímatel si totiž dobrého nájemníka hýčká a je v jeho zájmu mít s ním korektní vztahy.

Hypotéka: Úvěry jsou rekordně levné

Velký argumentem, proč si vzít hypotéku a investovat do vlastního bydlení je mimořádná dostupnost úvěrů. Úrokové sazby jsou rekordně nízké a nevypadá to, že by tomu mělo být v blízké budoucnosti jinak. Díky nízkým úrokovým sazbám máte také nižší splátky a bydlení ve svém bytě se splácením hypotéky je cenově srovnatelné nebo i výhodnější než pronájem.

Podnájem: Víte, kolik platíte

Výhodou pronájmu jsou naopak jasně dané vztahy a výše poplatků. Dohodnete se na výši nájmu a ten prostě platíte. Pokud s vámi udělají dobrou zkušenost, jsou majitelé bytů často svolní k jednání o ceně nájmu a při dlouhodobějším pronájmu mohou i cenu snížit. Naopak, pokud chce výši pronájmu majitele nějak zásadně zvedat, není problém se odstěhovat jinam.

Hypotéka vs. podnájem: Zapustíte kořeny nebo raději měníte prostředí?

Nemusí to být úplně doslova, ale hypotéka vás přece jen trochu víc ukotví k nějakému místu. Pokud si kupujete dům či byt, nejspíš očekáváte, že v něm budete delší čas bydlet. A pokud později ne, i tak budete mít starosti s pronájem a údržbou vaší nemovitosti. Naopak pronájem bytu může být vhodné řešení pro každého, kdo rád občas změní prostředí a začíná nový život někde jinde. Vše má zkrátka svá pro i proti.

Štítky: hypotéky vs pronájem | půjčka na bydlení | srovnání hypoték | úroková sazba hypotéky | úvěry na bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

8. 12. 2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11. 9. 2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18. 7. 2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

8. 6. 2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

5. 3. 2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita
Všechny aktuality