Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Hypotéky jsou i na počátku roku 2015 výhodné

Aktuality

Hypotéky jsou i na počátku roku 2015 výhodné

12. 3. 2015 Hypotéky Poslední dva roky se ceny hypoték drží velmi nízko, což má za následek výrazně vyšší nárůst zájmu o koupi vlastního bydlení prostřednictvím úvěru. Situace se nezměnila ani v prvním čtvrtletí roku 2015 a pro ty, kteří uvažují o koupi nemovitosti, je to příležitost, která nemusí mít dlouhého trvání.

Úrokové sazby stále klesají a to až na současných rekordních 2,34 procenta. U akčních hypoték či hypoték s plovoucí sazbou je dokonce možné narazit na úrokovou sazbu začínající číslem jedna. Lze tedy říci, že současné úrokové sazby hypoték se nachází na nejnižší úrovni ve své historii v ČR.

„I v novém roce pokračoval trend poklesu úrokových sazeb. Současné dno však nejspíše opět nebude mít dlouhého trvání, protože některé banky v minulém roce v rychlosti snižování sazeb za konkurencí zaostaly a nyní tento rozdíl dohání,“ řekl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, který se domnívá, že ceny budou klesat i nadále.

Nízké sazby nebývají “zadarmo”

Jak se však říká “ani kuře nehrabe zadarmo”, a to platí obzvlášť pro finanční produkty. Banky nás sice lákají na nízké úrokové sazby, ale ty velmi často bývají podmíněny nějakým tím pojištěním, zřízením běžného účtu apod. Vždy si proto vyžádejte předběžnou nabídku, ze které bude jasné, jak vysokou úrokovou sazbu dostanete a za jakých podmínek.

Na výši úrokové sazby má vliv také délka fixace. V současné době finanční odborníci doporučují spíše zvolit delší dobu fixace a to z důvodu nízkých úrokových sazeb. Ideální volbou je nyní fixace na 5 let. Některé banky přichází s nabídkou délky fixace i na 7 let. Kratší fixace jsou vhodné zejména pro ty, kteří se v hypotékách vyznají, a nebojí se změny výše splátek či refinancování.

 

Jaké novinky v oblasti hypoték nás čekají?

Ministerstvo financí nyní pracuje na novém znění zákona o spotřebitelském úvěru, který musí být do 21. března 2016 v souladu s legislativou EU. Změny se tedy budou týkat také hypoteční směrnice, která je v současné době vyjmuta z dosavadní úpravy zákona o spotřebitelském úvěru.

Připravovaná novela bude údajně regulovat veškeré úvěry, které jsou zajištěné zástavním právem k nemovitosti a úvěry, jejichž účelem je koupě či udržení nemovitosti. Pro věřitele a zprostředkovatele by se změna měla týkat úpravy práv a povinností.

Hlavní plánovanou změnou je však úprava práva spotřebitele na předčasné splacení hypotéky. To bude pravděpodobně omezeno určitými podmínkami a je možné, že věřitelům přizná nárok na spravedlivé a objektivní odškodnění.

 

Štítky: bydlení | hypotéka | ministerstvo financí | Předčasné splacení půjček | refinancování | úroková sazba |

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »