Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Hypotéky tvoří největší část dluhů českých domácností

Aktuality

Hypotéky tvoří největší část dluhů českých domácností

7. 12. 2013 Hypotéky Dominantní roli v zadlužení českých domácnosti hrají hypotéky. Ty tvoří téměř dvě třetiny všech dluhů a v současné chvíli se jedná o téměř 860 miliard korun. Zbývající třetinu tvoří klasické spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing, kontokorenty a nákupy na splátky.

Uplynulé měsíce se nesly ve znamení nižších úrokových sazeb u hypoték, čímž logicky mezi lidmi narostl zájem a stoupl počet uzavřených smluv. Objem hypoték dokonce meziročně stoupl o 44 miliard korun! Přes 55 procent českých domácnosti si vzalo hypotéky na nákup nemovitosti, 25 procent na refinancování stávající hypotéky a zbývající 20 procent použilo hypoteční úvěr na rekonstrukci, výstavbu či jiný účel. Průměrné úrokové sazby sice na podzim lehce narostly, ale stále se pohybují kolem 3 procent. Zájem o spotřebitelské úvěry naproti tomu stagnuje.

Hypotékám přeje podzim

Je již téměř tradicí, že banky na podzim přichází s akčními nabídkami hypoték. Právě nyní se tak vyplatí nakouknout do nabídek a podívat se, co nového nabízí. Slevy nebo nulové poplatky se ve spojení se současnými nízkými úrokovými sazbami vyplatí.

Domácnosti se potýkají se sníženou schopností splácet půjčky

Ekonomická krize se však projevila i v této oblasti a řada českých domácností se nyní potýká s problémy při splácení hypotéky a ostatních půjček. V minulých letech se totiž často nechali zlákat a vzali si nevýhodné půjčky. Krize však omezila jejich příjmy, což ovlivnilo také jejich schopnost splácet.

Pozor na nový občanský zákoník

Od 1. ledna 2014 vstoupí v platnost nový občanský zákoník, který sebou přinese řadu změn. Některé se týkají i nákupu nemovitostí na hypotéku. Banky se na novou situaci připravují již měsíce dopředu a upravují smluvní dokumentace a také nové znění obchodních podmínek. Další změny ovlivní také zástavní právo, dědictví nebo sloučení stavby a pozemku.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »