Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

Aktuality

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018 Hypotéky Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Velké změny přinesly roky 2016 a 2017. Na podzim roku 2016 Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat hypotéky nad 95 % LTV. V prosinci stejného roku byla v platnost uvedena dlouho očekávaná novela zákona o spotřebitelském úvěru, který přinesl změny nejen ve spotřebitelských úvěrech, ale také v hypotečních úvěrech.

Rychlé ohlédnutí za rokem 2017

V minulém roce pak Česká národní banka ještě více snížila doporučenou maximální výši hypoték na 90 % LTV. Rovněž byl omezen počet poskytnutých 80% až 90% hypoték. Jednoduše řečeno dostupnost hypoték se snížila zejména pro lidi, kteří nemají vlastní úspory. Ti to však vyřešili a potřebnou částku získali prostřednictvím stavebního spoření nebo druhým spotřebitelským úvěrem.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Další změna se týkala úrokových sazeb, které se dlouho držely na svém dně kolem 2 %. Od podzimu však úrokové sazby začaly růst a oproti loňskému roku si “polepšily” o 0,7 %. Objem poskytnutých hypoték v roce 2017 bude pravděpodobně srovnatelný s rokem 2016. Důvodem však nebyl počet sjednaných hypoték, ale vyšší hypoték. Což je s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí logické.

Rok 2018 - hypotéky budou stále méně dostupné

Podle odborníků nový rok nepřinese žádné zásadní změny. Ceny nemovitostí s největší pravděpodobností stále porostou, stejně tak úrokové sazby. Pro lidi bude těžší hypotéku získat s ohledem na přísné podmínky, které nastavila Česká národní banka.

 

Stále platí, že banky nemohou poskytovat hypotéky nad 90 % LTV a hlídat musí i hypotéky mezi 80 % a 90 %, které v celkovém portfoliu nesmí tvořit více než 15 %. Většina lidí tak má šanci dosáhnout nejvýše na 80% hypotéku. To znamená, by zájemci o hypotéku měli mít naspořeno nejméně 20 %. Navíc musí počítat s uhrazení daně z nabité nemovitosti ve výši 4 %. Ta se netýká pouze prvního vlastnictví nemovitosti (novostavby).

Zájem o hypotéky je stále velký

Přese všechna zpřísnění zájem o hypotéky nepoklesl a poptávka je stále velká. Češi jsou známí tím, že touží po vlastní nemovitosti. Kvůli tomu jsou ochotni se zadlužit za desítky let a většinu svého rodinného rozpočtu posílat právě na hypotéku. Naštěstí jim v tomto směru přeje silná a zdravá ekonomika.

 

Nepředpokládá se ani žádný skokový nárůst v úrokových sazbách. Může za to konkurenční boj mezi poskytovateli hypoték. Žádný z nich si nedovolí úroky zvednout natolik, aby přišel o stávající klientu. Přece jenom díky možnosti refinancování může klient velice snadno odejít ke konkurenční bance, která mu nabídne výhodnější podmínky. Stačí si počkat na vhodný čas.

 

Štítky: bydlení | hypotéky | vlastní bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »

;